konštrukcie

Rozebíratelné a beznářaďové nábytkářské spoje (část II.)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve druhé části našeho seriálu o nábytkářských konstrukčních spojích představíme dva nové systémy tzv. suchého spojování prezentované na veletrhu Interzum 2017 v Kolíně nad Rýnem. První z nich je fixní tedy nerozebíratelný, který k montáži nevyžaduje žádné nářadí, druhý systém k montáži vyžaduje pouze inbus a umožňuje vytvářet rozebíratelné spoje.

Fixní spoj

Jak z úvodní informace vyplývá, jedná se o spojovací systémy používané bez lepidla. Základem prvního z nich je plastový rozpínací kolík kruhového průřezu o průměru 8 mm, složený ze dvou identických samostatných elementů ve tvaru vidličky. Oba elementy jsou do sebe zaklesnuty a jejich polohu vůči sobě zajišťuje systém příčného ozubení. Vidličky jsou na svých koncích na vnější straně opatřeny ostrým „závitem“. V polovině svojí délky jsou kromě toho opatřeny opěrnými ploškami – dorazy. K ukotvení kolíku v otvoru dochází osovým posunutím obou elementů vůči sobě, kdy se konce vidliček roztáhnou a „závity“ se zamáčknou do stěny otvoru. Zpětnému pohybu brání již zmíněný systém příčného ozubení, který zajišťuje elementy vůči sobě i v této poloze.

Délka každého elementu je 24 mm, což je zároveň i funkční délka kolíku. Délka celého kolíku v „pohotovostním“ stavu je 37 mm. Otvory pro kolíky se vrtají v rozměru 8/14 mm (průměr/hloubka).

Tento systém je podle vyjádření výrobce určen pro spojování spíše menších korpusů, jako jsou zásuvky, poličky, malé skříňky apod. Spojovací kolíky se také mohou kombinovat s klasickými dřevěnými kolíky, které se ovšem nelepí a slouží pouze pro stranové vymezení polohy dílců vůči sobě.

Způsob použití názorně zobrazují připojené obrázky: V případě dvoukolíkových spojů použijeme 1 rozpínací kolík a 1 dřevěný kolík (v tomto případě byl použit kolík o průměru 6 mm) na každý spoj. Do otvorů v připraveném dílci vložíme kolíky – plastový kolík se přitom opře dorazy o plochu materiálu – nasadíme na ně připojovaný dílec a nárazem ruky či gumové paličky srazíme dílce k sobě. Tímto pohybem dojde k roztažení plastového kolíku v otvoru a zafixování spojovaných dílců vůči sobě. Tak postupně spojíme celý korpus – bez nářadí a bez lepidla.

Plastový dvojdílný rozpínací kolík pro „suché“ nerozebíratelné spoje

Spojovací systém je určen především pro malé nábytkové moduly

Ukázka postupu montáže na příkladu zásuvky

Znázornění principu funkce rozpínacího kolíku

Rozebíratelný spoj

Alternativou předchozího systému je rovněž rozpínací plastový kolík, v tomto případě ale umožňující zpětné uvolnění a demontování dílců. Kolík je tvořen základním pouzdrem, v němž je vsazen posuvný modul s rozpínacím plastovým koncem. I druhý konec kolíku o rozměru 8/60 mm je rozpínací. Rozpínání obou konců je synchronní a dochází k němu při posouvání modulu. Tento pohyb se ovládá pomocí inbusu. Pro přístup inbusu ke kolíku musí být proto v ploše dílce vyvrtaný malý otvor. I tento kolík se může kombinovat s dřevěnými kolíky bez použití lepidla.

Spojování dílců se provádí tak, že se kolíky vsadí do otvorů a nasadí se na ně připojovaný dílec. Poté se otočením inbusu zatáhne posuvný modul do pouz­dra kolíku. Tím dojde jednak k roztažení obou konců a mechanickému zafixování kolíku v otvorech obou dílců, a jednak k přitažení spojovaných dílců k sobě.

Tento spojovací systém je podle vyjádření výrobce vhodný i pro velké nábytkové moduly, jako jsou třeba šatní skříně.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Alternativní spojovací systém pro rozebíratelné spoje, vhodný i pro velké nábytkové moduly

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina