aktuality

Vlastník řetězce KIKA kvůli účetnímu skandálu bojuje o přežití

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jihoafrická společnost Steinhoff International, která vlastní 40 obchodních značek a mezi nimi i nábytkářský řetězec KIKA, bojuje o přežití poté, co minulý měsíc zjistila nesrovnalosti ve svém účetnictví.

Audit, který provádí účetní společnost PwC, naznačuje, že „účetní nesrovnalosti“ mohou zasahovat ještě před rok 2015.

„I když interní kontrola a vyšetřování nesrovnalostí v účetnictví dosud nebyly uzavřeny, přepracování účetních závěrek … pro léta před rokem 2015 bude pravděpodobně nutné,“ uvedl Steinhoff ve svém prohlášení.

Společnost uvedla v roce 2016 čistý zisk 1,4 miliardy eur (35,8 miliardy Kč), zatímco z účtů za rok 2015 podle výroční zprávy vyplývá, že vydělala 959 milionů eur (24,5 miliardy Kč).

Účetní skandál představuje pro společnost výraznou ztrátu prestiže.

Firma minulý měsíc odložila své výsledky za rok 2017, dokud nebude vyšetřování ukončeno. Akcie ve společnosti Steinhoff, kdysi nazývané jako africká IKEA, klesly o 90 % a tržní hodnota se propadla o 15 miliard dolarů (319 miliard Kč).

Firma v prosinci také varovala, že odhalila ve své rozvaze díru ve výši 2 miliard eur (51 miliard Kč). Od té doby také oznámila, že jí byly pozastaveny nebo zrušeny některé úvěry a její dluh činí 10 miliard eur.

Samotná společnost je od roku 2015 vyšetřována kvůli podezřelým účetním podvodům v Německu. Podle prokuratury jsou bývalí a současní manažeři firmy podezřelí, že nadhodnocovali příjmy v dceřiných společnostech. Společnost uvádí, že se vyšetřování týká toho, zda byly příjmy správně zaúčtovány a zda byl správně vykázán zdanitelný zisk.

Agentura Moody’s Investors Service koncem minulého roku snížila rating společnosti hlouběji do neinvestičního pásma, tzv. junk. Varovala, že by se firma vzhledem k současným potížím mohla letos dostat do problémů se splácením svých dluhů.

Jak se současné problémy společnosti dotknou devíti obchodních domů KIKA, které firma v Česku provozuje, zatím není jasné. Ještě vloni společnost avizovala, že chce počet kamenných obchodů u nás rozšiřovat.

Zdroj: Reuters

Ilustrační foto

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina