odborné témy

Dřevěné stavby roku 2018 mají 14 vítězů

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve středu 4. dubna 2018 byly zveřejněny výsledky soutěžní ankety Dřevěná stavba roku 2018 pořádané Nadací dřevo pro život pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Svazu měst a obcí a za podpory významných partnerů. Slavnostní vyhlášení letošních 14 vítězů ankety, do které bylo přihlášeno 95 děl v 8 soutěžních kategoriích a jimž veřejnost tentokrát poslala rekordních 67 441 hlasů, proběhlo již tradičně v prostorách kongresového sálu zámku ve Křtinách u Brna pod záštitou rektorky Mendelovy univerzity v Brně Prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D.

Úvodem všeobecně využitelné odborné „info“

Program slavnostního vyhlášení vítězů ankety Dřevěná stavba roku 2018 (DSR), na které z celé republiky připutovali nejen tvůrci oceněných děl, ale také řada významných partnerů Nadace z lesnicko-dřevařského prostředí a státní správy spolu se zástupci odborných médií, začal ve 14:20 hodin krátkou úvahou ředitele Nadace Ing. Stanislava Poláka o tom, proč a jakým způsobem by podniky lesnicko-dřevařského sektoru měly pracovat s veřejností. Důvodem této úvahy je skutečnost, že více jak 50 % občanů ČR stále věří, že pro zlepšení životního prostředí je třeba nekácet lesy, kterých dramaticky ubývá a stejně tak i dřeva v nich, a nebo že zhruba stejné množství si myslí, že dřevěný dům je nebezpečný, protože rychle shoří. Jelikož je tomu právě naopak, je podle Ing. Poláka třeba ve vztahu k veřejnosti přistoupit k jednotné komunikaci v tom smyslu, že lesů přibývá, dřeva v našich lesích přibývá, že dřevěná konstrukce je bezpečnější než ocelová, a že ten, kdo využívá dřevo, chrání životní prostředí. A to mimo jiné i proto, že čeští lesníci již celá staletí hospodaří v lesích trvale udržitelným způsobem a jimi produkované dřevo je obnovitelnou surovinou, jejímž využíváním chráníme vyčerpání nerostných surovin naší planety.

Od 14:40 pak následovala více jak hodinová přednáška Doc. Ing. Veroniky Kotradyové, Ph.D. z Fakulty architektury na STU Bratislava na téma „Interakce člověka se dřevem“. Její náplní bylo mimo jiné nejen jaké dřevo, kde a k jakému účelu lze uplatnit, ale i to, jaké má např. pozitivní účinky na lidský organismus v nemocničních čekárnách apod.

Zájem veřejnosti o DSR rapidně stoupá

V 16:20 hodin pak začala nejočekávanější část programu – vyhlášení vítězů ankety, při němž bylo oceněno celkem 14 soutěžních děl (z celkem 95 přihlášených) v 8 kategoriích:

  • Realizovaná dřevěná hřiště – malá
  • Realizovaná dřevěná hřiště – velká
  • Návrhy dřevěných konstrukcí
  • Realizované dřevěné konstrukce
  • Návrhy moderních dřevostaveb
  • Realizované moderní dřevostavby
  • Realizované roubenky a sruby
  • Realizované dřevěné interiéry.

V kategoriích Dřevěných hřišť jako obvykle hlasovala pouze laická veřejnost, od které se soutěžním dílům letos dostalo rekordních 67 441 hlasů, což je o rovných 20 200 hlasů více než loni (47 241). „Cílem ankety, kterou vyhlašujeme již 8. rok, je podpořit využívání dřeva jako naší významné obnovitelné suroviny. Z rostoucího zájmu o tuto anketu je patrné, že obliba dřevěných staveb v ČR roste, což je z pohledu ochrany životního prostředí dobrá zpráva,“ zkonstatoval Ing. Polák s tím, že v ostatních kategoriích pak spolu s veřejností rozhodovalo také celkem 11 členů odborné poroty.

Vítězové si odnesli spolu s voňavým dubovým diplomem (s titulem pro své sou­těžní dílo „Dřevěná stavba roku v dané kategorii“) také poukaz na 10 tis. Kč, které slouží na podporu činnosti daného soutěžícího a u dřevěných hřišť mají soutěžící milou povinnost je použít na zorganizování dětského dne na vítězném hřišti.

Jakých děl a jejich autorů se to týká letos?

Výše uvedenou povinnost si v kategorii Malých dětských hřišť bude moci splnit Jiří Kadlčák a jeho firma JinyKus sídlící ve Zlíně-Loukách coby autor vítězného hřiště Hrad, vytvořeného pro MŠ „Kolektivní dům“ ve Zlíně v ulici Osvoboditelů. Je situováno do zadní části zahrady MŠ, kde se nachází dětmi velmi oblíbené křoví se spoustou cestiček, které dělá dřevěnému hradu ideální zázemí.

V kategorii Velkých hřišť bude dětský den již druhým rokem po sobě pořádat Park Mirakulum v Milovicích ve vloni otevřené Dětské vesničce, která je součástí hřiště určeného pro nejmenší děti. Jedná se o sestavu dřevěných tematicky zaměřených domečků, které jsou vzájemně propojeny mostky z různých materiálů a umožňují dětem stát se prodavačem, kuchařem nebo paní učitelkou.

V kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí se vítězem veřejného hlasování stala Vyhlídková věž na Šibeníku neboli Šibeničním vrchu s lesoparkovou úpravou ve městě Most, navržená brněnskou společností Unipark. Věž má tvar válce o výšce 25,5 m s pohledově zkosenou korunou, kde se v úrovni 21 m nad zemí nachází nejvyšší vyhlídková plošina, přístupná po točitém schodišti. Hlavní obvodové sloupy věže, tvořené lepenými BSH hranoly, jsou mezi sebou navzájem provázány vložkami z ocelových trubek a ocelovými táhly. Opláštění konstrukce, navržené z radiálně kladených modřínových lamel, je stylizováno do designu k věži přilehlého 3D bludiště – unikátní atrakce, kterou tvoří visuté lávky, lanové překážky a přestupní domečky na vysokých dřevěných sloupech. Celý prostor funguje jako komplexní rodinné centrum, nabízející mimo jiné také dřevěnou podestu s originálním mobiliářem pro pro možné odpočinkové posezení a menší dětské hřiště.

Odbornou porotu pak nejvíce zaujala Jezdecká hala v Pardubicích loňského absolventa Fakulty stavební na ČVUT Praha Vojtěcha Slavíka. Toto dílo zvítězilo také v příbuzenské soutěži Nadace Stavby s vůní dřeva a jeho autor, který se podle odborné poroty vyznačuje neotřelým a originálním pohledem na design, si pro cenu přiletěl ze Švédska, kde aktuálně pracuje pro firmu KLARK Arkitektkontor.

V kategorii Realizované dřevěné konstrukce odborná porota určila za vítěze Věž Ester v Jeruzalémě, navrženou a postavenou pražskou Hutí architektury Martin Rajniš s.r.o. ve spolupráci s projekční a realizační společností TIMBER DESIGN Ing. Zbyňka Šrůtka z České Skalice. Jedná se o provzdušněnou dřevěnou konstrukci ve tvaru kvetoucího kaktusu, stojící uprostřed kamenného města a příjemně začleněnou do prostředí. Je vytvořena ze smrkových prvků vyrobených v ČR na CNC strojích, smontovaných pomocí kovových spojů a zastřešena ETFE fólií. Tato konstrukce (s průměrem u země 4 m a s průměrem vyhlídky 5,8 m) ční do výšky 15,4 m, přičemž výška platformy činí 12 m.

U hlasující veřejnosti v této kategorii zvítězila Tančírna v Račím údolí, která v minulosti patřila k jedné z nejkrásnějších staveb v okolí Javorníku a díky několikaletému úsilí obce Bernartice na Jesenicku byla citlivě zrestaurována. Jedná se o secesní stavbu postavenou v letech 1906–1907 na žádost vratislavského biskupa kardinála Georga Koppa javornickým stavitelem Aloisem Utnerem. Jde o dvoupodlažní objekt s mírně sklonitou sedlovou střechou. Uprostřed dispozice 2. podlaží je oblou­kově zaklenutý sál tančírny, obepnutý po obvodě dřevěnou pavlačí na konzolách. Ve zděném 1. podlaží budovy je umístěno zázemí pro návštěvníky.

V kategorii Návrhy moderních dřevostaveb se odborné porotě nejvíce líbil Rodinný dům v osadě Kersko, umístěný v katastru města Nymburk s předpokládanou realizací v roce 2019. Dům obsahující 2 samostatné bytové jednotky, využívající společné, částečně uzavřené atrium, je navržen pražským ateliérem Hipposdesign jako jednopodlažní objekt dřevěné konstrukce typu těžký dřevěný skelet, založený na základové betonové desce v kombinaci zatepleného sendvičového systému. Pohledovou část fasády tvoří horizontálně a vertikálně kotvený dřevěný hranol v kombinaci lámaného přírodního kamene uloženého v ocelovém pletivu. Hlavním vizuálním prvkem interiéru je přiznaná kresba skeletu stropu pootočeného o 45° vůči vertikální konstrukci pod ním.

Hlasující veřejnost nejvíce zaujal, podobně jako v několika předchozích letech, návrh pražského ARCHCON atelieru s.r.o. Ing. Ireny Truhlářové s názvem Casa Miguel. Jde o nízkoenergetický rodinný dům s nosnou konstrukcí z třívrstvých masivních panelů DEKPANEL D tl. 81 mm a s minimalistickým interiérem s prvky dřeva. Je navržený jako jednoduchá hmota – dvoupodlažní „kostka“ v přízemí rozšířená ve dvou směrech. Výsledný půdorys domu ve tvaru „L“ umožňuje vytvořit klidné venkovní posezení i v poněkud stísněné městské zástavbě hlavního města Prahy.

Návrh téhož ateliéru, ale tentokrát již zrealizovaný společností Dřevostavby Biskup z Jílového u Prahy (v roli soutěžícího), získal cenu veřejnosti také v kategorii Realizovaných moderních dřevo­staveb za Dům v říši dřeva a rostlin, postavený v regionu Středočeského kraje. Jedná se o jednoduchý jednopatrový dům o půdorysném tvaru písmene „L“, uspořádaný kolem svého „srdce“ – kryté dřevěné terasy. Obě ramena domu se otevírají směrem do zahrady, přičemž jedno z nich představuje obytnou část a druhé ložnici a zázemí. Základ obvodových stěn tvoří dřevěné třívrstvé CLT panely, základ střechy pak pohledové nebo skryté krokve zateplené dřevovláknitou tepelnou izolací a se záklopem z palubek nebo OSB desek.

Odborná porota v této kategorii určila za vítěze loni zkolaudovaný objekt jednopodlažního RD Neveklov, zrealizovaného ve stejnojmenné obci na Benešovsku pražskou společností ATELIER KUNC architects ve spolupráci s TFH dřevěné skeletové domy s.r.o. z Bohdalovic u Velkých Hamrů. Jde o rodinný dům se sedlovou střechou, jehož vnitřek v sobě ukrývá naprosto současný pohodlný interiér moderního bungalovu, vzdušný prostor plný světla a průhledů do zahrady. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu na bázi lehkého dřevěného skeletu s instalační předstěnou. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedené starou japonskou technikou neboli obložené ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny.

V kategorii Realizované roubenky a sruby u odborné poroty zvítězila RR Residence finské značky Honka, postavená pražskou FINNY spol. s r.o. v osadě Kersko na Nymbursku. Představuje jednopodlažní objekt pro rodinné bydlení, zhotovený z lepených roubených hranolů vyrobených z finské polární borovice, nacházející se v borovém lese uprostřed čtvercové parcely.

Favoritem hlasující veřejnosti byla stejně jako v minulém ročníku DSR frýdecko-místecká společnost SRUBY PACÁK a její soutěžní dílo Srub Čeladná, zhotovený s jedlové kulatiny a umístěný v obci Čeladná v okrese Frýdek-Místek. Jde o nepodsklepený srubový dům s podkrovím, opatřený sedlovou střechou a třemi štítovými stěnami.

V poslední oceňované kategorii Rea­lizované interiéry se veřejnosti nejvíce líbil soukromý Interiér RD Brno, vytvořený brněnským architektonicko-projekčním studiem AEIOU s.r.o. Jeho hlavním motivem, který se opakuje ve všech podlažích, je použití dřeva (dubová spárovka, jasan) na nábytku a opakující se niky různých barevných odstínů. Obytné místnosti jsou doplněné dřevěnou podlahou. Celý prostor domu (vstupní část, kuchyň, jídelna, obývací pokoj a ostatní pokoje a ložnice) materiálově spojuje nábytek a konstrukční prvky ze světlého dřeva (bělový jasan) v kontrastu s plochami tmavšího dřeva (jádrový jasan). Nejvýraznějším prvkem celého interiéru a zároveň nejnáročnější částí realizace je dřevěné schodiště se stupni z jádrového jasanu a zábradlím z bělového jasanu.

Odborná porota se přiklonila na stranu veřejného interiéru pražského centra současného umění DOX respektive interiéru nad ním se „vznášející“ vzducholodi Gulliver, jenž navrhla a realizovala opět výše již zmíněná Huť architektury Martin Rajniš a společnost TIMBER DESIGN, a který jsme včetně celé konstrukce podrobně představili zde.

Při slavnostním předávání cen se dostalo také na vylosovaného nejúspěšnějšího hlasujícího z řad veřejnosti, který hlasoval ve všech kategoriích a podařilo se mu uhodnout všechny vítěze. Stala se jím paní Gabriela Koželuhová z Prahy, která vyhrála čtyřdenní pobyt v Jizerských horách s ubytováním ve srubu HONKA od společnosti FINNY spol. s r.o.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: archiv Nadace dřevo pro život

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina