výstavy

imm cologne 2018: Dynamický začátek nábytkářského roku

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V neděli 21. ledna 2018 skončil mezinárodní veletrh nábytku a interiérů imm cologne. Letošní ročník byl po dvou letech vedle hlavního tématu opět zaměřen i na osvětlení, koupelny a inteligentní domácnost (smart home). Organizátoři akci vyhodnotili jako úspěšnou. Vyzdvihují především silnou návštěvnost, zejména zahraniční. Nárůst byl zaznamenán také v počtu prezentujících se firem. I zde hrála důležitou roli zahraniční účast – zvláště čínská. Ostatně při současné kondici evropské ekonomiky se jiný výsledek ani neočekával…

Kam zmizely LivingInteriéry?

Od roku 2011 se souběžně s imm colog­ne v pravidelných dvouletých intervalech střídaly dvě souběžné výstavy – LivingKitchen, zaměřená na kuchyně a LivingInteriors, zaměřená na osvětlení, koupelny a interiérové vybavení. Druhé z obou témat tak bylo opět po dvou letech součástí i letošního ročníku. Avšak nikoli ve formě samostatné výstavy LivingInteriors, kterou organizátoři v tichosti zrušili, ale v podobě nového segmentu Pure Architects začleněného do veletrhu imm cologne. Rozšíření veletrhu o „nový formát“ je jednoznačně positivní argument nahrávající organizátorům. Na zrušení samostatné, leč zřejmě neúspěšné výstavy je proto lépe příliš neupozorňovat.

Více návštěvníků i vystavovatelů

Organizátoři ve své předběžné závěrečné zprávě zveřejněné den po skončení veletrhu vyzdvihují především velmi silnou návštěvnost. Ta představovala 125 000 návštěvníků ze 138 zemí. Pokud to srovnáme s minulou akcí v roce 2016, jednalo se o nárůst o 4,2 %. Tehdy totiž pořadatelé uvedli údaj 120 000 lidí ze 128 zemí. A zatímco v roce 2016 tvořil podíl zahraničních hostů – během prvních pěti dnů určených pouze odborné veřejnosti – 46 %, letos tento podíl vzrostl na přibližně 50 %. Z evropských zemí se zvýšil počet návštěvníků hlavně ze Španělska (+31 %), Belgie (+16 %), Francie (+11 %), Nizozemska (+1 %) a východní Evropy (+54 %), a obzvláště pak z Ruska (+69 %). Výrazný nárůst byl zaznamenán u návštěvníků z Asie (+50 %), zejména z Číny (+82 %) a Japonska (+63 %), z Blízkého východu (+15 %), Austrálie/Oceánie (+51 %), Severní Ameriky (+12 %) a Střední Ameriky (+21 %).

Těchto dobrých výsledků bylo dosaženo navzdory ne zrovna příznivému počasí, zejména pak orkánu Friederike, který se během čtvrtku 18. ledna přehnal západní a střední Evropou a kromě značných materiálních škod způsobil i kolaps v dopravě.

Organizátoři ale ve své předběžné závěrečné zprávě opět opomněli zmínit údaje ohledně vystavovatelů, a tak jsme si, podobně jako v minulosti, vypomohli vlastními statistikami založenými na dlouhodobém sledování oficiálních seznamů vystavovatelů. Podle letošního seznamu vystavovatelů zveřejněného na webových stránkách veletrhu www.imm-cologne.com se na kolínském výstavišti prezentovalo 1286 firem z 55 zemí. V roce 2016 to bylo 1185 firem z 50 zemí. Letos tak počet vystavovatelů vzrostl o 8,5 %, což je velmi dobrý výsledek. Jen pro zajímavost, v roce 2014 se na obou akcích (imm cologne + LivingInteriors) představilo 1209 vystavovatelů z 52 zemí a v roce 2012 to bylo 1179 vystavovatelů ze 49 zemí. Letošní akce tak z tohoto pohledu byla nejúspěšnější od roku 2012, kdy se imm cologne společně s LivingInteriors konal poprvé, a přiblížila se lichým ročníkům s prezentací kuchyní, kterých se účastní cca 1300 vystavovatelů. Je proto otázkou, proč se těmito daty organizátoři zapomněli pochlubit.

Roste mezinárodní význam

Detailnější rozbor vystavovatelů a srovnání s minulým ročníkem ukazuje na rostoucí význam veletrhu v mezinárodním kontextu. Zahraniční účast vystavovatelů opět změnila svůj poměr vůči domácím firmám. Zatímco v roce 2016 se na obou akcích prezentovalo 382 domácích firem, na letošním sjednoceném veletrhu to bylo 372 firem. Zahraničních bylo předloni 803, letos 914. Pohledem relativních čísel to znamená, že v roce 2016 tvořila zahraniční účast 67,7 %, zatímco letos 71,1 %.

Vývoj v účasti vybraných zemí je přehledně uveden v tabulce, rozdělené na 3 části: západní Evropa, východní Evropa a Asie. Rozdíly v počtech vystavovatelů mezi roky 2016 a 2018 nejsou nijak zvlášť výrazné – až na několik výjimek: Německo -10, Itálie -12, Dánsko +16, Nizozemsko +11. Největším „skokanem“ je Čína. Tu letos zastupovalo rekordních 110 firem – předloni 70, což je nárůst o 40 firem (57 %)! Podařilo se jí tak přeskočit Itálii se 100 vystavovateli (předloni 112) a po sedmi letech se opět dostat na druhou pozici za Německo.

Další výrazný posun z hlediska absolutních čísel zaznamenalo Polsko. To letos zastupovalo 44 firem, což oproti minulé účasti se 13 firmami znamená nárůst o 31 firem (238 %) a umístění na první pozici mezi zeměmi z bývalého „východního bloku“, z níž sesadilo Rumunsko. Zajímavé je rovněž několikanásobné posílení účasti tří „postsovětských“ zemí – Rusko (+13), Estonsko (+9) a Lotyšsko (+7).

Česká a Slovenská republika dlouhodobě vykazují poměrně stabilní účast – 5 vystavovatelů z ČR a 1 ze SR. Českou republiku reprezentovali ARTURE Art & Nature s.r.o., BROKIS s.r.o., Dřevotvar družstvo, H + H výroba a obchod spol. s.r.o. (Todus) a TON a.s. Za Slovensko se zúčastnila firma ÁČKO a.s.

Tabulka: Vývoj účasti vybraných zemí za poslední dva roky

Graf: Struktura vystavovatelů podle zemí na imm cologne 2018

Nový minimalismus

Pravidelní návštěvníci kolínského veletrhu ví, že hlavní trendy v bydlení se mění jen velmi pomalu. A tak většinu toho, co jsme zde viděli loni a předloni, jsme potkali i letos. Hlavním rysem současných trendů je snaha o dosažení maximálního komfortu při respektování životního stylu a nároků zákazníka.

Podle Asociace německého nábytkář­ského průmyslu VDM dvě třetiny Němců chtějí, aby z jejich domova vyzařovala útulnost. „Domov představuje soukromí, útočiště a idylický svět. Většina lidí zjišťuje, že toho snadněji dosáhnou tzv. organickým (ekologickým) designem, autentickými materiály a teplými barvami než chladným, hranatým a minimalistickým designem. Proto jsou populární pestrobarevné kombinace nábytku, barvy stěn, tapety, dekorace a doplňky, protože pomáhají vyjadřovat požadovaný pocit individuality,“ říká Ursula Geismann, tisková mluvčí a analytička trendů z VDM.

Dokonalý domov by měl být jednoduchý, ale ne nepříjemný. Zdá se, že tyto požadavky dokonale splňuje současný nábytek ve skandinávském stylu (tzv. scandy style). Ne příliš křiklavý, ale naopak diskrétní, tradiční – ale v novém pojetí, z větší části malý a praktický nábytek s půvabem v příjemných barvách. A skandinávský styl již dávno přestal být čistě skandinávským fenoménem. Na imm cologne i řada tradičních společností nebo značek mimo Skandinávii představila kolekce i individuální produkty, které mohou být velmi dobře kombinovány se skandinávským životním stylem. Tato tendence se už několik let projevuje v designu bytových doplňků a osvětlení. Mnoho lidí si svůj domov představuje jako prostory, které jsou esteticky vyvážené, uspořádané a nevyžadují permanentní úklid a práci.

Zmíněný styl, označovaný též jako nový minimalismus, se vyznačuje měkce zaoblenými tvary a čistými liniemi s teplejšími tóny. Jako materiály dominují masivní dřevo, doprovázené vhodnými přírodními materiály, jako jsou kámen, vlna nebo vlněné textilie, proutí, kůže a kovy. Poznávacím rysem vyznavačů tohoto stylu již nejsou peníze, ale znalost. V době mixu a kombinací už nejsou požadovány kompletní sety – nákup a vybavování spočívá v tom, co člověk zrovna najde a/nebo může si to dovolit. A žádný jiný styl vybavování nevstupuje do tak blízkého vztahu s architekturou jako právě „nový minimalismus“.

Nový hippy styl

Přesným opakem střídmého a jasného scandy stylu resp. nového minimalismu je Boho styl, který naopak dává naprostou volnost ve výběru nábytku, bytových doplňků a dekorací bez ohledu na jejich původ, charakter a vzhled. Dovoluje vzájemně kombinovat věci, které se na první pohled k sobě vůbec nehodí. Barevné etnické vzory vedle moderního grafického designu, hrubé vlny a nejjemnější kůže, černobílé fotografie hollywoodských hvězd na stěně vedle černobílých krav, proutěný stůl z blešího trhu. Styl, připomínající spíše turecký bazar, vychází z filozofie novodobého „volnomyšlenkářství“ a odkazů hnutí hippies a je to v podstatě směsice několika různých stylů.

Barvy, barvy, barvičky

Barvami roku 2018 byly vyhlášeny ultrafialová (Ultra Violet) a jádrové dřevo (Heart Wood). Tyto barvy na veletrhu sice byly vidět, rozhodně ale nedominovaly. Tzv. držákem z dlouhodobějšího hlediska jsou šedá a zelená. Šedá barva je klasika a vyskytuje se ve všech odstínech, a to zejména u čalouněného nábytku. U čelních ploch korpusového nábytku se oproti loňskému roku vyskytovala o něco méně. Tam naopak převládala bílá až smetanová, většinou s matným povrchem (stejně jako šedá), často v kombinaci s přírodním dřevem.

Odstíny zelené perfektně fungují se současným sílícím trendem „zeleného bydlení“. Zelená odráží větší environmentální povědomí a dokonale funguje s rostlinami a jejich přirozeným dekorativním charakterem. Letošní novinkou na paletě zelených tónů je olivová zeleň, která představuje přírodu, jaro, naději, zdraví, mládí, přírodu a vegetaci. Není křiklavá – šedý aspekt v ní ji činí klidnou a nenápadnou.

Populární zůstává také modré barevné spektrum – od evropské modré a světle modré až po tyrkysovou a petrolejovou. Modrá představuje harmonii, dodává pocit spolehlivosti a má příjemný uklid­ňující účinek.

Materiály a dezény

Po několika letech se v rámci „zeleného bydlení“ ve větší míře vrací na scénu také linoleum. Tento materiál byl vynalezen v roce 1860 a sestává převážně z lněného oleje, mleté korkové drtě a jutové tkaniny. Původně byl určen k použití jako elastická podlahová krytina a dodnes se k tomuto účelu využívá. Nábytkářský průmysl používá linoleum na pracovní plochy stolů, čelní plochy skříní apod. Setkali jsme se i s výrobcem policových systémů z linolea.

Svoji dřívější silnou pozici dále upevňuje masivní dřevo, hlavně dub. Mezi stálice, zejména u některých tradičních výrobců, jako je Team 7 apod., patří rovněž ořech a třešeň. Neutuchá zatím ani obliba strukturovaného dřeva s „vymývaným“ či drásaným povrchem. Na scéně nadále zůstává i dřevo s příčnou strukturou (příčným řezem), používané hlavně pro detaily v kombinaci s podélným dřevem nebo jinými materiály. Časté jsou kombinace dřeva s dalšími přírodními materiály, jako je sklo a kov.

Samostatnou kategorii představuje tzv. smart nábytek, což je moderní nábytek pro mladé distribuovaný přes obchodní řetězce v nesmontovaném stavu. Hlavním konstrukčním materiálem jsou laminované dřevotřískové nebo dřevovláknité desky. Díky moderním výrobním technologiím ale povrchy těchto materiálů získávají stále vyšší kvalitu a svým vzhledem se již téměř neliší od skutečných materiálů, které napodobují. To se týká nejen imitací dřeva, ale i kamene, mramoru, betonu, různých kovových povrchů aj. Důležitou roli zde hrají také hrany (boční plochy) desek, kdy výrobce může použít hranovací pásky s podélným nebo příčným dřevem, imitace multiplexu, třívrstvých lepených biodesek apod. Vizuální kvalita nábytku ve všech cenových kategoriích se díky tomu zlepšuje. Nábytek, který na první pohled vypadá levně, se tak v budoucnu bude prodávat čím dál hůř.

Trendy v použitých dezénech a barvách v tomto nábytkovém segmentu zhruba kopírují trendy v ostatních nábytkových segmentech.

Retro, Etno, Upcycling

Mezi styly retro, etno a upcycling můžeme vidět poměrně úzkou spojitost. Všechny tři jsou založeny na odkazu minulosti či tradice.

Nábytek v kategorii retro stylu je stále ovlivňován hlavně designem z poloviny minulého století, tj. 50. a 60. let. Charakteristické pro tento nábytek jsou lehkost, subtilnost, jednoduché elegantní tvary a zejména podnoží se šikmými nožičkami. Tento nábytek svým charakterem vyhovuje i výše zmíněnému zařizovacímu Scandi stylu.

Etnické prvky a vzory můžeme vidět v různých kategoriích nábytku, v různých kombinacích a v různých podobách od autentických vzorů až po nové prvky, které jsou etnickými vzory pouze inspirovány. Zajímavé je z tohoto pohledu využití technologie fototisku, kdy dříve oblíbené realistické fotografie výrazně ustupují právě různým abstraktním nebo etnickým vzorům. Oblíbený je např. tisk na dýhu nebo lamino s dřevěným dekorem imitující vypalování.

Upcycling je novodobý fenomén, který zaznamenává vzestupnou tendenci. V podstatě se jedná o využití starých materiálů nebo věcí novým způsobem. Od vyřazených palet a transportních beden až po staré lodě nebo jiné dopravní prostředky.

Na prvním místě je komfort

Pokud bychom chtěli najít nějaký sjednocující prvek mezi všemi výše uvedenými styly a trendy, tak je to pohodlí. Komfort je to, o co se výrobci nábytku snaží na prvním místě. Ze stovek novinek, které na imm cologne byly prezentovány, zmíním alespoň dvě: jídelní židli Stressless německé společnosti Ekornes a křeslo Alba společnosti TON.

Čalouněná židle Stressless je první jídelní židle s integrovaným synchronním mechanismem BalanceAdapt, který umožňuje automatické přizpůsobení úhlu sedadla jakémukoliv pohybu těla. Synchronně se sedadlem se pohybuje (naklápí) i opěradlo. Při jídle, kdy sedíme ve vzpřímené poloze nebo v mírném předklonu, se sedák i opěrák naklopí lehce dopředu. Tím se zmírní tlak na spodní stranu stehen, přičemž záda jsou stále opřena. Když se po jídle chceme protáhnout a uvolnit, stačí se jen trochu více opřít o opěrák, který se mírně zakloní dozadu a současně s ním se zakloní i sedák, který se zároveň mírně posune dopředu.

Křeslo Alba je první celočalouněnou kolekcí značky TON a svým designem, jehož autorem je Alex Gufler, zapadá do konceptu „nový minimalismus“. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, nabízí velmi pohodlné a kvalitní sezení. O vysoký komfort při sezení se stará nejen kvalitní zpracování, ale také taštičkové pružiny, použité v sedáku.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina