konštrukcie

Nábytek žebrové konstrukce bez lepení

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rodinná truhlářská firma FINATZER FURNITURE z Jižního Tyrolska (Itálie) se specializuje na netypický sortiment. Vyrábí nábytek, jehož konstrukce je složena z žeber bez lepení, šroubování či jiných fixačních prvků. Na kolínském veletrhu imm cologne letos v lednu nám ho detailně představil majitel firmy Theo Finatzer.

Konstrukce nábytku TAXTHO, který firma do své výroby zavedla v roce 2012, je založena na systému mřížky a firma ji má patentovanou na všech hlavních evropských trzích.

Firma tímto systémem vyrábí židle, křesla, lavice, stoly a lůžka. Každý nábytkový kus je složen z určitého množství žeber, zhotovených z březového multiplexu tloušťky 12 mm, který může být povrchově upraven mořením, pigmentovým nátěrem nebo okrasnou dýhou. Hlavním konstrukčním spojem je tzv. přesunutí – ideální především pro spojování úzkých prkének – kdy v obou spojovaných dílcích je proveden zářez o šířce odpovídající tloušťce dílce a délkově zasahující do poloviny šířky dílce. V některých místech, jako např. v oblasti připojení podnože k sedáku, jsou přesunuté spoje kvůli zvýšení stranové stability posíleny drážkou, která plynule navazuje na zářez.

Hlavní předností nábytku je jeho snadná přeprava k zákazníkovi v rozloženém stavu v plošném kartonovém balení bez jakýchkoliv přídavných spojovacích prvků. Montáž se provádí pouhým skládáním bez použití nářadí.

Základním prvkem konstrukce jsou dvě dvounohy v podobě obráceného „U“, které jsou jako jediný prvek z výroby slepeny vždy ze dvou identických dílů a boků tak, že nohy mají podobu kónického hranolu. Obě dvounohy se vzájemně spojí dvěma páry křížově přesunutých krajních latěk. Na ně se příčně nasunou další laťky, které vyplní celou plochu, a přes ně se příčně přesunou poslední díly, čímž plocha získá finální strukturu vzdušného roštu. V případě stolů či lavic se pro sestavení horní plochy použijí jednoduché laťky, u ostatních výrobků, jako jsou židle, křesla a lůžka se zadním čelem, se jednoduché laťky kombinují s laťkami ve tvaru „L“ nebo „U“ pro vytvoření opěradla (respektive zadního čela) nebo područek. U stolů se pak ještě používá tabule tvrzeného skla, která slouží jako horní plocha.

Výhodou této skládané konstrukce je její flexibilita, díky níž se nábytek snadno přizpůsobí nerovnostem podlahy. Díky tomu, že se nábytek sestavuje směrem odspodu nahoru, zvyšuje se zatížením (usednutím na židli apod.) jeho stabilita. Nábytek splňuje i základní hygienické požadavky: otevřená roštová konstrukce na židlích, křeslech a u lůžek zajišťuje dostatečné odvětrání plochy.

Sedací nábytek může být opatřen čalouněním.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina