výstavy

Nábytok a bývanie 2018 bol zaujímavý najmä pre koncových spotrebiteľov

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Veľtrh Nábytok a bývanie 2018 v Nitre, ktorý sa uskutočnil od 13. do 18. marca 2018, potvrdil nasadený kurz z uplynulých rokov. Vystavovatelia prezentovali inovované typy nábytku a bytových doplnkov, nové kolekcie vyrobené novými technológiami a s novými materiálmi. Umožnili to aktuálne trendy v dizajne a v bytovej architektúre.

Zachoval sa počet 450 vystavovateľov z ôsmich krajín, ktorí výstavnú plochu 24.000 m2 vypredali už dávno pred konaním veľtrhu. Tento stabilný záujem predurčil, že výstavná nomenklatúra v pavilónoch sa nezmenila a návštevníci, ktorých počet organizátori zrátali na 80 tisíc, išli na vopred vytipované miesta. Záver prehliadky končil v pavilóne N, kde bolo žrebovacie osudie všetkých zakúpených vstupeniek. Ceny do spotrebiteľskej tomboly venovali členské spoločnosti Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR).

Pavilón slovenských výrobcov nábytku a moderných drevodomov

Pavilón N má už niekoľko rokov názov „Pavilón slovenských výrobcov nábytku a moderných drevodomov“ pod gesciou ZSD SR. Dynamický a kontinuálny rozvoj výstavby domov na báze drevených konštrukcií umožnil vytvoriť synergický efekt sekcií ZSD SR. Návštevník získal detailnejší pohľad na finálne fungovanie odvetvia spracovania dreva na Slovensku. Medzi členskými spoločnosťami v pavilóne N sa predstavili aj ďalší výrobcovia slovenského nábytku. Pozoruhodné prezentácie mali dodávatelia materiálov na výstavbu drevostavieb. Súčasťou expozície ZSD SR bola prezentácia 13 nominácií v súťaži „DREVOSTAVBA ROKA 2017“ s možnosťou pre návštevníkov zúčastniť sa laického hlasovania a získania zaujímavých cien v tombole. Stánok ZSD SR slúžil ako zázemie pre svoje členské spoločnosti. Propagoval aj výsledky činností SOŠ drevárskych Topoľčany, Spišská Nová Ves a Zvolen v duálnom vzdelávaní a zameraní študijných a učebných odborov.

Fórum dizajnu

Fórum dizajnu je už dve desaťročia paralelnou prehliadkou veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre. Patrí mu Pavilón M3, kde sústreďuje práce študentov – budúcich dizajnérov. Vyčlenenú plochu rozdelili na študentské Ko.Lekcie – VŠVU Bratislava, STU Bratislava, Technická univerzita Košice, Technická univerzita Zvolen a víťazi aj finalisti 13. ročníka súťaže v dizajne nábytku a interiéru o Cenu profesora Halabalu. Okolo týchto študentských exponátov umiestnili pozoruhodný dizajn, ktorý realizovali firemní dizajnéri popredných slovenských výrobcov a ukážky niekoľkých zahraničných tvorcov. Dôležité bolo opätovne iniciovať komunikáciu medzi školami a výrobcami.

Ceny veľtrhu Nábytok a bývanie 2018

Veľtrhové ceny Nábytok a bývanie majú nových majiteľov. Z pol stovky nominácií vybrala odborná hodnotiaca komisia po tri nominácie pre každú kategóriu. Z nich určili podľa nastavených kritérií víťazov v kategóriách:
1.    Čalúnený nábytok
     Krošlák s.r.o. Nitrianska Blatnica – Sedacia súprava Fold_it. Hodnotenie komisie: Zosúladenie technológie, konštrukcie a dizajnu. Príťažlivý dizajn a nápadité detaily vytvárajú sedačku s prispôsobením do interiéru a trvácnymi prírodnými materiálmi.
2.    Nábytok do obývacích priestorov
     Javorina v. d. Spišská Belá – Jedá­lenský stôl Pure. Hodnotenie komisie: Excelentný dizajn rešpektuje technologické možnosti spracovania masívneho dreva s minimalistickým tvarovaním pri zachovaní pevnosti a tuhosti.
3.    Kuchynský nábytok a spotrebiče
     Dalno Trade s.r.o. Dolný Kubín – Kuchyňa Dalno. Hodnotenie komisie: Nenápadná kuchynská zostava ukrýva rafinované skladobné prvky pri uplatnení súčasných trendov a technológií pre nábytok a doplnky do kuchyne.
4.    Ostatné typy nábytku
     Javorina v. d. Spišská Belá – Písa­cí stôl Desk. Hodnotenie komisie: Tvorivý prístup dizajnéra k tradíciám využíva vlastnosti masívneho dubového dreva, vyjadrený pôsobivým a nevtieravým dizajnovým výsledkom.
5.    Doplnky k nábytku, bytový textil
     Materasso Slovakia s.r.o. Oravské Veselé – Matrac Spinal Duo. Hodnotenie komisie: Ocenený matrac vytvára svojou štruktúrou uvoľnenie chrbtice počas spánku. Poťah má vlastnosti ľudskej kože, aby vytváral tepelnú pohodu a zdravotný komfort.
6.    Najkrajšia expozícia veľtrhu
     Business partners Slovakia s.r.o. Trnava pre expozíciu Europlac s.r.o. Topoľčany. Hodnotenie komisie: Výrobcovia nábytku, tvorcovia interiérov a bytoví architekti sa môžu oboznámiť s výrobkami slovenského výrobcu dyhovaných materiálov. Tvoria ich tvarované drevné materiály v masívnych stĺpoch a na stenách vystavené lisované dyhované povrchy z viac ako sto drevín.

Čestné uznania:

  • Julius Blum GmbH Höchst (Rakús­ko) – Expando T. Hodnotenie komisie: Spoľahlivý systém upevnenia kovania na tenké dvierka nábytku so zachovaním všetkých vlastností kovania skriniek do kuchyne a kúpeľne. Nadviazanie na dlhodobú pozitívnu aktivitu na európskom trhu. Rakúsky výrobca si pripomenul 20. výročie nepretržitej účasti na nitrianskom veľtrhu.
  • IW Trend s.r.o. Bratislava – Peka Fioro. Hodnotenie komisie: Rozšírenie ponuky komponentov pre zásuvkové riešenie doplnené prednými dvierkami. Kontinuálny prínos v ponuke pre výrobcov nábytku.

Cena riaditeľa veľtrhu Nábytok a bývanie 2018
Výrobcovi nábytku Domark s.r.o. Žilina za vytváranie pôsobivých exponátov slovenských dizajnérov vo firemnej expozícii. Prezentuje sa nepretržitých 25 rokov na veľtrhu, hneď od založenia výrobnej firmy v roku 1993.

Cena Slovenského centra dizajnu
Dizajnér Mgr. Art. Michal Riabič je prvým nositeľom tohto ocenenia. Jeho tvorba od roku 2003 je zameraná na dizajn nábytku a interiéru vo firemných priestoroch. Úspešný bol svojimi exponátmi aj v Národnej cene za dizajn. Prvý raz posudzovali architekti exponáty v rámci celého veľtrhu, nie ako doteraz len z expozícií Fórum dizajnu. Cenu odovzdala riaditeľka SCD Mgr. Mária Rišková.

Cena Zväzu spracovateľov dreva SR a odborného časopisu Drevársky magazín
Slovenský výrobca čalúneného nábytku GKT s.r.o. Topoľčany predstavil technicky a dizajnérsky zaujímavé slovenské výrobky. Zaujala sedacia súprava Gabriela s látkovým poťahom. Za účelom spevnenia konštrukcie je jej kostra vyrobená z bukového masívu a preglejky. Cenu prevzal Ing. Gustáv Krchňavý od 1. viceprezidentky ZSD SR Ing. Kvetoslavy Dedinskej.

Ceny odborných časopisov
Ocenenie za najinovatívnejší výrobok ako Cenu časopisu Stavebníctvo a bývanie získala rakúska firma Julius Blum GmbH Höchst za inovatívne ovládanie nábytkových dverí Servo Drive. Cenu prevzala predstaviteľka firmy Blum v SR Mgr. Blanka Benková od riaditeľky vydavateľstva Ing. Antónie Franekovej. Cenu vyrobila umelecká sklárka Mgr. Veronika Rusňáková.

Tvorivý prístup Mgr. Art. Michala Riabiča ocenil dvojmesačník Trendy bývanie udelením ceny za výbornú spoluprácu dizajnéra s výrobcami Evergreen s.r.o. Ružomberok a Krošlák s.r.o. Nitrianska Blatnica. Cenu v podobe umeleckého diela vytvoreného Achilleasom Sdoukosom odovzdala dizajnérovi riaditeľka vydavateľstva Trendy Media s.r.o. Jana Zemková.

Veľtrh Nábytok a bývanie 2018 bol návštevnícky príťažlivý a zvýraznil nosnú tému: zdravé, štýlové a moderné bývanie. Aj napriek nepriaznivému počasiu si obhájil postavenie najväčšej stredo­európskej prehliadky nábytku a bytových doplnkov, dizajnu a modernej architektúry. Budúci 29. medzinárodný veľtrh Nábytok a bývanie môže pokračovať v tradícii úspešného zariaďovania slovenských domov, bytov a domácností.

Autor: Dr. Anton Mrník
Kontakt: tmsm.mrnik@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina