výstavy

Na Wood-Tecu bylo oceněno osm exponátů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC se po letech opět vrátila exponátová soutěž. Tentokrát pod názvem WOOD-TEC Award. Soutěž se setkala s mimořádnou odezvou u vystavovatelů, přihlášeno bylo 34 exponátů, které soutěžily ve dvou základních kategoriích: „Stroje, nástroje, zařízení a příslušenství“ a „Komponenty“. Exponáty v těchto kategoriích hodnotily dvě nezávislé komise složené z odborníků v oboru designu, výroby nábytku, obrábění dřeva a dřevozpracujících strojů. Historicky první vítězové byli vyhlášeni v úterý 31. 10. dopoledne ve WOOD-TEC Aréně v pavilonu A2.

Početnější kategorie „Stroje, nástroje, zařízení a příslušenství“ byla podle předsedy hodnotitelské komise Ing. Karla Krontoráda, CSc., z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně na rozhodování velmi náročná: „S posuzováním 21 exponátů jsme měli opravdu těžkou práci a dlouho jsme řešili, jak mezi nimi vybrat ty nejlepší pro maximálně tři ocenění. Nakonec jsme se rozhodli udělit ještě dvě zvláštní ocenění veletrhu WOOD-TEC, protože přihlášené exponáty měly skutečně velmi vysokou úroveň. Je to dáno i tím, že roste jak kvalita dřevozpracující techniky, tak úroveň českých výrobců.“

Předsedkyní hodnotitelské komise pro kategorii „Komponenty“ byla Ing. Iva Bastlová, DiS., interiérová designérka a vydavatelka časopisu Interiéry. „Jsem velmi ráda, že komise byla naladěná na stejnou notu a nepanovaly v ní vůbec žádné rozpory. Na to, že jsme takto spolupracovali poprvé, bylo rozhodování velmi harmonické. Do budoucna doufám, že se počet exponátů v kategorii komponentů ještě rozšíří,“ zhodnotila letošní první ročník.

Z výše uvedených důvodů jsme se rozhodli oceněné exponáty představit čtenářům Dřevařského magazínu poněkud podrobněji.

Komponenty

dukta® JANUS v provedení 3vrstvá smrková deska
Vystavovatel a výrobce: FK dřevěné lišty, spol. s r.o.
Posudek komise: Je to inovativní multifunkční deska vhodná pro řešení akustiky v interiéru. Lze ji použít jako nosnou konstrukci a má mnoho dalšího využití. Její předností je nejen funkce, ale i estetika.

Desky dukta® jsou jednostranně nebo oboustranně frézované desky na bázi dřeva určené do interiéru. Je použit speciální způsob frézování, při kterém dochází k systematickému jednostrannému nebo oboustrannému profrézování celé plochy materiálu souběžnými drážkami, místy procházejícími celým průřezem materiálu. Drážky jsou v ploše rozmístěny v hustém pravidelném rastru a původně tuhou desku změní na vysoce pružný ohýbatelný materiál s minimálním poloměrem ohnutí až 100 mm.
Systém celoplošně frézovaných drážek zároveň výrazně zvyšuje absorpci zvuku, takže panely jsou vhodné i pro použití jako akustický obklad či volně stojící stěny např. v nahrávacích studiích, divadlech, koncertních sálech, restauracích, společenských saloncích, přednáškových místnostech, školicích sálech apod.

P-systém a spoje Clamex a Tenso
Vystavovatel: Nobia s.r.o., výrobce: Lamello AG
Posudek komise: Předností tohoto uceleného systému je univerzální použití – pro ruční i CNC frézování. Mezi další klady lze zařadit přesnost, jednoduchost přípravy a montáže.

P-Systém, který úzce souvisí se strojem Zeta P2 nebo s CNC stroji (např. Homag, Holz-Her, SCM atd.) je relativně novou metodou spojování nábytku, interiérových doplňků apod. Neustále inovovaný a rozšiřovaný systém spojovacích prvků (Clamex, Tenso, Divario) nabízí vysokou flexibilitu, zrychlení celého procesu výroby, montáže a přepravy.
Princip P-systému je založen na obloukové profilové T-drážce, zhotovené speciální kotoučovou frézou na CNC obráběcím centru nebo pomocí ruční frézky Zeta P2, do které se zasouvají jednotlivé díly spojovacích prvků.

Úhlové a plošné svorníky DOMINO
Vystavovatel: Festool CZ s.r.o., výrobce: Festool GmbH
Posudek komise: Výhodou tohoto systému je rychlost montáže a pevnost spoje. Kladně hodnotíme i možnost demontáže a jednoduchost procesu výroby při aplikaci.

S novými svorníky se pracuje stejně jako s kolíky DOMINO – bez náročného měření a komplikovaného vyznačování – pouze za pomoci dorazového systému. Stačí jen vyfrézovat přídavný otvor. Kombinace kolíku a upínacího prvku poskytuje silný konstrukční spoj, který lze v případě potřeby znovu rozpojit. Firma Festool k tomu nabízí nové úhlové svorníky pro spojování rámů a konstrukcí a plošné svorníky pro spojování desek od tloušťky materiálu 30 mm. Nové svorníky lze zpracovávat pomocí frézky DOMINO XL, frézky na kolíkové otvory DF 700 – zcela bez šablon nebo dalších zařízení.

Stroje, nástroje, zařízení a příslušenství

Crafter a Versa
Vystavovatel a výrobce: SOUKUP s.r.o.
Posudek komise: Kombinace strojů s promyšleným komplexním řešením jak mechanické části, tak řídicího softwaru, který umožňuje snadné přizpůsobení pro zákazníky na globálním trhu. Soubor je určený pro výrobu oken a dveří dílcovou metodou s důrazem na tradiční konstrukce a klasické čepové spoje.

Tradiční, staletím ověřené, čepované okenní konstrukce je možné moderně a efektivně vyrábět dílcovou metodou pomocí propojené kombinace strojů CRAFTER a VERSA. CNC úhlová obráběcí část CRAFTER, programově spojená s vrtací a frézovací jednotkou VERSA, je vhodné řešení pro malé a střední výrobce oken a dveří s častou výměnou okenních profilací od moderních eurooken (a to jak kolmých, tak šikmých) až po repliky historických špaletových oken. Umožňuje výrobu až 20 ks oken za směnu. Nejmodernější systém počítačového řízení IPC Beckhoff je provázán s kanceláří a jednoduše načítá výrobní data z vlastního nebo externího programu na projektování okenních zakázek.
Obráběcí centrum CRAFTER bylo vyvinuto pro malé výrobce oken a dveří, kteří své výrobky dosud vyráběli na spodních frézkách a jednostranných čepovacích
strojích. CRAFTER nabízí výrobu na kompaktním čepovacím a profilovacím stroji, kdy v sekvenci je dílec čepován a pak profilován. Čepovací jednotka (11 kW) má hřídel dlouhou 320 mm se spodním uložením pro snadnou výměnu nástrojů. Doplňkem je jednotka pro vodorovné frézování. Jednotka je řízena ve svislé ose. Motorický vozík s automaticky nastavitelným délkovým pravítkem nastavuje rozměr v závislosti na automaticky nastavené kapovací pile. Čepovací cyklus má až 4 programové kroky a může tak opakovaně opracovávat složité čepy a kontraprofily.
Profilovací jednotka 7,5 kW) má také hřídel 320 mm a stavba podavače umožňuje výměnu nástrojů při pouhém odklopení kabiny. Hřídel je řízena svisle i vodorovně a umožňuje tak pracovat s různými průměry nástrojů – např. při následném opracování. Podavač využívá pro plynulý posuv šnekovou převodovku. Výškové nastavení je ruční s digitálním odečtem hodnoty.
CNC centrum VERSA slouží pro operace, jako je vrtání otvorů pro kolíky či kliky, dlabání otvorů pro zámky apod. Centrum je vyrobené jako kompaktní monolitické zařízení s hlavní tříosou CNC jednotkou (5,5 kW) s upínáním HSK 40 pro ruční výměnu nástrojů, dále spodní vrtací jednotkou pro vrtání závěsů nebo okenní kliky. Stopkové nástroje o délce do 150 mm umožňují hluboké dlabání. Osa X je řízená pomocí odměřovacího pravítka, poháněná servo-drive jednotkou a pracuje s narážkou ze dvou stran.
Výhodou strojů CRAFTER a VERSA je velmi malý půdorysný rozměr, který je vhodný i do malých dílen.

Pilový kotouč BrillianceCut
Vystavovatel: Leitz-nástroje s.r.o., výrobce: Leitz GmbH&Co.KG
Posudek komise: Inovativní geometrie zubů s originálním konvexním tvarem boků, který poskytuje čistou řeznou plochu ve vysoké kvalitě bez rýh a vyštípání umožňující vynechání operace začišťování.

Pilový kotouč BrillianceCut je určen pro řezání transparentních plastů v nejvyšší kvalitě řezu bez potřeby dalšího začisťování. Jedná se zejména o materiály na bázi polymethylmethacrylátu (PMMA) nebo na bázi polycarbonátu (PC). Výborné vlastnosti tohoto pilového kotouče jsou dosaženy především tuhým tělesem kotouče s novým tvarem laserových ornamentů vyplněných speciálním tlumícím plnivem a inovativní geometrií tvrdokovových zubů s konvexním tvarem boků zubu a přísnější třídou tolerance pro rovinnou házivost, které zabezpečují kvalitně nařezanou hladkou hranu bez vyštípání. Kromě vysoké kvality řezu se pilový kotouč vyznačuje také extrémně nízkou hlučností. Testování nové konstrukce ukázalo, že pilový kotouč BrillianceCut lze také úspěšně používat na řezání Corianu a Varicoru, dále kompaktních desek (HPL), sendvičových materiálů (Alucobond a Dibond) nebo kompozitních desek (Rauvisio Crystal).

Lanková pila na izolační materiály DSS 300cc
Vystavovatel a výrobce: MAFELL A.G.
Posudek komise: Inovativní systém dělení dřevovláknitých izolačních desek s možností tvarového řezání. Komfortní obsluha a důmyslné řešení čištění řezné spáry.

Nová pila Mafell DSS 300cc je schopná řezat až 300 mm tlusté, vysoce pevné dřevovláknité izolační desky s vysokou hustotou od 140 kg/m3. A to s vysokou přesností a precizností, které je dosaženo unikátní kombinací materiálových vlastností jak řezacího ocelového lanka, tak rozvíracího klínu. Lanko, osazené 23 řeznými mističkami a 23 unášecími články, je vyrobeno ze speciální tepelně upravené oceli, která snižuje opotřebení a nabízí velmi dlouhou životnost. Rozvírací klín, vyrobený ze speciálního uhlíku, který je o 60 % pevnější než konvenční ocel, zajišťuje přesný a rovnoměrný řezný výkon. Čisticí ozubený řemen odstraňuje piliny z řezné spáry a zvyšuje tím přesnost řezu a pracovní komfort. Nový systém umožňuje vyřezávání rohů a zářezů. Ty jsou obvykle zapotřebí při montáži izolačních desek kolem střešních oken, vikýřů a komínů. Je ale rovněž možné snadno řezat jakýkoliv jiný tvar (ostrohranný, zaoblený nebo kulatý), například je-li třeba se přizpůsobit vaznicím, krokvím nebo vedenému potrubí či rourám. Pro tyto účely lze pilu naklonit dozadu pod úhlem až 45° a pro provádění pokosových řezů až do 60° na stranu.

Mimořádné ocenění hodnotitelské komise

DMC System T
Vystavovatel: PANAS, spol. s r.o., výrobce: SCM Group S.p.A.
Posudek komise: Technicky originální řešení agregátu pro drásání využívající dvou nezávislých rotačních pohybů v kombinaci s příčnou oscilací.

Bruska DMC System T je určená pro speciální efekty drásání povrchů. Hlavním drásacím agregátem je jednotka PLANETARY (patent SCM), která se skládá ze 4 rotačních hlav, kdy na každé hlavě jsou neseny 4 ks rychloupínacích rotačních unašečů (diskových kartáčů) s ocelovými nebo nylonovými vlákny. Rotační pohyb hlav a unašečů je na sobě nezávislý – mají vlastní pohony. Kromě toho celá jednotka vykonává ještě stranový oscilační pohyb. Tím je docíleno tzv. „všesměrného“ drásání povrchu, které se od běžného v podélném směru prováděného kartáčování liší v tom, že výsledný povrch je výrazně přirozenější a blíží se charakteru přirozeného opotřebení.

Formátovací pila Concept 350
Vystavovatel: BRAS, s.r.o., Slovensko, výrobce: F.I.MA.L. Srl, Italy
Posudek komise: Zajímavé technické řešení formátovací pily tvořící mezistupeň mezi stolovou formátovací pilou a nářezovým centrem. Má originálně vyřešenou funkci předřezu pomocí hlavního pilového kotouče.

Formátovací pila Concept 350 s výhodami nářezového centra nabízí progresivní způsob pořezu plošného materiálu tradičním způsobem, avšak mnohem pohodlnější a efektivnější. Kompaktní rozměry ušetří místo v dílně a výhody nářezového centra ušetří jednu pracovní sílu. Concept je vybaven snímacím systémem panelu pro automatické určení šířky. Pilový kotouč končí řez v blízkosti konce samotného panelu, aby se zabránilo čekání na prázdné řezy. Přestože pilová jednotka není vybavena předřezovým kotoučem, funkcí předřezu pila disponuje. Zajišťuje ji hlavní pilový ko­touč, který nejprve souběžným pohybem provede předřez a při zpětném chodu provede protiběžným pohybem vlastní řez. Jelikož předřezová spára, aby plnila svoji funkci, musí být o několik desetin mm širší než řezná spára, při předřezu se pilová hřídel mírně vytočí do strany. Požadovaná šířka předřezové spáry se nastavuje změnou úhlu vyosení hřídele.
Stroj se vyznačuje vysokou bezpečností díky přítlačné liště po celé délce řezu, která zároveň zajišťuje vysokou stabilitu dílce. Ideální je i pro pořez nerovného a tenkého materiálu. Jako všechny formátovací pily vyšších sérií i model Concept disponuje možností naklápění pilového kotouče, a to motoricky přes digitální displej od 0° do 46°. Pevné teleskopické pravítko s možností prodloužení až do 2500 mm se dvěma dorazy je nainstalováno na velkém stole, čímž se získá dostačující podpora pro panel. Pro přesné nastavování rozměrů využívá zadní motorizovaná a programovatelná vodítka s dvojitým dorazem a sklápěním. Standardně obsahuje rychle odnímatelné a snadno přesunutelné stoly umístitelné jak na přední, tak i na zadní straně stroje jako podporu pro velké panely.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina