technológie

Jak dostat nová okna i do vyšších pater – a bez námahy

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jedním z nejnáročnějších úkonů při výměně starých oken v bytových domech, nebo při montáži nových oken v novostavbách, bývá pro montážní party doprava nových oken do bytů ve vyšších patrech. Namáhavý ruční přesun těžkých a rozměrných břemen po schodech, při kterém může navíc dojít k poškození výrobků, však dnes dokáže nahradit vhodná mechanizace.

Německý podnikatel Alexander Richter, majitel firmy zabývající se montážemi oken, měl s jejich ruční manipulací bohaté osobní zkušenosti, a tak přemýšlel, jak si tuto namáhavou práci usnadnit. Uvědomil si, že při použití vhodné mechanizace by bylo možné pro dopravu oken na místo montáže využít stavební otvory. A to snadněji, bezpečněji a rychleji, než klasickým způsobem – ručně po schodišti. Doma v garáži si proto sestrojil lehký skládací výtah resp. vrátek, jehož jednorázové vynesení po schodišti do bytu je jednodušší, než stejným způsobem stěhovat několik oken. Vrátek pak lze postupně přemísťovat do jednotlivých bytů a podlaží, čímž výše zmíněná úspora narůstá geometrickou řadou.

Vrátek je řešen tak, aby jeho ruční doprava po schodech byla co nejjednodušší. Díky svým kompaktním rozměrům a relativně nízké hmotnosti může být dopravován i pomocí osobního výtahu.

Skládá se ze tří základních částí, které se přepravují samostatně, a na místě se smontují:

  • Hlavní část o rozměru 1800x770x400 mm (ve složeném stavu) a hmotnosti 45 kg
  • Přední nohy výškově nastavitelné o rozměru 850–1200×650 mm a hmotnosti 4 kg
  • Navijákový blok o rozměru 1000×150 x200 mm a hmotnosti 25 kg

Konstrukce je sestavena z lehkých ocelových profilů. Tvoří ji základní stůl s výklopným rámem, podepřený předními a zadními nohami. Navijákový blok, který se nasazuje na zadní konec stolu, se skládá ze dvou navijáků poháněných 450W elektromotory na 220 V. V zadní části výklopného rámu jsou umístěny dvě kladky, přes které jsou vedena ocelová lana z obou navijáků, spojená na konci rozpěrou a zakončená zavěšovacími háky.

Při zvedání plochého břemene (okna, skla, panelu apod.) je výklopný rám ve svislé poloze, v níž je držen teleskopickými vzpěrami. Jakmile se konce lan ocitnou v horní poloze, rozpěra se zarazí o kladky a naviják přitáhne horní konec vyklopeného rámu. Ten se tak i s nákladem sklopí do vodorovné polohy, z níž lze vyzvednuté předměty snadno ode­brat jako ze stolu.

Opačným způsobem je samozřejmě možné dopravit dolů stará vybouraná okna či jiný materiál. Položí se na stůl a ukotví k lanům. Poté se spustí odvíjení, přičemž nejprve dojde k vyklopení rámu s nákladem a následně k jeho spuštění.

Rychlost zvedání/spouštění je 10–12 m/min. Vrátek může zvedat náklad o hmotnosti až 150 kg do výšky až 25 m. To, že má dvě lana, znamená, že se náklad během zvedání či spouštění netočí a udržuje během cesty stálou polohu.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina