aktuality

Déjà vu – alebo: čo ohrozuje slovenských drevárov viac ako podkôrnik

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR) vyjadruje nespokojnosť nad tým, ako LESY SR, š.p. neprofesionálne a netransparentne pripravujú systém rozdelenia dreva na rok 2018 a viac. Tento prístup ohrozuje malých a stredných piliarov podobne ako arogantné zmluvy z roku 2010. LESY SR, š.p. plánujú na základe neprofesionálne a netransparentne vykonaného auditu rozdeliť neprimerane veľké množstva dreva na základe trojročných zmlúv, a zneužiť takto svoje dominantné postavenie na neprimerané zvýhodnenie niektorých spracovateľov dreva a tým poškodiť najmä malých a stredných piliarov.

„Už niekoľko rokov sa stretávame s tým istým problémom,“ hovorí Ing. Igor Patráš, prezident ZSD SR a dodáva: „a síce, že vždy koncom kalendárneho roka doslova licitujeme a prosíme o zmluvy pre naše členské spoločnosti, aby mali zaistené aspoň nejaké objemy guľatiny pre svoju existenciu od LESY SR, š.p.. A to aj napriek tomu, že zakaždým dostávame pri rokovaniach s vedením LESY SR, š.p. prísľub, že urobia všetko pre to, aby sme o zmluvách rokovali dostatočne včas, najneskôr do konca októbra príslušného kalendárneho roka.“

ZSD SR sa od nástupu nového vedenia LESY SR, š.p. na niekoľkých bilaterálnych stretnutiach dohodlo, že budú pokračovať v intenzívnej spolupráci pri presadzovaní troch princípov, ktoré ZSD SR považuje za kľúčové v nastolení poriadku na trhu s drevom:

  • transparentný trh s drevom
  • rovnocenný prístup k drevnej surovine na základe objemu spracovaného dreva
  • strednodobé a dlhodobé zmluvy pre spracovateľov dreva

 

Napriek niekoľkým pracovným stretnutiam, rôznym ústnym prísľubom i deklaráciám zo strany LESY SR, š.p. sa transparentný predaj dreva v SR vzďaľuje optimálnym a rovnocenným podmienkam.

Dnes, navyše, drevárov paradoxne ohrozuje aj pripravovaný zámer LESY SR, š.p. podľa netransparentného ratingu uprednostniť pri uzatváraní dlhodobých zmlúv na tri roky niekoľko vybraných piliarskych spoločností a tak zmluvne znížiť objem disponibilnej suroviny na trhu pre ostatných. ZSD SR sa obrátilo na Gabrielu Matečnú, ministerku pôdohospodárstva, aby  sa autoritou zriaďovateľa zasadila o to, že LESY SR, š.p. do rokovania o príprave nových pravidiel ratingu neurobia nijaké nezvratné kroky, ktoré by poškodili dlhodobo budované vzťahy a dôveru.

Pokiaľ by sa horeuvedené obavy ZSD SR naplnili, bolo by to v ostrom rozpore s Programovým vyhlásením súčasnej vlády SR.

Zdroj: TS ZSD SR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina