výstavy

FOR INTERIOR byl mimo novinek také ukázkou nejedné zajímavé kooperace

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V prvním říjnovém týdnu (5. – 8. 10. 2017) se na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech uskutečnil v pořadí osmý ročník podzimního veletrhu nábytku, interiérů a bytových doplňků FOR INTERIOR souběžně s veletrhem hotelového a restauračního zařízení FOR GASTRO & HOTEL. Mezi 252 expozicemi z oblasti navrhování, výroby a importu nábytku, dveří, podlah či interiérových doplňků zde několik tuzemských výrobců a designérů prezentovalo bezmála 30 tisícům návštěvníků jak svoji vlastní současnou produkci, tak i např. řemeslný um svých předků či zajímavý sortiment jiných firem, s nimiž úspěšně spolupracují při naplňování představ svých zákazníků z řad majitelů bytů a rodinných domů, ale také hotelů, restaurací a dalších komerčních objektů.

Během konání této dvojice veletrhů zavítalo na výstaviště v Letňanech celkem 29 742 platících návštěvníků, což je o 1507 více než v loňském roce, kdy se do Letňan s tím nejaktuálnějším na českém trhu v oblasti interiérů přišlo seznámit 28 235 návštěvníků. V šesti výstavních halách s celkovou obsazenou čistou plochou 16 199 m2 měli návštěvníci možnost vidět vše od bytového či kancelářského a hotelového nábytku přes domácí techniku až po různé důmyslné interiérové doplňky a podobně jako v předchozích dvou ročnících také ochutnat nejrůznější pokrmy. Postaralo se o to 549 vystavovatelů (loni 551), z nichž 297 (loni 251) se prezentovalo v rámci veletrhu For Gastro & Hotel (2 výstavní haly s obsazenou čistou plochou 7 935 m2) a 252 (loni 260) bylo účastníky veletrhu For Interior, který svými expozicemi s čistou obsazenou plochou 18 264 m2 naplnil 4 výstavní haly. V nich se kromě výrobců, designových studií či prodejců nábytku nebo interiérových doplňků z České republiky prezentovalo také 44 vystavovatelů ze zahraničí, konkrétně pak ze Slovenska, Německa, Rakouska, Holandska, Itálie, Polska, Ruska, Bulharska, Indie, Norska a Maďarska.

O dalším zvyšování roční produkce hovoří i výrobci

Veletrh For Interior byl již tradičně 15 minut po otevření bran letňanského výstaviště zahájen tiskovou konferencí Asociace českých nábytkářů (AČN). Začala pozitivní zprávou o dalším předpokládaném zvýšení produkce českých výrobců nábytku na letos odhadovaných více jak 45 miliard korun (v přímé sou­činnosti s trvale rostoucím exportem) a pokračovala z pohledu českých producentů naopak negativní informací o nedostatku dřeva s certifikací FSC na českém trhu, jehož včasné nevyřešení by mohlo výše zmíněný růst výroby zastavit (viz podrobná informace AČN v DM 10/2017).

Po vyhlášení nového ročníku oborového ocenění Nábytek roku 2018 se v závěru tiskové konference zhruba desítce novinářů dostalo pozvání do expozice společnosti JELÍNEK výroba nábytku z Valašského Meziříčí. Tato dlouholetá členská firma AČN si totiž v letošním roce připomíná 120 výročí své existence, během níž prošla mnoha událostmi, ať už vlastnickými či politickými změnami nebo ekonomickou krizí. Přes všechny události si ale podle ředitele Tomáše Jelínka dokázala zachovat tvář ryze české nábytkářské firmy, která se již po pět generací spolu se současnými 75 zaměstnanci řídí heslem „Poctivou prací získat důvěru zákazníků“. Naplňování tohoto hesla pak firma na veletrhu prezentovala novinářům, obchodním partnerům a všem návštěvníkům ve dvou časových rovinách. Jednak jakýmsi ohlédnutím se za svojí historií, kdy v části expozice na všechny čekala minigalerie nábytkových ilustrací, které dříve sloužily jako výrobní výkresy, dobových fotografií z výroby, fotoalbum realizací a také starý příborník, vyrobený zaměstnanci firmy před více jak 100 lety. Druhou časovou rovinu představoval výběr ze současných kolekcí vyráběného nábytku v čele s designovou levitující ložnicí Flabo, která spolu s dalšími designovými kolekcemi ložnic a ostatním nábytkem (jídelní sestavy, sedací soupravy, obývací stěny) pomohla firmě v oblasti zdravého spánku a výroby nábytku z masivu k získání jednoho z předních míst na trhu a k trvale rostoucímu objemu výroby. A to jak na trhu v České republice, kde podle obchodního ředitele Davida Srněnského dnes přibývá lidí, kteří kvalitní materiál a poctivé řemeslo umí zaplatit, tak zejména na trzích v zahraničí, kde se obrat společnosti JELÍNEK každoročně zvyšuje o 100 % a kam spolu s výrobky z vysokohorské borovice limby stále víc směřuje také dubový nábytek.

Vsadili i na ne zrovna charakteristický sortiment

S další pro danou firmu neobvykle pojatou expozicí, tentokrát z pohledu celkového provedení a vystavovaného sortimentu, se v Praze prezentovala i společnost EXIT 112 z Červeného Kříže u Jihlavy. Expozice společnosti byla rozdělena do dvou výstavních hal (hala 3 a 6), kdy v hale 3 se nacházela její hlavní část vytvořená z lehkých variabilních očalouněných paravánů. Tyto paravány firma podle obchodního ředitele Jaroslava Frantála původně vyvinula pro potřebu určitého rozčlenění prostoru expozice a ke zvýraznění některých svých produktů na jarním veletrhu Mobitex v Brně, kde však oslovily i zástupce několika firem z řad návštěvníků, které je posléze začaly poptávat a používat jako dělicí příčky nebo protihlukové stěny ve sdružených kancelářích apod.

„Naše paravány mají i velmi dobré akustické vlastnosti, a proto jsme se v případě výstavby expozice rozhodli jimi nahradit standardní systém Octanorm, čímž jsme dosáhli kýženého odhlučnění a vytvoření lepších podmínek pro jednání se zákazníky,“ pochlubil se nám Jaroslav Frantál s tím, že poslední větší série v počtu 60 paravánů nedávno směrovala do showroomu královéhradecké společnosti PETROF, kde slouží k odhlučnění miniprostorů kolem jednotlivých hudebních nástrojů. V „paravánové“ části expozice společnost prezentovala mimo luxusních pohovek typu Maranello, určených pro náročnější klientelu, i např. svoji letošní novinku – modulární systém sedací soupravy Blok, poptávanou hlavně mladými lidmi, a v neposlední řadě také čalouněná křesla a pohovku pro hotelové pokoje, restaurace či kanceláře. Toto vybavení komerčních interiérů, tvořící v současné době asi 30 % firemních zakázek, je v mnoha případech zákazníkům firmou dodáváno komplexně s dalším nábytkem (např. stohovatelné židle, skládací konferenční nebo cateringové stoly, apod.), importovaným ze zahraničí od vybraných partnerů, kdy židle, nezřídka nakupované formou polotovarů, firma sama čalouní.

Novinkou v importovaném sortimentu, s nímž se společnost EXIT 112 poprvé pochlubila široké veřejnosti právě na letošním veletrhu For Interior ve výše zmíněné hale 6, je certifikovaný skládací taneční parket Macarena. Je tvořen čtvercovými panely o délce hrany 90 cm a nízkým profilem, jejichž základem je plastová strukturovaná podkladová deska potažená vinylovou nášlapnou vrstvou. Jednotlivé panely se vzájemně spojují bez jakéhokoliv nářadí pouhým zaklapnutím do speciálních zámků, přičemž hotový celek se po obvodu (rovněž pomocí speciálních plastových zámků) olemuje zešikmeným hliníkovým profilem, minimalizujícím riziko zakopnutí. Stejně jednoduše se panely i demontují. „Lze z nich poskládat jakýkoliv rozměr a konfiguraci, a to jak na různý exteriérový povrch (beton, trávník apod.), tak v interiéru, kde díky struktuře podkladové části (tzv. včelí plástvi) nepoškozují koberce a dlažbu,“ doplnil obchodní ředitel s dovětkem, že o skládací parket je zájem hlavně mezi provozovateli hotelů, restaurací, cateringových a eventových firem nebo organizátory svateb a společenských akcí.

K dalším pro řadu návštěvníků zajímavým místům veletrhu patřila i např. expozice v Praze se poprvé prezentující firmy RWIN Interier čtyřiatřicetiletého bývalého učitele bojových umění Jana Říhy z Děčína, zabývajícího se realizacemi interiérů na klíč. Této činnosti se již třetím rokem věnuje ve spolupráci s více jak desítkou místních živnostníků různých profesí (interiérová návrhářka, truhláři, zámečník, elektrikář, zahradník a další), kterým dal prostor se zviditelnit ve společném stánku. Vedle jím vyráběných šatních skříní z lamina zde tak návštěvníci mohli obdivovat i např. designovou manželskou postel z ořechové spárovky, mozaiková krájecí prkénka či desky konferenčních stolků lepené z různých domácích a cizokrajných dřevin nebo překližky (prezentované na trhu pod značkou Sandstone Rock), rustikální podnosy a truhlíky na květiny nebo dnes velmi moderní mechové obrazy.

Inspirativní doprovodný program

Zelené rostliny a různé přírodní materiály jako každý rok nemohly chybět ani v expozici pražské designérky Ing. Ivy Bastlové z ateliéru LOXO, nazvané Well-being living (návod na spokojený život) a zaměřené, stejně jako s ní spojená přednáška v rámci doprovodného programu, na téma nadčasové styly, přírodní materiály a wellness prostory. V této přednášce Ing. Bastlová odpověděla na podle ní nesčetněkrát jí položenou otázku, o čemže vlastně ten Well-being je. Že vyjadřuje pocit životní pohody a spokojenosti, a že tudíž je o zdraví, sociálním zajištění, rodinném zázemí, o možnosti seberealizace atd. a v neposlední řadě také o interiérech a v nich použitých takových materiálech a výrobcích, mezi kterými se nám dobře žije a do kterých se vyplatí investovat. Pro inspiraci pak zájemce odkázala na svoji expozici, kde byly k vidění např. nejrůznější samozavlažovací pěstební nádoby, květináče, truhlíky či cenou Red Dot Award 2017 se pyšnící vermikompostér Urbalive od firmy Plastia. Dále pak ratanový nábytek Hitra z Indonésie, dřevěné skládací stoličky a relaxační křesla Lusito, či další v Red Dot Award 2017 oceněný designový výrobek – radiátor Tomton R4 s vnějším krytem zhotoveným kombinací kovových spojovacích prvků, dřevěných lamel a překližky, povrchově upravené transparentním lakem.

Nejeden z návštěvníků si také nenechal ujít přednášku Návrh domu a jeho interiéru podle principů Feng Shui, pořádanou Evropskou školou Feng Shui Mgr. Radky Hozmanové. Představovala ukázku, jakým způsobem se vytváří z pohledu Feng Shui dispoziční řešení a usazení domu na pozemek a jak se dotváří ve stejném duchu i jeho nebližší okolí, zahrada.

Z doprovodného programu nelze opomenout panelovou diskusi Best of Interiér roku 2016, pořádanou Institutem bytového designu. Proběhla za účasti několika porotců loňského ročníku sou­těže Interiér roku 2016, kteří účastníkům odpověděli nejen na otázku jaké jsou nejlepší české a slovenské interiéry soukromých bytů a veřejných prostor, ale také na to, jestli jen sledují pomíjivé trendy nebo našly vlastní originální styl a jejich design je díky tomu nadčasový, zda snesou srovnání se zahraničím apod.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina