aktuality

SAPELI se opět blíží miliardovému obratu

aparatea_728x90-itatools-gif
aparatea_350x90-itatools-gif
aparatea_728x90-itatools-gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Největší tuzemský výrobce interiérových dveří – jihlavská společnost SAPELI – si upevňuje pozici lídra na českém trhu. V loňském roce utržila 945 milionů Kč, letos podle odhadů její obrat vzroste o dalších pět procent.

„Do roku 2008 jsme se blížili obratu 1,5 miliardy, pak ale přišla krize a pokles výroby i stavebnictví. Spadli jsme pod miliardu, teď se k ní znovu vracíme,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) ředitel firmy Václav Bradáč. Kvůli krizi firma musela poněkud změnit svoji koncepci hromadné výroby více se přiblížit výrobě zakázkové. K velkým objemům jí nyní pomáhá i spolupráce s developery.

Loni společnost řešila ještě jednu zásadní věc − majetkové vypořádání mezi rodinami zakladatelů. Nástupci v rodině Jindřicha Procházky svůj podíl prodali managementu firmy a dalším menším akcionářům. Kontrolní 51% podíl získal druhý ze zakladatelů Jaroslav Vrtal.

Ve výrobě se SAPELI snaží investovat do automatizace. Díky tomu jsou její technologie schopné zpracovávat rychleji jednotlivé zakázky v menších sériích. Firma teď nabízí širší sortiment, ať už jde o různé rozměry dveří, zárubní nebo kování. Loni společnost přikoupila menší brněnskou firmu SiO2 na zpracování skla, což jí rozšířilo možnosti kombinací dřeva či plastů se sklem.

Zatímco dříve se soustřeďovala na dodávky dveří do maloobchodní sítě vlastních nebo partnerských prodejen, v současnosti více spolupracuje s developery, projektanty a architekty. Její dveře tak jsou součástí projektů, především bytových domů. Pro SAPELI to představuje zhruba třetinu celkových tržeb. „Spolupracujeme s developery, jako jsou Central Group, Skanska nebo Metrostav,“ doplňuje pro HN Bradáč.

Další pozornost směřuje na zahraniční trhy − hlavně do sousedního Rakouska a Německa, kde firma už působí, ale hledá tam nové obchodní partnery.

Na domácím trhu budou podle Bradáče v blízké době perspektivní i rekonstrukce bytů. „Lidé mají za sebou vlnu rekonstrukcí koupelen, bytových jader a kuchyní, na řadu teď přijdou podlahy a dveře,“ soudí.

Stejně jako nábytek, tak i dveře podléhají módním vlnám. „Trendy v našem oboru většinou chodí z Itálie. Za rok jsou v Rakousku a za tři v Česku. Populární jsou teď bílé dveře, spěje to i k chytrým dveřím s odemykáním na dálku,“ poznamenává Bradáč.

Zdroj: HN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina