aktuality

Evropané vybírají strom roku 2018

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Asociace pro partnerství v oblasti životního prostředí (EPA) vyhlásila již 8. ročník prestižního ocenění Evropský strom roku. Zapojilo se do něho letos 13 zemí. Během měsíce února si každý může vybrat své oblíbené stromy prostřednictvím online hlasování.

Soutěž Evropský strom roku každoročně obdrží více než 200 000 hlasů.

Mezi letošními finalisty se zajímavým příběhem jsou např. 120 let stará vzácná slovenská jabloň, 234 let starý portugalský korkový dub zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako největší korkový dub na světě nebo cca 500 let starý anglický dub, který je synonymem skautského hnutí. Českou republiku v letošním kole zastupuje 230 let starý ořešák černý z Kvasic.

Hlasování o strom s nejsilnějším příběhem probíhá od 1. do 28. února na www.treeoftheyear.org. Při hlasování lze označit dva kandidáty. V posledním týdnu (od 22. do 28. února) je hlasování tajné a na webových stránkách nebudou viditelné průběžné počty hlasů. Výsledky budou známy po slavnostním vyhlášení 21. března v Bruselu.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi.

První evropské hlasování se uskutečnilo v roce 2011. Každoročně se do ankety zapojují desítky až stovky tisíc lidí a počet zúčastněných zemí se z původních 5 navýšil na 13.

Zdroj: www.treeoftheyear.org

Ilustrační foto

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina