aktuality

Výroba nábytku v ČR loni opět vzrostla, ale jen v řádech miliónů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Český nábytkářský průmysl zaznamenal v roce 2017 další růst svého výkonu, což je již posedmé v řadě. Oproti prognóze Asociace českých nábytkářů ze září loňského roku ale výroba nábytku nevzrostla na očekávaných 45,18 mld. Kč, ale pouze na 44,68 mld. Kč, což je v porovnání s rokem 2016 (44,64 mld. Kč) nárůst „jen“ o 40 mil. Kč. Je tedy možné, že nábytkářský průmysl tímto naráží na lidské limity.

Tyto a další oborové informace zveřejnila AČN 22.3. 2018 na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení 9. ročníku veletrhu FOR INTERIOR – jaro, který spolu s dalšími veletrhy pro bydlení probíhal až do neděle 25.3. na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech.

„Další růst výroby bude pravděpodobně podmíněn investicemi do moderních technologií a robotizace. A samozřejmě vzhledem k proexportní orientaci bude velmi záležet na kurzu koruny,“ zkonstatoval na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš a dodal, že růst tuzemské spotřeby nábytku je oproti předchozím letům vyrovnaný. Dobré výsledky nábytkářského průmyslu se stále opírají o exportní úspěšnost. Faktor růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí zůstává v podstatě vyrovnaný. Nadále se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě, který v loňském roce přesáhl již 52 %. Exportní výkonnost českého nábytkářského průmyslu sice poklesla na 18,78 %, ale objem vyváženého nábytku se zvednul z 27,02 mld. Kč v roce 2016 na 27,28 mld. Kč, což je o 260 mil. Kč více.

„U exportovaného nábytku z ČR jsme po létech růstu nyní svědky poklesu ceny vyváženého nábytku. Tento pokles lze ovšem vysvětlit změnou kurzu české koruny, respektive posílením tuzemské měny. Je tomu proto, že drtivá většina exportérů má smlouvy v eurech,“ uvedl dále Ing. Lukeš s tím, že průměrná cena za 1 kg exportovaného nábytku v roce 2017 činila 76,10 Kč. Oproti tomu cena importovaného nábytku již druhým rokem klesá. „Mezi léty 2016 a 2017 vidíme poměrně strmý propad ceny importovaného nábytku. Zatímco v roce 2015 cena importovaného nábytku dosáhla 66,38 Kč/kg, v roce 2016 spadla na 64,64 Kč/kg a v roce 2017 dokonce na 50,08 Kč/kg, což je propad, který rozhodně nelze vysvětlit kurzovými rozdíly. Pokračuje tedy trend dovozu stále levnějšího nábytku a samozřejmě nábytku méně kvalitního,“ doplnil tajemník s dovětkem, že statistiky samozřejmě zahrnují i luxusní a velmi drahý nábytek, který se k nám dováží.

Podle Ing. Lukeše stále platí, že největšími importéry nábytku do ČR jsou zejména velké specializované nábytkářské markety. Největší podíl na importu nábytku k nám má Polsko, následuje Německo, třetí je Čína a čtvrtá Itálie. Největší část exportu naopak míří do Německa, s velkým odstupem následuje Slovensko a Francie.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina