technológie

Materiálové a technologické novinky

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Materiálové a technologické novinky z nabídky firem HOUFEK a.s., BRAZ Technologie s.r.o., LEITZ-nástroje s.r.o., TKZ Polná spol. s r.o., Ostermann a IMA-materiál pro nábytkový průmysl s.r.o.

Nová řada spodních frézek HOUFEK F250

Spodní frézka řady F250 je určena pro frézování polotovarů ze dřeva a z materiálů na bázi dřeva. V základním provedení stroje je možné frézování v rozsahu -45/+45°, výškové nastavení 0–140 mm a otáčky v rozmezí 1500–1000 ot./min pro výkon 5,5 (7,5) kW. Veškeré nastavení je umístěné na otočném dotykovém panelu umístěným nad pracovním stolem. Zadávání pozice a otáček nástroje je intuitivní a jednoduché.
Snadnou manipulaci i s rozměrnými obrobky umožňuje prostorný pracovní stůl (1300×900 mm). Výsuvný segment v přední části stolu napomáhá k maximálnímu přiblížení k nástroji a díky němu je práce na F250 bezpečnější. Jeho ovládání se nachází na čelní straně pracovního stolu. Vřeteno představuje celoocelový svarek s vysokou tuhostí, který zabezpečuje přesnost obráběného dílu. V případě profilování je možné upnout nástroje v rozmezí 80–250 mm, pro čepování pak max. průměr 350 mm. Nástrojový hřídel může být celistvý nebo dělený pomocí spojení přes morse kužel MK5 o základním průměru 40 mm. V příslušenství lze dodat i jiné průměry. Profilovací kryt nástroje je pevně umístěn na pracovním stole s možností odklopení. To umožňuje použít jiný kryt, např. čepovací. Kryt lze snadno posouvat a nastavovat úběr materiálu na průměr zvoleného nástroje. Aktuální hodnoty průměru nástroje i tloušťky třísky jsou digitálně zobrazeny. Materiál je veden podél hliníkových segmentových pravítek, která eliminují nechtěný pohyb rukou v prostoru rotujícího nástroje.

Stroj s označením F250S (ES) je doplněn bočním čepovacím vozíkem pohybujícím se po lineárním vedení. Díky tomuto příslušenství je možné příčné, podélné i úhlové nastavení při frézování. Dále zabezpečuje pevnou oporu pro čepovaný dílec. Vozík lze umístit do roviny pracovního stolu, tím je zajištěno celkové zvětšení stolu při manipulaci s rozměrnějšími dřevěnými polotovary.

Stroj s označením F250S (ES) se liší nástrojovým vřetenem. Označení (E) představuje vybavení stroje elektrovřetenem o výkonu 7,5 kW a otáčkách v rozsahu 1000–12 000 ot./min. Výho­dou je pneumatické upnutí nástroje na kuželovou stopku HSK 63B. Tyto stopky lze vyměňovat bez nutnosti složitého sestavování nástroje na upínací konec hřídele. Průměry stopek se nabízejí v rozsahu 30–50 mm. Stroj lze doplnit funkcí polohování do předem zadané a v paměti uložené polohy pro daný typ nástroje. V tom případě lze zvolit předem nastavenou pozici nástroje, otáček, profilovacího krytu a není nutné opět celý stroj ručně polohovat.

Výrobce a prodejce: HOUFEK a.s.

Stříkací pistole SUPERNOVA WS 400 EVO

Při vývoji této nové stříkací pistole byl používán každodenní japonský proces KAIZEN, který usiluje o zlepšení a dokonalost. „KAIZEN“ je složenina dvou slov „KAI“ a „ZEN“, které lze nalézt v celé historii Japonska. KAI v překladu znamená změnit, zatímco ZEN znamená, že je něco dobré nebo co nejlepší. Když dáte tyto dvě slova dohromady, dostanete „změnu za nejlepší“.

WS 400 EVO má nové funkce, díky kterým se předchůdce tohoto modelu WS400 dostal na ještě vyšší úroveň KAIZENu. Jedním z hlavních pokroků ve vývoji je nový a vylepšený systém lahviček. Nový systém uzamykatelných závitů umožňuje bezpečné a přesné zašroubování a odšroubování lahviček. Dalším je spolehlivé a přesné nastavení. WS 400 EVO má nové robustně konstruované vysoce přesné nastavovače. Pečlivě navržená rukojeť přináší profesionálnímu uživateli spolehlivý a důležitý pocit pohodlí i při nošení latexových rukavic.

Modely řady SUPERNOVA, do které patří i WS 400 EVO, staví nanášení nátěrových hmot na bázi vody na novou úroveň. Design od firmy Pininfarina vznikl za úzké spolupráce s univerzitou Pavia, jejímž úkolem byla studie optimálního těžiště a ergonomie pistole. Homogenní atomizace vytváří rovnoměrný nános nátěrové hmoty po celé šířce vytvářeného paprsku pro zajištění ideálního výsledku stříkání. Tyto modely vždy vzbuzovaly ve svém uživateli vášně svým vzhledem stejně jako jeho výkonem. Nová WS 400 EVO je opět znovuzískává novými díly odolnými proti korozi. Tyto nové sou­části pistoli nejen pomáhají zůstat funkční, ale také pomáhají udržet ohromující vzhled WS 400 EVO po celou dobu její životnosti.

Výrobce: Anest Iwata
Prodejce: BRAZ Technologie, s.r.o.

LEITZ know-how pro výrobu okenních profilů Clima Trend Style + frézovací hlavy ProfilCut Q

Největší světový výrobce nástrojů koncern LEITZ prezentoval na výstavě Holz-Handwerk v Norimberku nejenom špičkové profilovací nožové hlavy ProfilCut Q, umožňující řeznou rychlost až 120 m/s, ale i know-how pro výrobu okenních profilů představením úplně nového okenního profilu Clima Trend Style. Leitz tím reaguje na požadavky architektů osazovat stavby designově hezčími okny s malou hloubkou zasklení, ale při tom splňujícími požadavky pro nízkoenergetické a pasivní budovy.

Okenní profil Clima Trend Style vytváří modulární systém pro výrobu jak dřevohliníkových oken IV106, tak dvou různých variant dřevěných oken IV106, které dle použitého druhu skla lze redukovat na IV90 nebo IV78. Při použití běžných izolačních skel Ug=0,7 W/m2K garantuje LEITZ dosažení pasivního standartu Uw=0,8 W/m2K a při použití skla Ug=0,52 W/m2K se koeficient prostupu tepla celého okna dostává na Uw=0,67 W/m2K. Konstrukčně je okenní profil Clima Trend Style navržen pro efektivní výrobu na horních CNC strojích. Z tohoto důvodu je okenní profil konstruován s novým inovativním rohovým spojením Plug-Tec, které umožňuje ofrézování podélných i čepovacích profilů CNC stopkovými nástrojovými sadami na jedno upnutí hranolu.

Při využití maximální řezné rychlosti 120 m/s nástrojů LEITZ ProfilCut Q, můžete okenní profil Clima Trend Style vyrábět až o 50 % vyšší rychlostí posuvu než při použití běžných konvenčních nástrojů.

Okenní profil Clima Trend Style vyráběný nástrojovým systémem LEITZ ProfilCut Q se tak stává pro výrobce oken nejefektivnějším produktem na trhu, který požaduje moderní design, vysokou kvalitu, nekompromisní energetické vlastnosti a nízké výrobní náklady.

Výrobce: LEITZ GmbH
Distribuce v ČR a SR: LEITZ-nástroje s.r.o.

Nové ozdobné návleky na závěsy TRIO a EXPERT

Nová řada ozdobných návleků (krytek) na závěsy TRIO a EXPERT s ozdobným ukončením čepu UR21. Návleky jsou vyrobeny buď ze železa nebo z mosazi. Vnitřní průměr návleku je 13,5 mm, 15 mm nebo 20 mm. Dodáváme je bez povrchové úpravy nebo na zakázku mohou být zhotoveny s povrchovou úpravou dle požadavků zákazníka. Díky nabídce ve třech průměrech lze těmito návleky osadit závěsy okenní, dveřní interiérové i vchodové. Montáž je zcela jednoduchá – provádí se pouhým nasunutím na závěs. Pro případnou údržbu závěsů jsou pak velice snadno demontovatelné.

Výrobce a prodejce: TKZ Polná, spol. s r.o.

Ultra fialová je trendová farba pre rok 2018

Farba „Ultra Violet“ (Ultra fialová) bola prostredníctvom Pantone Color Institute zvolená ako trendová farba pre rok 2018. Spravidla sa takto označená farba objaví okamžite v móde. Trochu neskôr je k dispozícii aj nábytok v prí­slušnom vzhľade. Aby stolári mohli perfektne nasledovať farebný trend, spoločnosť Ostermann má vhodné hrany!

Vo vzorkovníku farieb Pantone má nová trendová farba názov „18-3838 Ultra Violet“, resp. „Pantone 2096 C“. Tmavý fialový odtieň, založený na modrej farbe, má vyjadriť „originalitu, bohatstvo myšlienok a vizionárske myslenie“. Svoju analógiu nájde farebný odtieň zo vzorkovníka farieb Pantone v Ostermann ABS hrane 041.4870 Fialová Madras miniperlička. Hrana sa dodáva od dĺžky 1 meter v rámci 48 hodín.

Viac ako 70 rozličných fialových odtieňov
Pre trendový nábytok v početných ďalších fialových odtieňoch dodáva spoločnosť Ostermann celkovo viac ako 70 rozličných ABS hrán v rozličných odstupňovaniach farieb a s rôznymi povrchmi. Paleta farieb siaha pritom od jemných orgovánových odtieňov cez veľmi výraznú hnedofialovú a fialkovú až po tmavé odtiene fialovej alebo baklažánovej.

Výrobca a predajca: Rudolf Ostermann GmbH

Voděodolná vinylová fólie IMA-FLEX

Firma IMA-materiál pro nábytkový průmysl s.r.o. se sídlem v Brzkově je dodavatelem kašírovacích a obalovacích fólií, protitahových fólií, základovacích fólií, nábytkových hran, ABS hran a tenkého papíru a lepidel. Do svého sortimentu, se rozhodla přidat i úplnou novinku, a to voděodolnou vinylovou fólii IMA-FLEX. Lze ji využít na výrobu nábytku, dveří, panelů, lišt či rámečků. Tento materiál firma poprvé představila svým zákazníkům na loňském veletrhu WOOD-TEC.

Zpracování fólie IMA-FLEX je obdobné jako u CPL laminátů, kašírovacích a obalovacích fólií. Aplikovat ji lze lisováním, kašírováním nebo obalováním, při použití klasických lepidel a při maximální teplotě 80 °C. Velkou výhodou je jednoduché zpracování tohoto materiálu, vzhledem k vysoké flexibilitě se velmi snadno obaluje a nepraská. Fólie IMA-FLEX má plošnou hmotnost 120 g/m2 a díky unikátnímu složení je vysoce odolná proti poškrábání a vykazuje vysokou odolnost proti vlhkosti. Svými parametry může konkurovat i laminátům a díky příznivé ceně je pro výrobce velmi atraktivním materiálem. Vinylová fólie je k dodání v rolích, mateční šíře 1250 mm a v návinu 1000 bm, dle potřeby vám roli nařežeme či naformátujeme dle vašeho požadavku.

Prodejce: IMA-materiál pro nábytkový průmysl s.r.o.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina