výstavy

První dojmy z imm cologne 2018

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Náš současný svět je tak nabit informacemi a nejrůznějšími vzruchy, že někdy ani nevnímáme, jak rychle běží čas. Tento fenomén, který bohužel nemůžeme ovlivnit, zaregistrujeme občas díky událostem, které se pravidelně opakují. Ještě jsme se nevzpamatovali z Vánoc a je to opět lednový salón nábytku v Kolíně nad Rýnem – imm cologne.

Tuto megaakci sršící nápady a inovacemi by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má s nábytkem něco společného. Každý si tu přijde na své, ať už je obchodník, producent, interiérový či produktový designér, student, novinář, nebo tzv. laik, kterého prostě zajímá, co nového se v této oblasti děje a čím by mohl případně vylepšit svoje bydlení. Neustálá polemika o tom, zda je důležitější Kolín nebo Miláno se dá jednoduše vyřešit návštěvou obou akcí. Jedině tak lze srovnávat. Vedle loňského milánského výstaviště paralyzovaného množstvím policistů po teroristickém útoku ve Stockholmu proběhla akce v Kolíně v naprosté pohodě. Žádní psi, jen rutinní kontrola zavazadel. Drama na sebe ale opět nedalo dlouho čekat. Sněhová bouře a uzavřená dálnice v obou směrech díky hromadným nehodám dojmy z výstavy poněkud utlumila. Bude nějakou chvíli trvat, než se vše vrátí do normálu.

Organizátoři salónu nešetřili superlativy. Prodaná výstavní plocha 141 000 m2 a více než 1200 vystavovatelů z 50 zemí předvádějících 100 000 produktů, to vše jsou čísla opravňující k optimismu. Oproti minulosti došlo k rozšíření sortimentu. Nábytek doplnily koberce, svítidla, kou­pelnové doplňky a množství dalších zařizovacích předmětů, žádná jiná výstava nenabízí v mezinárodním kontextu zařizování tak kompaktně, strukturovaně a obsáhle. 11 veletržních hal se na týden proměnilo v největší dům nábytku na světě. K tomu je třeba připočítat výstavní prostory mimo vlastní areál obsazený firmami, které zde mají svoje stálé showroomy, např. italská firma Moroso v objektu Designpost.

Bezpečný a funkční domov

Centrem pozornosti je bezpečný a funkční domov, a tak vystavovatelé opět vyrukovali s nejrůznějšími novinkami, aby vzbudili touhu spotřebitelů dopřát si příjemnější bytové zařízení. Domácí pohoda je lékem na zlepšení společenského klimatu, které je v EU již několik let poněkud vzrušené. Vizionáři předpovídají, že právě rok 2018 by v tomto smyslu mohl představovat určitý zlom.

Německá instituce VDM provedla výzkum, z něhož vyplynulo, že 74 % zákazníků při výběru nábytku na prvním místě požaduje kvalitu. V těsném závěsu za kvalitou je design a polovina respondentů bere v úvahu i cenu.

Velkým tématem imm cologne je digitalizace, která nějakým způsobem prolíná všechny nábytkové skupiny. Proto je nedílnou součástí již několik let program Smarthome nabízející nekonečné možnosti integrace digitálního světa do bytových interiérů. Jako příklad lze uvést třeba otevírání domovních dveří pomocí otisku palce, ovládání spotřebičů hlasem, kontrola stavu zásob potravin, nabídka receptů na základě dostupných surovin, hlídání spotřeby energií a další čidla a alarmy směřující k větší bezpečnosti obyvatel včetně hlídání jejich zdraví. Veškerá dostupná technika je snadno ovladatelná, což ocení zejména senioři na rozdíl od tzv. generace „Z“, která se už „narodila“ s iPhonem v ruce.

Nové trendy

Pro mnohé je imm cologne spojen s novými trendy. To jsou krátkodobější vývojové směry, které se generují z tzv. megatrendů ovlivňujících celou planetu. K nejznámějším megatrendům patří urbanizace, individualizace, silver age (senioři) a new ecology. Důsledky mega­trendů jsou čitelné v rámci celého salónu. Některé jsou výrazné, např. barevnost. Každý rok lze pozorovat určitou změnu, trendy barevnosti udávají na základě výzkumů společenského klimatu vizionáři. Nábytek se většinou nese v tmavých tónech všech barev lehce odlišných od loňského roku. Nosné barvě roku 2017 – červené – jednoznačně odzvonilo. Podle vizionářů by ji měla nahradit ultrafialová, která se pomalu dere na svět v mnohých expozicích. Novinkou je ale lesk. Nehledejme ho ale na předních plochách úložného nábytku, ale třeba na židlích. Stříbrná Pantonka ve firmě Vitra byla vyrobena v limitované sérii v rámci firemního výročí. Vondom zase předvedl židli ve „zlatém“ provedení. Co se neleskne, to se může zrcadlit. Kettnaker, známý svojí vášní pro hledání nových, pokud možno variabilních řešení předních ploch, přišel tentokrát se zrcadly. Koupelnová zrcadlová skříňka firmy Burgbad zase zpříjemní relaxaci volbou změny barvy osvětlení a otevírání dvířek gestikulací. Lesk přestává být luxusem.

Dalším dlouhodobým trendem je retro. Projevuje se zejména v odpočivném nábytku, ovlivňuje tvarosloví stolů i jídelních židlí, šikmé nohy se vracejí na úložný nábytek, který méně levituje a spíše se drží u podlahy. imm cologne je nekonečnou přehlídkou různých variací na produkty Eamesových, Jacobsena, Pierre Paulina a dalších tvůrců 50. a 60. let. Nejbizardnější kombinování materiálů podnoží židlí a křesel vedle sebe staví dřevo a kov, přičemž letošní novinkou je výrazné použití barvy mosazi neváhající kombinovat ty nejbizarnější barvy sedacích částí. Skoro by se chtělo nazvat mnohá řešení kýčem, zejména u produktů očalouněných chlupatým materiálem připomínajícím socialistické „Leskymo“ – umělou kožešinu, která svůj původ nijak nezastírá a hrdě zdobí různé židle, rekamiérky a šézlongy. Teoretikové ale tento způsob dekoratérství označují jako nový trend, tzv. Boho Styl. Vychází z proudu Vintage a představuje jakousi vzpouru proti reprezentativní kultuře dokonalých interiérů. Boho umožňuje všechno, co až do dneška nebylo slučitelné: barevné etnické vzory vedle moderního grafického designu, hrubé vlněné tkaniny a nejjemnější useň. V minulosti stylu Boho odpovídala produkce německé firmy Bretz, která ani letos opulentností objemů a výstřední barevností nezklamala.

Objemově se odpočivný nábytek stále dělí do dvou skupin: na jedné straně velké elegantní sestavy doplněné řadou přídavných ploch, protože k centrálnímu stolku je v rámci sestavy daleko. Velmi jsem ocenila přídavný prvek, který v rámci odpočivné sestavy vyřešil zvýšené a kratší sezení třeba pro seniora. Druhou skupinou jsou malé produkty určené do minibytů, pokud možno variabilní. Rozhodně tu neplatí pravidlo, že malé je levné, většinou jde o tzv. luxusní minimalismus. Ten měl svého zástupce i v rámci tzv. smart home. Minibyt byl nabit digitálními technologiemi, které zejména mladá generace vnímá zcela automaticky.

Dalším jevem je pokračování trendu mramorového šílenství. Zdaleka se nejedná jen o koupelny. Mramor lze vidět téměř všude, ale zejména u jídelních stolů, které jsou stále častěji doplněny centrální otočnou deskou pro lepší přístup k servírovaným pokrmům. Veškeré trendy a novinky směřují k většímu pohodlí člověka. To platí i o jídelní židli firmy Stressless, která jako první umožňuje pohupování.

Boho styl dorazil i do segmentu ložnicového nábytku. Kvalita je naprostou samozřejmostí a velkou roli hrají detaily. Doplňky a textil jsou bezproblémové prvky, s kterými Boho pracuje. Lůžka jsou oživena přehozy, pleteninami a barevnými polštářky, nudu symetrických postelových čel a nočních stolků nahradila řešení ušita na míru uživatel v rámci megatrendu personalizace. Někdo v ložnici potřebuje home office, někdo zase pohodlné sezení k oblékání doplněné o úložný prostor. ,Puf, proutěné, pletené a tkané doplňky s nálepkou self-made a hodně zelených rostlin, to vše je na hony vzdáleno od čistých minimalistických řešení.

V technologiích převažují pružinové systémy, občas lze vidět výkyvné lamely z masivního dřeva, dominují měkká dokončení lůžek s integrovanými vypínači na polohování matrací a roštů. Pozornost vzbudil polštář firmy Auping. Jeho vnitřní technika umožňuje naladění na dechový rytmus spáče, což zpříjemňuje fázi usínání. Na polštáři lze nastavit i teplotu.

Na svoje si přijdou i ti nejmladší zákazníci. Vedle nejrůznějších systémů dětského nábytku bylo možné na imm cologne obdivovat i dokonalé hračky jako dětská kuchyň, dětská dílna, obchůdek, v duchu megatrendu new learning a nové výukové metody edutainment. Firma Moll nabízející dokonalé pracovní židle a stoly přišla s novinkou na bázi stolu s výškově stavitelnou deskou, který použila jako podklad přebalovacího pultu.

Dalším zařizovacím stylem je přírodní Scandi Chic. Už dávno není skandinávským fenoménem. Tradičně je interpretován jako svěží, ne moc hlasitý, spíše zdrženlivý. Je esteticky vyvážený a srovnaný. Používá spíše malý a praktický nábytek. Perfektně zredukované bytové zařízení, které se dobře snáší s různými solitéry, je vlastně protipólem stylu Boho. Mnoho lidí hledá právě nenápadný prostor, aby zde kompenzovali uspěchaný život nabitý informacemi. V jeho rámci lze cítit silné tendence v duchu new ecology, např. rozložitelný a recyklovatelný nábytek předvedený na příkladu pružinového lůžka belgické firmy Velde nebo v expozici rakouské firmy Team 7.

Výstavní stránka imm cologne je pestrá a mnohostranná jako nikdy předtím. Nelze určit nejdůležitější zařizovací trend či styl. Žádný není správný ani špatný. Jsou rozporuplné a protikladné jako náš život. Samet funguje vedle betonové optiky, redukovaný design najdeme vedle množství textilu a zeleně, módní, ultra fialové odstíny v obývacím pokoji tvoří protiklad tmavě zelené domácí kanceláři v jinak světle skandinávském prostředí. Vše existuje vedle sebe. Svět se mění a my s ním.

Česká tvorba na imm cologne

Ve velké konkurenci přežijí jen ti nejlepší, a proto je třeba držet palce českým vystavovatelům na imm cologne. K těm tradičním patří firma TON, která si svoje inovace sice nechává na Miláno, nicméně i letos předvedla důstojnou expozici a jako „chytrá horákyně“ instalovala svoje nové produkty v rámci projektu „Das Haus“. To je konceptuální interiér, kde mohou již sedm let vyjádřit svoji představu ideálního domu ty největší celebrity. Tentokrát byl tento úkol svěřen známé české designérce s obrovskými zkušenostmi ze zahraničí. Dům Lucie Koldové si jednoznačně zaslouží samostatnou informaci. Půvabná autorka byla jeho největší ozdobou a její angažmá v této záležitosti přispělo k obrovskému zviditelnění celé naší země. Nechyběla tu ani firma Brokis, která podle návrhů Lucie Koldové vyrábí svítidla.

Další českou firmou byl Todus, který kromě produktů od Jiřího Španihela (nositel národní ceny ČR za design železniční sedačky) svěřuje design do rukou belgického studia. Za „skokana roku“ v českém rybníčku bych označila firmu Dřevotvar Jablonné, která vsadila na změnu designéra. Výsledkem byla svěží expozice dětského nábytku s novým konceptem rostoucích stolů architekta Hynka Maňáka.

Veletrh imm cologne je dobrou příležitostí potkat občas i nějakou celebritu. Milým zakončením návštěvy salónu bylo setkání se světoznámou holandskou designérkou Ineke Hans (viz str. 38–40). Nedávno úspěšně vystavovala ve Vídni a její produkty známe i z pražského Designbloku. Ineke překvapivě vysoce ohodnotila nejen expozici Lucie Koldové v rámci projektu das Haus, ale českou tvorbu obecně. To se hezky poslouchá, a tak přeji oběma mnoho krásných realizací v úchvatném světě designu. Ostatně nová pozice ženy je dalším z aktuálních megatrendů.

Autor: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Kontakt: kanicka@mendelu.cz
Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina