materiály

Flexibilní akustické panely

Akupanely
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Flexibilní – ohebné dřevěné panely, které mohou zároveň sloužit jako akustické obklady či paravány v open-space kancelářích, společenských prostorách apod., má ve své nabídce vícero firem. Využívají přitom různé principy, které umožňují původně tuhý materiál ohýbat až do relativně velmi malých poloměrů, a různé kombinace materiálů, které mohou mít i velmi výrazný vliv na zvukovou pohltivost.

Vrstvené dřevo, MDF

U nás k nejznámějším v této oblasti patří desky dukta® od společnosti FK dřevěné lišty. Jedná se o jednostranně nebo oboustranně frézované desky na bázi dřeva s minimálním poloměrem ohnutí až 100 mm. Systém celoplošně frézovaných rovnoběžných drážek nejenže umožňuje tuto extrémní flexibilitu, ale zároveň zvyšuje absorpci zvuku (detailnější popis desky dukta® JANUS v provedení 3vrstvá smrková deska, která získala ocenění WOOD-TEC Award 2017, najdete zde).

Sendvič s PU jádrem

Na podobném principu, ale na kombinaci více materiálů, jsou založeny obkladové akustické panely belgické provenience. Jejich sendvičová konstrukce se skládá z měkkého jádra, jímž je pružná PU pěna, a vnějších vrstev z překližky. Díky tomu jsou panely s celkovou tloušťkou 19 mm překvapivě lehké. Obě vnější vrstvy jsou prořezány rovnoběžnými drážkami až do PU jádra. To dává panelu vysokou pružnost a ohebnost. Aby zůstala zachována materiálová celistvost povrchových překližek, nejsou řezy vedeny přes celou šířku panelu, ale střídavě vždy od jedné hrany zhruba do ⅔ šířky desky.

Drážky umožňují průnik zvuku do PU jádra, kde dochází k jeho útlumu. Podle testů, provedených v akreditované zkušebně v Berlíně, dosahuje panel koeficientu vážené absorpce αw 0,8 (ve frekvenčním rozsahu 125–4000 Hz).

Panely výrobce dodává v různých rozměrech až do max. 2400×1200 mm. Je možné z nich vytvářet rovné nebo různě zakřivené plochy, které umožňují v interiéru vytvářet rozličné organické tvary. Mohou být použity např. jako nízké přepážky oddělující pracovní stoly, vysoké paravány či zástěny vytvářející intimnější prostředí pro jednací boxy nebo relaxační zóny apod. Díky své nízké hmotnosti jsou snadno přenositelné, přitom jsou samonosné, takže mohou stát samy i bez dodatečné fixace či jištění. V případě potřeby je lze srolovat jako koberec a skladovat nastojato ve vyhrazeném prostoru.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina