reportáže

Rok 2017 byl pro společnost JN interier rokem investic

JN Interier
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Asociace českých nábytkářů vyhlásila začátkem září loňského roku první ročník Ocenění Investice roku 2017 ve výrobě nábytku ve dvou kategoriích: „Malé a drobné podniky“ a „Velké a střední podniky“. V kategorii Malé a drobné podniky toto historicky první ocenění získala společnost JN Interier Česká republika, s.r.o. z Brandýsa nad Labem. Ocenění získala za investici do nové velkoplošné formátovací pily Schelling, olepovačky hran OTT a lakovací kabiny TETRIS. Štěpán Vondrášek, obchodní ředitel společnosti, při přebírání ocenění 30. října 2017 mj. uvedl: „Využíváme příznivou dobu pro investice do nových technologií, abychom našim zákazníkům mohli dodávat náš nábytek v ještě lepší kvalitě. Nákupem lakovací kabiny reagujeme na rostoucí podíl lakovaného nábytku.“ Společnost se zaměřuje hlavně na výrobu kuchyní.

Od návrhů a realizací k vlastní výrobě

Pražskou firmu JN Interier založil v roce 1996 jeden ze současných tří společníků Jaroslav Nevrkla jako fyzickou osobu se zaměřením na navrhování a realizaci především bytového nábytku a zakázkových interiérů. Výrobu si zajišťovali přes několik spolupracujících truhlářských firem. V roce 2000 si v Praze otevřeli první studio a postupně pak další tři. S přibývajícími zakázkami ale začali stále více pociťovat nevýhody závislosti na externích dodavatelích, a tak se v roce 2004 rozhodli spustit vlastní výrobu. Nejprve se jednalo pouze o ruční výrobu – kompletaci nábytku – v areálu jednoho z jejich dodavatelů, kam si nechávali vozit opracované hotové dílce a komponenty. Toto „přechodné období“ ukončili v roce 2006, kdy se úplně osamostatnili od subdodavatelů – pronajaté prostory vybavili novými technologiemi a přešli kompletně na vlastní výrobu. Současně s tím se firma transformovala na společnost s ručením omezeným.

„S výrobou jsme sice začínali v době, kdy na českém trhu již byla velmi silná konkurence, avšak měli jsme velkou výhodu v tom, že jsme se během této doby naučili a zdokonalili obchodování a služby zákazníkům. A jak je známo, v našem byznysu platí, že není takový problém něco vyrobit, ale prodat,“ okomentoval tehdejší situaci Štěpán Vondrášek.

Hopsa hejsa do Brandejsa

Důležitý „milník“ v historii firmy přišel v roce 2011 – v době probíhající hospodářské recese. Zatímco spousta jejích konkurentů „utahovala opasky“ a seškrtávala prakticky veškeré investice, majitelé společnosti JN Interier se rozhodli jít zcela opačnou cestou. V Brandýse nad Labem zakoupili průmyslovou budovu pocházející ještě z první republiky, kam po téměř rok trvající rekonstrukci přesunuli celou svoji výrobu. Jak vysvětluje Štěpán Vondrášek, tato investice byla součástí jejich úsporných opatření, které si vynutila ekonomická situace, i když, jak sám říká, tehdejší „krize“ na ně zase až tak moc nedolehla: „Nám na rozdíl od některých jiných konkurenčních firem klesly tržby jen asi o 20 procent. Samozřejmě jsme ale i my museli hledat různá úsporná opatření a jedním z nich byla paradoxně právě investice do nákupu této budovy1, protože už jenom tím, že jsme začali splácet úvěr na rekonstrukci, jsme oproti nákladům na pronájem šetřili.“

Zároveň také vysvětluje, proč si místo staré nehospodárné budovy raději nezbudovali zcela novou provozovnu na zelené louce.

„Důležitou roli hrála nejen příznivá pořizovací cena, ale i to, že považujeme za smysluplné vrátit život něčemu, co má nějakou svoji historii. A když se tady mohly vyrábět hezké řemeslné věci už za první republiky, proč by se tu nemohly vyrábět i dnes? Ta budova má něco jako genius loci ve smyslu poctivého řemesla.“

Rok investic

Svoji výrobní základnu v minulém roce rozšířili o další provozovnu v asi 3 km vzdálených Lázních Toušeň, kde zakou­pili další starou budovu a kompletní rekonstrukcí ji přebudovali na novou lakovnu s ručním stříkáním a leštěním (její technologie byla součástí ocenění Investice roku 2017) a sklenářskou dílnu. Ke stávajícím 2500 m2 výrobní plochy v Brandýse tak přidali dalších 600 m2.

Zatímco v případě investice do velkoplošné pily a olepovačky hran se jednalo o obnovu a modernizaci stávajícího strojního parku, tj. původních zhruba 10 let starých strojů, s cílem zdokonalit a zkvalitnit proces výroby, nákup lakovací kabiny byl podle Štěpána Vondráška reakcí na současný trend ve výrobě nábytku. „Reagujeme tím na zvýšený podíl lakovaných dílů ve výrobě. Zatímco před třemi až čtyřmi lety jsme dělali 80 až 100 m2 lakovaných ploch měsíčně, dnes je to asi 300 m2. To je více něž trojnásobné množství. Nákup nové moderní lakovací kabiny s větší kapacitou nám umožňuje uspokojovat potřeby lakování pouze ve vlastní produkci.“

Kuchyně na vzestupu

Nárůst lakovaných ploch souvisí i s nárůstem podílu kuchyní na celkové produkci firmy. V současné době tvoří kuchyně 55 % výroby, zbytek ostatní nábytek podle požadavků zákazníka – hlavně vestavěné skříně. V roce 2011 přitom podíl kuchyní na celkové výrobě tvořil 40 %. Firma dnes vyrábí průměrně asi 2–3 kuchyně denně, tj. 40–50 měsíčně. Průměrná cena nejběžněji realizovaných zakázek se pohybuje kolem 150–200 tis. Kč (včetně spotřebičů), ze 70 % se jedná o kombinaci bílé barvy s nějakou jinou barvou či dekorem. „Trendem v poslední době je v souladu s vývojem na evropském trhu příklon k antracitu nebo černým prvkům, z dřevin je to dub, zejména sukatý, rustikální,“ upřesňuje obchodní ředitel společnosti s tím, že bílá barva stále dominuje. „Je to klasika, která se drží na stabilní úrovni a zřejmě i nadále bude. Je to nadčasová barva, která v interiéru nezmenšuje prostor a na rozdíl od jiných barev nepodléhá tolik módě,“ dodává.

Svůj prodej dnes realizují prostřednictvím šesti vlastních studií (z toho pěti v Praze a blízkém okolí a jedno v Brně) a cca 5 dalších obchodních partnerů.

Investice roku

A proč se vlastně firma rozhodla přihlásit do Ocenění Investice roku 2017?

„Líbila se nám myšlenka, s níž AČN ocenění vyhlašovala. Dnešní výroba nábytku je technologicky velmi náročná. Aby tuzemští výrobci byli schopni se z dlouhodobého hlediska udržet na trhu, aby mohli zákazníkům nabízet tu nejvyšší kvalitu a byli schopni uspokojovat jejich očekávání, musí používat vedle kvalitních materiálů ty nejmodernější špičkové technologie a sofistikované softwary. A ty, jak známo, nejsou nejlevnější. Tuto skutečnost značné procento zákazníků vůbec nevnímá, proto je třeba dostat ji více do povědomí. Jen tak si lidé začnou více uvědomovat spojitost mezi kvalitou a cenou nábytku. Ocenění Investice roku vnímám jako jeden z dalších marketingových nástrojů, který může toto povědomí u zákazníků zvýšit,“ vysvětluje Štěpán Vondrášek a připomíná ještě jeden důležitý aspekt: zvýšení zájmu o nábytkářskou výrobu mezi potenciál­ními uchazeči o budoucí povolání, jejichž nedostatkem v současné době náš obor velmi trpí.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina