aktuality

Drevená rozhľadňa na Kamennej hore má nový vzhľad

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Novú atrakciu dokončujú v týchto dňoch. Rozhľadňa v dolnej časti Kamennej hory nad Bardejovom leží priamo pri frekventovanej turistickej magistrále do Bardejovských Kúpeľov.

Nahradila prístrešok, ktorý turisti veľmi radi využívali. Námet, vzhľad a príslušnú dokumentáciu použili Bardejovčania z rozhľadne v Soblahove (po ich súhlase). Tam stavali rozhľadňu pred dvoma rokmi. Autorom pôvodného projektu je Miroslav Mrázik, vrátane statického posudku, protipožiarnych opatrení, geodetického  zamerania v teréne. Keďže poloha objektu je v inej nadmorskej výške, domáci si projekt prispôsobili – autormi doplnkov je projektant Ján Kvasnica a statik Jaroslav Repa. Drevená rozhľadňa na Kamennej Hore je vysoká 9,6 m.

Rozhľadňu tvorí prístrešok, časť prechádza do veže rozhľadne. Vyjsť sa dá po drevenom rebríku. Na 1. podlaží budú náučné tabule, turistické mapy okolia. Keďže sa tu zastavujú návštevníci kúpeľov s deťmi, nájdu tu všetky informácie o polohe. Na 2. podlaží pod strechou je priestor na pohľady do Bardejova a obdivovanie okolitých pohorí. Smeruje k nej aj obľúbený lesnícky chodník „Čierna mláka“ priamo z kúpeľov. Preto výstavbu rozhľadne podporili LESY SR, š.p. projektom „Obnova turistickej rozhľadne nad Bardejovom“. Iným turistickým chodníkom sa cykloturisti a peší dostanú do skanzenu drevenej ľudovej architektúry a aj na Zborovský hrad.

Príjemnejší pobyt na okraji lesa dotvoria samostatným ohniskom a lavičkami vedľa objektu drevenej rozhľadne. Celkové náklady na jej výstavbu presiahli 18 tisíc €.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina