aktuality

Proč o Vánocích a na Silvestra servírovat pokrmy na dřevě?

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Z jakého důvodu bychom měli servírovat pokrmy na dřevě, když máme k dispozici porcelán, kameninu, kovové nádobí i plasty? Třeba proto, že mnohá dřeva mají díky vysokému obsahu tříslovin až neobvykle silné antibakteriální účinky.

Lidé se většinou domnívají, že když použijí například dnes tolik oblíbená plastová krájecí „prkénka“, chovají se hygieničtěji, než kdyby pokrm připravovali na dřevě. Opak je pravdou. Ve srovnání se dřevem se bakterie drží plastu i po jeho důkladném umytí jako helvétská víra. Naopak silice, které jsou ve dřevě přítomny i po jeho vyschnutí, jsou schopny bakterie agresivně zničit. Totéž samozřejmě platí i při servírování.

Otázkou však je, jestli silice nějak ovlivňují chuť servírovaného pokrmu a pokud ano, zda to vlastně vadí.

Odpověď našla doc. Ing. Veronika Kotradyová, PhD. z Fakulty architektury STU v Bratislavě (členka poroty soutěže Interiér roku), která dva roky prováděla výzkum nazvaný Interakce člověka a dřeva, na němž se podílela řada jejích kolegů a odborníci z Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity. O vlivu dřeva na člověka přednáší doc. Kotradyová po celém světě, od USA až po Nový Zéland.

Vyvrcholením jejího výzkumu se stal WOOD TASTING, tedy zážitkový experiment, který docentka Veronika Kotradyová uskutečnila letos na jaře na mezinárodní konferenci LIVING FORUM, na níž jsou mj. již tradičně vyhlašovány vítězové soutěže INTERIÉR ROKU.

Kromě řady dalších senzorických pokusů nechala docentka Kotradyová s výrazným časovým předstihem udělat jakési zářezy do obrovského „bochníku“ ovčího sýra, který má velmi neutrální chuť a ochotně přijímá chutě okolních předmětů. Do těchto zářezů byly v chemické laboratoři zasunuty dýhy různých dřevin a pak vše odpočívalo v inertní atmosféře za předem stanovené teploty a vlhkosti tři týdny. Sýr tak přijal chuť různých dřevin. Architekti a interiéroví designéři tak měli šanci stát se na Living Foru součástí světové premiéry neobvyklého experimentu. Jejich reakce na chutě a vůni různých dřevin byly pak zaznamenány a zahrnuty do samotného výzkumu.

Dobrou zprávou je, že vítězem experimentu se stal dub a v těsném závěsu také ořech a jasan. Jejich chuť v jídle nejenže přítomné neobtěžovala, ale dokonce ji i vítali. A právě dub se mimochodem ve velkém množství objevoval i v interiérech přihlášených do soutěže Interiér roku za rok 2016. Důležitou roli hraje současný trend návratu k přírodě a fakt, že dřevo obecně navozuje pocit útulna i bezpečí a vyvolává ozvěnu pozitivních tradic. Lidé obecně touží po stabilitě a právě dřevo její pocit navozuje.

Podobné interaktivní přednášky budou součástí i dalšího LIVING FORA, které se koná 10. 4. 2018 opět v pražském Centru současného umění DOX. Jeho téma bude tentokrát SOUKROMÍ, BEZPEČÍ A INTIMITA s podtitulem: Living Forum 2018 si klade otázku, co vše je nutným předpokladem pro vznik prostoru, v němž se subjektivně cítíme opravdu komfortně. V jeho závěru budou již tradičně vyhlášeny výsledky soutěže Interiér roku.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina