konštrukcie

Univerzální nábytek pro děti od kojenců až po studenty

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Výrobní družstvo Dřevotvar z Jablonného nad Orlicí po mnoha letech vlastní designové tvorby vyzkoušelo spolupráci s externím návrhářem. Po odchodu dlouholetého firemního architekta Jana Sedláčka družstvo v loňském roce přizvalo ke spolupráci Ing. arch. Hynka Maňáka, Ph.D. z brněnského designérského studia MANIAC INTERIER. Výsledkem spolupráce je kolekce dětského „rostoucího“ nábytku GROWER, která měla svoji světovou premiéru na konci loňského roku na veletrhu Meubelbeurs v Bruselu a následně na letošním mezinárodním veletrhu nábytku a interiérů imm cologne v Kolíně nad Rýnem.

Hlavním cílem autora bylo vytvořit ucelenou řadu univerzálního nábytku, který by mohl sloužit dětem od nejútlejšího věku až po dospělost. Může tedy být použit jako kojenecký, dětský i studentský, a to jednoduchým přestavením základní sestavy a jejím doplněním dalšími prvky z kolekce.

Základní sestava 4v1

Základní sestavu tvoří nábytek pro kojence. Jedná se o kompaktní sestavu složenou z lůžka, ohrádky, přebalovací skříňky – kontejneru a dvou polic (nik). Ohrádka a přebalovací skříňka jsou uloženy vedle sebe na lůžku. Obě police jsou uloženy na sobě, čelní stranou jsou otočeny ke stěně a slouží jako zadní stěna ohrádky, která se po vložení matrace změní v dětskou postýlku. Na horní ploše kontejneru je položený přebalovací pult, v zásuvkách jsou uloženy kojenecké potřeby.

Postupem času tuto sestavu rozebereme a změníme ji na dětský nábytek. Odebereme ohrádku, police zavěsíme na stěnu a původně přebalovací skříňku použijeme jako noční stolek nebo zásuvkový kontejner. Lůžko doplníme matrací 90×200 cm, případně zvýšenou bočnicí pro umístění podél stěny. Podle potřeby můžeme lůžko opatřit nízkými nebo zvýšenými čely.

Postel můžeme rovněž vybavit spodní zásuvkou. Ta zabírá pouze ⅔ celkové délky spodního prostoru, což umožňuje volnou manipulaci se zásuvkou i v případě, že je k posteli přisazený noční stolek nebo sestava skříněk.

Rostoucí stoly

Hynek Maňák navrhl propracovaný systém pracovních stolů, které podle tělesné výšky a potřeb dítěte/studenta mohou růst nejen vertikálně, ale také horizontálně. Výšku pracovní plochy lze nastavit do jedné ze tří poloh: 550, 650 nebo 750 mm. Umožňuje to variabilní sestava boční skříňky složená ze základní skříňky (první výšková poloha) a dvou nástavců různé výšky, jejichž záměnou měníme další dvě výškové polohy desky. Délku stolu je možné upravit na 1000 nebo 1400 mm tak, že pracovní desku buď položíme na horní plochu boční skříňky respektive příslušného nástavce, nebo ji přisadíme zboku k příslušnému nástavci. Na druhém konci se deska připevní k boku stolu prostřednictvím jednoho ze tří párů výškově rozmístěných otvorů.

Toto inovativní řešení pracovních stolů si autor nechal chránit tzv. komunitárním vzorem, což je průmyslový vzor evropského společenství s působností na celém jednotném teritoriu EU.

Úložný nábytek

Součástí kolekce je také úložný nábytek v podobě unifikovaných skříněk, jejichž kombinací lze vytvářet libovolné sestavy. Do této skupiny výrobků patří i kontejner, použitý již v základní sestavě 4v1. Skříňky mohou být otevřené nebo uzavřené vloženými dveřmi. Čela zásuvek na kontejnerech jsou naložená.

Design vs. bezpečnost

Nábytek GROWER je vyráběn z kvalitní laminované DTD s dezénem dřeva a lakované MDF v několika trendových barvách, mezi nimiž samozřejmě nechybí bílá a antracitová. Tyto materiály mohou být v sestavách různě kombinovány, přičemž lakovaná MDF se používá především na čelní plochy a boky korpusů a na police.

Kvůli větší bezpečnosti dětí jsou hrany na všech dílcích (včetně korpusů) zaobleny: u lakovaných dílců je zaoblený přímo materiál, u dílců z lamina jsou zaoblené hrany na nalepených ABS páskách.

Z nábytku jsou také zcela vypuštěny úchytky. Místo nich jsou na hranách dveří a zásuvkových čel vyfrézované obloukové výřezy. Ty jsou umístěny většinou asymetricky a na přední ploše nábytkové sestavy tak vytváří zajímavý detail v podobě vlnovky.

Další nevšední detail najdeme na exponovaných rozích, a to na lůžku, na dětské postýlce – ohrádce a na pracovním stole. Většina výrobců dětského nábytku řeší tento problém tak, že rohy jednoduše zakulatí. Hynek Maňák se však nechtěl tak snadno vzdát designově elegantnějšího vzhledu ostrého rohu, a tak zvolil kompromis v podobě částečně zaobleného rohu. Docílil tím toho, že „ostrý“ přechod na rohu zůstal zachovaný, avšak úhel rohu je cca 120°. Došlo tedy k jeho výraznému „otupení“. Zároveň tím vytvořil zajímavý detail, který nábytek GROWER odlišuje od většiny dětského nábytku nabízeného na trhu.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina