školy

V Brně se utkalo sedm družstev mladých čalouníků

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2017 proběhl na brněnském Výstavišti u příležitosti Veletrhu středních škol již 7. ročník Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník. Soutěž odborných dovedností vyhlásil Cech čalouníků a dekoratérů a organizačně zabezpečila Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy. O hodnotné ceny od partnerů soutěže se letos utkalo sedm dvojčlenných družstev včetně jednoho družstva ze Slovenska.

Náročnost roste

Úkolem praktické části soutěže bylo vyrobit čalouněnou podnožku s tlačnými pružinami (čalouněný rám vložený do podnoží z masivního dřeva).

Organizátoři se rozhodli držet nastolený trend ve zvyšování náročnosti zadání praktické části, která by se tak měla co nejvíce přibližovat praxi. Během osmihodinové „pracovní doby“, rozdělené po 4 hodinách do dvou dnů, museli soutěžící zvládnout výrobu kompletního čalounění, které obsahovalo prvky klasické technologie i soudobé výroby při použití nových materiálů a technologií. Činnosti zahrnovaly: Vyměření a upevnění textilních tkaných popruhů, výběr, rozmístění a přišití dvoukuželových tlačných pružin, provedení hlavní a vedlejší vazby pružin, upevnění hranového drátu, upevnění technické textilie na vázaný pružinový základ, olepení boků, nalepení pojené PUR pěny a PUR pěny jako tvarovací vrstvy, přetažení rounem, potažení, výroba knoflíků na bodové vtahy, příprava šablony pro vtahy, provedení vtahů a začištění spodní plochy sedáku.

Postup měli navíc ztížen tím, že poskytnutá výkresová dokumentace neobsahovala úplně všechny detaily, a tak se museli u některých činností sami rozhodnout pro správný technologický postup.

Na průběh soutěže jako vždy dohlížela tříčlenná hodnoticí komise v čele s Ing. Helenou Prokopovou, cechmistrem Cechu čalouníků a dekoratérů. Hodnotila nejen přesnost provedení a vzhled, který je pro finální čalouněný výrobek rozhodující, ale i jednotlivé operace v průběhu výroby, jako je příprava dílů a podsestav, přesnost měření, technické postupy dílčích operací nebo faktory ovlivňující bezpečnost práce (pořádek na pracovišti apod.).

I přes vyšší časovou náročnost některých operací se tentokrát všem družstvům podařilo svůj výrobek dotáhnout do finální podoby. Nicméně splnění časového limitu ještě neznamenalo, že byla splněna také kvalitativní kritéria, která především rozhodovala o umístění soutěžících.

Pohledem komise

Odbornou úroveň průběhu soutěže zhodnotila předsedkyně komise Ing. Helena Prokopová: „Letošní soutěžní klání zvýšilo nároky na soutěžící o požadavek, který klade současnost na čalounické odborníky, to je požadavek kreativity. Přitom ale musela být dodržena pravidla obsažená v základní čalounické normě ČSN 91 0015. Takže prvním úskalím byla nutnost zkontrolovat si opracování rámu a obroušení všech hran, přes které budou čalounické materiály namáhány, na poloměr 3 mm. Dále bylo nutné si dobře rozměřit popruhování, což vyžadovalo schopnost měřit a počítat. Řádné napnutí při horním popruhování textilních tkaných popruhů a jejich provázání plátnovou vazbou bylo základem výsledné kvality sedadla. Správné rozmístění tlačných dvou­kuželových pružin, náročnost připevnění k rámu z tvrdého dřeva telegrafními svorkami, správné přišití na křížení popruhů – na každý dvěma stehy dostatečně od sebe vzdálenými – a vazba hlavní a vedlejší prováděná místo vázacím motouzem lněnými nitěmi (100% lněná příze), byly dalšími náročnými úkony, plně ovlivňujícími výsledný vzhled a kvalitu sedadla. Tvarování a správné upevnění hranového drátu k pružinám ovlivňuje vzhled a kvalitu výsledného čalounění. Ale špatné tvarování konců hranového drátu a nedostatečné upevnění drátu k závěrným závitům pružin může zapříčinit poškození měkkých čalounických materiálů nebo vznik nežádoucího zvukového efektu při používání. Po těchto operacích následoval přechod mezi klasickou a soudobou technologií. U klasické by následovalo překrytí hustou jutou, což by dále vyžadovalo přišití textilie k pružinám a hranovému drátu a přibití k rámu. Avšak místo juty byla pro izolaci pružinové kostry použita plsť vpichovaná do nosné mřížky (JATEX). A zde se poprvé způsoby upevnění plsti diametrálně lišily, protože to není obvyklá technologie. Někdo pracoval s vázanou konstrukcí jako s prefabrikovanou pružinovou kostrou, což nebylo správně, protože kovové svorky mohou při užívání poškodit upevnění drátu i vazby. Lišil se i způsob upevnění ručně zhotovených knoflíků. Ovšem hotové taburety se z pohledu uživatele jeden od druhého odlišovaly jen minimálně.“

Vítězství pro všechny

Jak ve svém proslovu během slavnostního závěrečného ceremoniálu zdůraznila Ing. Helena Prokopová, vítězi byli všichni, neboť důležitější než pořadí je účast, a ta byla letos velmi dobrá. Hlavním posláním Mistrovství je totiž „přehlídka řemesla“.

Nicméně i přesto šlo o soutěž a každá soutěž má své vítěze. Ohodnocení výrobků a průběžných výkonů mladých čalouníků porotou tedy i tentokrát určilo pořadí soutěžících družstev. Z prvního místa se letos mohli radovat žáci SŠŘ a ZŠ Hořice Barbora Studničková a Josef Hampl. Druhou pozici obsadili Adéla Hrašková a Václav Barták ze SOU nábytkářského a SOŠ, s.r.o., Liberec a bronzovou medaili za třetí místo získali Lucie Nebřenská a Ladislav Rybníček ze SŠSŘ Brno-Bosonohy. Na dalších pozicích se umístili:

  1. Andrea Kolářová a Karolína Durnová, ISŠT Vysoké Mýto
  2. Hana Batovcová a Jiří Machovec, SPŠ dopravní, Plzeň
  3. Adriana Čuboňová a Nikola Kadu­chová, SOŠDS Krásno nad Kysucou
  4. Dongo Hoang Long a Dongo Hoang Vu, SŠ a MŠ Aloyse Klara Praha

První tři vítězná družstva si kromě medailí a diplomů odvezla domů také hodnotné ceny od partnerů soutěže. Kromě toho získala odborné publikace a od hlavního mediálního partnera soutěže roční předplatné časopisu Dřevařský magazín. Hezkými cenami, medailemi a drobnými pozornostmi však byli odměněni i ostatní účastníci soutěže.

Hotové výrobky – čalouněné podnožky – byly věnovány Firemní mateřské škole Lentilka, jejímž zřizovatelem je Jihomoravský kraj.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina