aktuality

Počet dřevostaveb v ČR loni vzrostl o 7–10 %

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Počet nově dokončených dřevostaveb v Česku loni meziročně vzrostl o 7–10 %. V rozhovoru pro ČTK to uvedl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.

Jde zatím o odhad, oficiální statistické údaje ještě nejsou k dispozici. V roce 2016 jich bylo dokončeno 2013, meziročně o 12 % více. Podíl na všech dokončených rodinných domech se zvýšil o procentní bod na 14,4 %. Nejvíce dřevostaveb podle Blahy připadá na Prahu a Středočeský kraj. Dále je to severní a jižní Morava.

Z osmi evropských zemí, ze kterých jsou údaje o dokončených dřevostavbách z roku 2016 k dispozici, mělo největší podíl Švédsko, 90 %. V Rakousku to byla necelá třetina, absolutní počet byl v porovnání s ČR asi třikrát vyšší. V Německu to bylo 18 %, na Slovensku 10 %. Nejméně v Bulharsku, pouze 3,5 %. Jde o podíl dřevostaveb na celkovém počtu dokončených rodinných domů.

V roce 1998, od kdy ADMD spolu s Českým statistickým úřadem počet dřevostaveb eviduje, jich bylo v Česku postaveno 123. Jejich podíl na dokončených rodinných domech činil 1,5 %. V roce 2016 už byl počet tedy více než 16krát vyšší. „Potěšující je taky dynamika růstu počtu dokončených dřevostaveb, která meziročně dosahuje přes 12 %, zatímco u domů postavených tradičními technologiemi je to pouze kolem 4 %,“ doplnil Blaha.

Ceny dřevostaveb označil za srovnatelné se zděnými domy. Průměrná cena dřevostavby na klíč loni byla 2,96 milionu Kč bez DPH, nedokončené stavby byly zhruba o 40 % levnější. Meziroční nárůst cen dřevostaveb byl kolem 2 %. Domů na klíč byla postavena většina, téměř tři čtvrtiny. Poměr mezi jednopodlažními a dvoupodlažními domy se v roce 2017 změnil ve prospěch domů typu bungalov, kterých bylo postaveno 61 %, zatímco dvoupodlažních domů bylo 39 %. Dřevostavby jsou v drtivé většiny využívány u rodinných domů. „Ale bytové domy, mateřské školy a stavby občanské vybavenosti se u nás začínají také stavět více. V roce 2015 jich bylo 40, o rok později 53,“ řekl dále předseda ADMD.

Zdroj: tzb-info.cz

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina