aktuality

Spotřebitelské klima v EU se nadále zlepšuje

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Koncem roku 2017 důvěra evropských spotřebitelů mírně stoupala. V prosinci dosáhl index spotřebitelského klimatu GfK za evropskou osmadvacítku 21,1 bodu, což je nejvyšší hodnota za deset let. Na konci třetího čtvrtletí to bylo ještě 20,9 bodu. Pro rok 2018 GfK předpovídá, že soukromé výdaje domácností v Evropské unii vzrostou z 1,5 na 2 %.

Evropští spotřebitelé jsou si vědomi ekonomického růstu. Ekonomická očekávání se v prosinci 2017 zvýšila v průměru za celou EU na 17 bodů, což představuje v porovnání se zářím jasný nárůst o 5 bodů. Ve Francii, Německu a Rakousku tento indikátor vykazoval značné zisky. Na druhou stranu v Rumunsku, na pozadí pokračující vládní krize, důvěra spotřebitelů v ekonomický růst prudce poklesla.

Pozitivní spotřebitelská hodnocení odpovídají datům Evropské komise, která předpokládá, že v zemích EU dojde ke zvýšení hrubého národního produktu o 2,3 %.

Příjmová očekávání se od září do prosince 2017 v průměru za celou EU mírně zvýšila o dva body a dosáhla 15 bodů. Vyšší příjmová očekávání byla zaznamenána hlavně v Rakousku a Slovinsku. Rumunsko na tom bylo nejhůře i u tohoto ukazatele. Ochota nakupovat ve srovnání se zářím vzrostla o 1 bod a v prosinci dosáhla 21 bodu. Největší nárůst tohoto indikátoru nastal v Polsku a Rakousku.

Rolf Bürkl, expert společnosti GfK zabývající se spotřebiteli, říká: „Během roku 2017 se důvěra v ekonomický růst v Evropě významně zvýšila. Díky tomuto pozitivnímu vývoji lidé rovněž doufají ve zvyšování mezd. Příjmová očekávání jsou v mnoha částech Evropy taktéž pozitivní, ale v porovnání s rokem 2016 vzrostla jen málo. Totéž se týká ochoty nakupovat. Na základě všech faktorů GfK předpovídá pro rok 2018 zvýšení soukromých výdajů domácností v zemích EU z 1,5 na 2 procenta. Evropská ekonomika bude tudíž i nadále podporována soukromou spotřebou.“

Česká republika: příjmová očekávání zaznamenala ztrátu, ale jsou druhá nejvyšší v EU

V prosinci 2017 byla příjmová očekávání českých spotřebitelů na úrovni 30 bodů. Tento ukazatel tudíž i nadále částečně vyrovnával značné ztráty z druhého čtvrtletí, ale nedosáhl ročního maxima z března 2017, které činilo 37,2 bodu.

Česká příjmová očekávání byla v prosinci 2017 na úrovni 41,7 bodu. Po Německu je to druhá nejvyšší hodnota v Evropské unii. Není to žádné překvapení, protože Česká republika má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropě. Ve srovnání s ročním maximem v hodnotě 59,5 bodu, jehož bylo dosaženo v únoru 2017, však tento indikátor v průběhu roku výrazně ztratil.

Ochota nakupovat v České republice na úrovni 14,0 bodu v prosinci 2017 znamená nejnižší hodnotu za celý rok. Ve srovnání s nejvyšší hodnotou 23,9 bodů v srpnu je to výrazný pokles; je to také podstatně níže než v prosinci 2016, kdy to bylo 21,5 bodu. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je ČR uprostřed tabulky.

Slovensko: ukazatele ke konci roku oslabily

V prosinci 2017 dosáhla ekonomická očekávání slovenských spotřebitelů 17,0 bodu. Je to nejnižší hodnota za celý rok a rovněž je to o 11,2 bodu méně než v prosinci 2016.

Příjmová očekávání skončila v prosinci roku 2017 na hodnotě 22,8 bodu. Tento ukazatel dosáhl své nejvyšší hodnoty v únoru 2017, kdy činil 31,7 bodu.

Ochota nakupovat na Slovensku koncem třetího čtvrtletí výrazně vzrostla, ale pak klesala, až v prosinci 2017 dosáhla 8 bodů. Ve srovnání s prosincem 2016 tak měl tento ukazatel téměř poloviční hodnotu.

Ukazatele dalších zemí EU naleznete ZDE

Zdroj: GfK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina