výstavy

WOOD-TEC jede na vlně ekonomického růstu

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve zcela naplněných pavilonech A2 a V se prezentovalo 319 firem a 210 značek z 18 zemí. Ve srovnání s posledním ročníkem se zvýšil zejména počet prezentovaných značek. Výrazně vzrostl i počet návštěvníků, kterých během čtyř dnů na výstaviště přišlo přes 11 tisíc. Takové jsou podle pořadatelů předběžné výsledky letošního 15. ročníku veletrhu WOOD-TEC, který proběhl v termínu 31. 10.–3. 11. 2017 v Brně. A jaká byla skutečnost z pohledu účastníků, tedy návštěvníků a vystavovatelů?

Již po první uzávěrce pro vystavovatele koncem května pořadatelé avizovali, že letošní ročník oproti minulým ročníkům naroste. Necelý měsíc před zahájením veletrhu pak byly zveřejněny informace o nárůstu plochy expozic u tradičních vystavovatelů zhruba o 20 procent. Tyto zprávy naznačovaly pozitivní obrat v dosavadním spíše negativním vývoji veletrhu. Avšak díváme-li se na veletrh optikou pravidelného návštěvníka, pozitivní očekávání pořadatelů se naplnila jen v některých ukazatelích.

Více značek – méně vystavovatelů

Podle údajů pořadatelů se na letošním Wood-Tecu prezentovalo 319 firem z 18 zemí. V roce 2015 to podle vydané závěrečné zprávy bylo 297 firem z 19 zemí. Jenže tento údaj je poněkud zavádějící, protože zahrnuje nejen vlastní vystavovatele, ale i firmy, které jednotlivé společnosti zastupují. Skutečně, tedy fyzicky přítomno, bylo letos na Wood-Tecu podle zveřejněného seznamu 121 vystavovatelů, zatímco před dvěma lety 136, tedy o 15 více než letos.

Informace o zcela zaplněných dvou pavilonech byla v kontextu s posledním ročníkem veletrhu také poněkud zavádějící. Hala V, kde byly umístěny stroje a nástroje, zůstala zhruba na stejné úrovni jako v roce 2015, avšak mate­riály a komponenty byly z předloni poloprázdné haly F přesunuty do menší haly A2. Celková výstavní plocha tak zůstala zhruba zachována. Zatímco předloni činila 7452 m2, letos to bylo 7429 m2.

Návštěvnost posílila hlavně v kvalitě

Návštěvnost podle pořadatelů vzrostla, a to z předloňských 10 770 na letošních 11 750 (předběžný výsledek). Tedy zhruba o tisícovku. Tento nárůst byl znatelný od prvních hodin po otevření veletrhu a na rozdíl od předchozích ročníků bylo možné pozorovat nezvykle silnou návštěvnost i v poslední den veletrhu – pátek 3.11. Mnohem důležitějším ukazatelem pro přítomné vystavovatele bylo ale to, že vzrostla především „kvalita“ návštěvníků, tzn. jejich chuť investovat. To ostatně koresponduje s obecnou situací na tuzemském trhu, kde ekonomický vývoj dlouhodobě vykazuje růstový potenciál. Obchodní účinnost návštěvnosti tak byla podle mnohých vystavovatelů srovnatelná anebo lepší než před dvěma lety.

„V porovnání s minulým ročníkem se nám zdá, že je o trochu vyšší návštěvnost, ale i to, že se projevuje oživení české ekonomiky. Je vidět, že firmy více investují, aniž by čekaly na dotační evropské programy,“ konstatoval v průběhu veletrhu Stanislav Beran, obchodní zástupce firmy TEKMA. Petr Novák, jednatel společnosti PREBENA CZ, byl ještě optimističtější: „S účastí na veletrhu jsme maximálně spokojeni. Podařilo se nám překročit plány už po prvním dnu, vše ostatní je třešničkou na dortu. Když srovnám současnou návštěvnost s minulostí, řekněme před deseti lety, přichází sice menší počet lidí, ale jsou to přesně ti vyselektovaní návštěvníci, kteří mají odborné dotazy, poptávají, objednávají a jsou pro nás přínosem.“

Proti minulým ročníkům se zvýšil také počet návštěvníků ze zahraničí, zejména ze Slovenska. To opět potvrzují i samotní vystavovatelé. „S letošním ročníkem jsem velmi spokojený, návštěvníků podle mě přibylo. Obával jsem se termínu, protože na Slovensku byl ve středu 1.11. státní svátek, ale opak byl pravdou, naši zákazníci svátku využili k cestě do Brna,“ uvedl Jozef Kmetík, jednatel společnosti BRAS, s.r.o.

Velmi dobrým počinem od pořadatelů bylo vytvoření „návštěvního dne“ pro žáky a studenty odborných škol v poslední den veletrhu. Na tento termín totiž naplánovali téma doprovodného programu „Den odborného školství“ a pro posílení účasti nabídli školám speciální akci, v rámci níž měly organizované školní skupiny v tento den vstup na veletrh zdarma. Tento počin samozřejmě kvitovali především vystavovatelé, kteří se tak v předchozích dnech mohli plně věnovat svým zákazníkům.

Pestrý doprovodný program

I když o letošním ročníku veletrhu Wood-Tec s ohledem na výše uvedená fakta nelze jednoznačně prohlásit, že by byl výrazně lepší než ten minulý, organizátorům je nutno přiznat snahu o pozvednutí jeho úrovně – což se jim v mnoha ohledech zcela jistě podařilo. Z tohoto pohledu lze zmínit např. obnovenou exponátovou soutěž s novým názvem WOOD-TEC Award, o jejíž první ročník byl ze strany vystavovatelů až překvapivě vysoký zájem.

Dále odborný doprovodný program, tematicky rozdělený do jednotlivých dnů, který lze snad poprvé v historii veletrhu označit slovem zajímavý. Pořadatelům se (ve spolupráci s oslovenými odborníky) podařilo přenést na pódium arény několik aktuálních témat zajímavých pro odbornou veřejnost, což bylo znát i na návštěvnosti. Takže letošní WOOD-TEC Aréna mohla opravdu fungovat jako platforma pro diskusi a výměnu názorů mezi odborníky z praxe.

Novinky mimo soutěž

O nové exponátové soutěži WOOD-TEC Award jsme se již krátce zmínili. Oceněným exponátům se podrobněji věnujeme v samostatném článku v tomto vydání DM. Za zmínku ale stojí i řada dalších na veletrhu prezentovaných novinek. Některé z nich zde krátce představíme.

Např. společnost Axima Morava představila horkou novinku značky Weinig. Jednalo se o nástroj ServoLock určený pro přesné dotahování upínacích matic frézovacích hlav na čtyřstranných frézkách. Dosud se k tomuto účelu používaly ruční kombinované klíče. Manipulace s nimi ale vyžaduje značnou dávku nejen zkušeností (zejména kvůli opačnému směru stoupání závitu upínací matice), ale i síly a citu v rukách kvůli vyvinutí správné utahovací síly 80 Nm. ServoLock je speciální utahovací/povolovací nástroj ovládaný klikou se zabudovaným převodem s kluznou spojku, která podobně jako momentový klíč zajišťuje, že vřetenová matice je vždy utažena správným kroutícím momentem, který je v nástroji nastavený. Směr otáčení pro utahování nebo povolování je na klikovém kole označen šipkami. Další výhodou je úspora času instalace rychlým uvolněním a upnutím vřetenové matice. ServoLock nahrazuje tradiční nástrojový klíč a může být použit u většiny frézek Weinig.

Mezi nábytkářskými technologiemi, určenými hlavně pro menší výrobce, stojí za zmínku kompaktní olepovačka hran řady Master, kterou v Brně představila společnost BRAS. Olepovačka je vybavena předfrézovacím agregátem s diamantovými nástroji, olepovacím agregátem, frézovací jednotkou s šikmo uloženými vysokofrekvenčními motory a s patentovaným systémem tvarových frézovacích nožů pro profil 0° + r 1–3 mm bez nutnosti výměny nástroje, dále rožkovacím agregátem SYNCRO PLUS a plošnými cidlinami. Zajímavým je právě plně elektronický patentovaný rožkovací agregát SYNCRO PLUS, nahrazující současně kapovací jednotku. Opuštění klasické koncepce kapování – tedy vypuštění standardní kapovací jednotky z konfigurace stroje, se pozitivně projevuje na výši pořizovacích nákladů a úspoře místa na dílně díky zkrácené délce olepovačky.

V kategorii elektrického ručního nářadí bychom rádi upozornili na nové akumulátorové ruční brusky RTSC 400, DTSC 400 a ETSC 125 společnosti Festool, nabízející při práci naprostou volnost pohybu a vysoký pracovní komfort díky nízké hmotnosti 1,4 kg s výkonným 18V/3,1Ah akumulátorem. V případě potřeby lze akumulátor vyjmout, na jeho místo zasunout speciální síťový adaptér a brusku kabelem připojit do zásuvky na 220 V.

V oblasti dřevoobráběcích nástrojů stojí za zmínku diamantová úhlová fréza C420-5 z řady nástrojů KONSTANTIN pro zhotovování rohových spojů korpusů pod úhlem 45° na CNC obráběcích centrech. Na Wood-Tecu ji představila společnost Aigner TOOLS. Hliníkové tělo nástroje s pracovním úhlem 45° je osazené diamantovými výměnnými břity s velkým řezným úhlem, díky kterým je výsledný obrobený povrch dokonale hladký. Také při frézování čelně olepeného materiálu zůstává hrana neporušená. Chytrý systém výměnných diamantových břitů KONSTANTIN umožňuje v několika jednoduchých krocích otupené či poškozené nože vyměnit za nové přímo v dílně a nástroj bez dalších úprav znovu používat. Úhlovou frézu lze použít v běžném 3osém CNC obráběcím centru, ale také v průběžných olepovacích strojích. Přídavné frézovací agregáty mohou být jimi osazeny pro průběžné frézování pod úhlem 45°. Geometrie diamantových břitů má navíc mírné zaoblení ze středu nástroje k materiálu. To znamená, že je vytvořen potřebný prostor pro lepidlo a spoj materiálů pod úhlem 45° je téměř neviditelný.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina