technológie

Pro pohodlnou montáž kuchyňských či kancelářských skříní

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Každý truhlář ví, že jednou z časově nejnáročnějších operací při montáži kuchyní je usazení a horizontální vyrovnání (nivelace) spodních skříněk (v závislosti na rovinnosti podlahy), což zejména u levnějších zakázek může výrazně ovlivnit její výslednou cenu. K nivelaci skříněk se používají různé typy kování, rozšířené jsou např. plastové šroubovací výškově stavitelné nohy. Přístup k nim ale nebývá vždy jednoduchý, a tak při manipulaci s nimi musíme často měnit různé pracovní polohy. Pokud nepoužíváme pomůcky, které nám tuto činnost usnadňují…

Jednou z takových pomůcek je seřizovací rameno, které funguje jako prodloužená ruka a umožňuje pohodlné seřízení i těžko dostupných zadních nohou.

Seřizovací rameno je součástí celého patentovaného systému, k němuž patří i speciálně navržené a této funkci uzpůsobené plastové nohy. Funkčně vychází ze standardního dvojdílného principu složeného ze základního soklu s vnitřním závitem (připevněného ke spodní ploše dna skříňky) a šroubu s opěrnou patkou. Šroub je zašroubován v soklu a svým otáčením umožňuje měnit výškovou polohu. Patka šroubu má talířovitý tvar a na horní ploše je po celém obvodu opatřena hustým ozubením.

Seřizovacím ramenem prochází po celé jeho délce torzní tyč zakončená na jednom konci rukojetí a na druhém konci kuželovým pastorkem. Pastorek obepíná speciální objímka, velikostně i tvarově odpovídající noze a její talířovité patce.

Systém funguje tak, že se objímka na konci ramene nasune na patku nohy, což zejména v zadních pozicích usnadňují šikmé náběhové plochy objímky. Po nasunutí objímka jednak částečně obepne nohu a jednak pastorek zapadne do ozubení patky. Otáčením rukojeti na druhém konci dochází k přenosu otáčivého pohybu přes pastorek na patku nohy.

Konec rukojeti je opatřen šestihranným otvorem pro inbusový klíč. Díky němu lze pro zrychlení celého procesu otáčivý pohyb provádět např. akušroubovákem. V jiných situacích můžeme rameno prodloužit tak, že do šestihranného otvoru vsadíme dlouhý inbusový šroubovák, a pokud i on má na konci šestihranný otvor, můžeme i v tomto případě pracovat s akušroubovákem.

Hlavní výhodou nového systému je to, že celou nivelaci kuchyňských či kancelářských skříní jsme schopni provést rychle, přesně a bez zbytečných gymnastických výkonů.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Součástí nového patentovaného systému je seřizovací rameno…

…a výškově stavitelné nohy s ozubenými patkami

Konec ramena s objímkou a pastorkem se nasune na patku nohy

Ručně anebo pomocí akušroubováku se provede výškové seřízení

Rameno lze prodloužit pomocí dalšího inbusového šroubováku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina