aktuality

Zomrel zakladateľ IKEA. Podnikateľom v obchode s nábytkom bol trištvrte storočia

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vo veku 91 rokov zomrel 27. januára 2018 zakladateľ ikonického švédskeho nábytkového obchodného reťazca IKEA Ingvar Kamprad. Podnikať v obchode začal ako 17-ročný formou zasielateľských ponúk jednoduchých spotrebných predmetov a rôzneho tovaru. Bol švédskym vlastencom a veľkým lokálpatriotom.

Názov obchodu IKEA vyjadroval iniciály jeho mena Ingvar Kamprad, názvu farmy Elmtaryd, na ktorej vyrastal a obec, v ktorej sa farma nachádza Agunnaryd. Učaroval mu nábytok a švédsky (škandinávsky) životný štýl, ktorý chcel rozšíriť do celého sveta. Srdcom jeho podnikateľského úsilia zostal Ȁlmhult – mestečko uprostred lesov južného Švédska.

Kampradova firma vznikla v roku 1943 ako obchod s domácimi potrebami. Od roku 1950 podnikal aj s predajom nábytku. Vydal prvý katalóg svojich obchodných ponúk. Prvú predajňu otvoril neďaleko svojho rodiska v meste Ȁlmhult. Na výstavných plochách sprístupnil aj nábytok. To bol základ prvého obchodného domu IKEA, ktorý tu otvoril v roku 1958 a mal rozlohu 13 tisíc m2. Za hranicami Švédska otvoril prvý obchodný dom v hlavnom meste Nórska – v Oslo v roku 1963. V hlavnom meste Švédska v Štokholme otvoril najväčší obchodný dom v roku 1965. Pri ďalšej expanzii putoval mimo územia Škandinávie – prvý obchodný dom pribudol vo Švajčiarsku v roku 1973 v meste Spreitenbach. S otvorenou náručou ho prijímali krajiny na celom svete. Najviac obchodných domov IKEA je v Nemecku. Obchodný gigant má 365 obchodných domov v 29 krajinách. Ročne ich navštevuje 817 miliónov návštevníkov.

Ingvar Kamprad prestal byť riaditeľom svojho impéria IKEA v roku 1966. Sústredil sa viac na vývoj a inováciu výrobkov a svoje miesto prenechal Andersovi Mobergovi. V roku 1986 rezignoval aj na funkciu predsedu predstavenstva, firmu dal do vlastníctva nadácie v Holandsku. V roku 2013 odišiel aj z dozornej rady IKEA a nechal v nej miesto pre svojho syna Mathiasa. Sám sa usadil vo Švajčiarsku a žil veľmi skromne.

Zaviedol filozofiu firmy „Vytvárať lepší každodenný život pre väčšinu ľudí“. Rozvíjal ju v celej sieti obchodných domov. „IKEA chce ponúknuť široký sortiment funkčného bytového zariadenia za také ceny, aby si ho čo najviac ľudí mohlo dovoliť kúpiť“. Pri realizácii tejto myšlienky redukoval náklady aj tým, že umiestňoval obchodné domy na lacnejších pozemkoch mimo centier miest, v blízkosti príjazdových komunikácií.

Ingvar Kamprad tvrdil, že „väčšina ľudí má viac času ako peňazí“. Zjednodušil distribúciu nábytku k spotrebiteľovi jeho predajom v rozloženom stave. Nábytok začal predávať samoobslužným systémom: zákazník sa inšpiroval katalógom nábytku, vyhľadal si výrobok, sám si vybral potrebný druh v regáli a sám si ho vyzdvihol v sklade, sám si tovar dopravil domov (najčastejšie v osobnom aute) a sám si nábytok doma aj zmontoval.

Pôvodne nemala IKEA výrobné závody. Jej nákupcovia cestovali po celom svete, nadväzovali kontakty a získavali výrobcov, ktorým odporúčali aj základný princíp demontovateľnosti, čo umožňovalo zabaliť nábytok do plochých kartónových obalov. Dôraz pri výrobe spotrebných tovarov orientovali na prírodné materiály so širokou možnosťou kombinácie a doplňovania zariadenia podľa meniacich sa potrieb rodín alebo kancelárií.

Československá stopa

Prvé kontakty mal Ingvar Kamprad s československými výrobcami v roku 1956. Osobne k nám chodil nakupovať tovar – nábytok, koberce, sklo, porcelán a lustre. Už v roku 1957 plánoval vybudovanie obchodného domu IKEA v Prahe. Vtedajšia politická situácia to však neumožňovala. Československí výrobcovia postupne dodávali do siete IKEA 200 rozličných výrobkov zo 120 závodov prostredníctvom 15 podnikov zahraničného obchodu.

Prvý obchodný dom vo vtedajšom Československu otvorili až v roku 1991 v Prahe.

Slovensko spolupracovalo najskôr ako výrobca nábytku. Podpísanie zakladajúcej zmluvy pre priame kooperačné vzťahy sa uskutočnilo 7. septembra 1989. Prvým výrobcom nábytku v skupine Swedwood bol SPARTAN a.s. Trnava (1991), ďalším bol Swedwood Slovakia – odštepný závod JASNÁ v Závažnej Porube pri Liptovskom Mikuláši (1994). Treťou významnou investíciou IKEA je závod Swedwood Malacky na výrobu DTD dosiek a produkciu kuchýň (1999). Samostatným bol závod MODUL Servis zameraný na kompletovanie nábytkového kovania. Do koncernu IKEA pribudol v roku 2006 závod IKEA Industry Majcichov pri Trnave s produkciou dyhy a dyhových zosadeniek.

V Bratislave otvorili prvú predajňu IKEA v roku 1992 s plochou 2000 m2. Nový obchodný dom IKEA Bratislava otvorili 1. júna 1995, mal plochu 21 500 m2 na dvoch podlažiach. Ďalšie zväčšovanie obchodného domu realizovali počas prevádzky v roku 2012. S rozšírenou plochou na 36 700 m2 je najväčší v strednej Európe.

V záujme operatívnejšieho a kvalifikovanejšieho riadenia regionálneho stredoeurópskeho trhu (CZ/HU/SK) má IKEA centrálu v Prahe a stará sa o osem obchodných domov – v Prahe (2), Brne a Ostrave, v Budapešti (3) a v Bratislave.

Autor: Dr. Anton Mrník
Kontakt: tmsm.mrnik@gmail.com
Foto: archív autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina