výstavy

FOR ARCH návštěvníky opět nezklamal

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V sobotu 23. září 2017 skončil na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech v pořadí 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který letos poprvé pod svoji hlavičku soustředil i všechny do loňského roku pořádané souběžné veletrhy (For Stav, For Therm, For Wood, Bazény, Sauny & SPA) a byl rozšířen o nový obor „Zabezpečovací technika“. Ze statistiky návštěvnosti, která oproti loňsku zaznamenala téměř čtrnáctiprocentní nárůst, je zřejmé, že lidé budou mít i v příštích letech chuť stavět a rekonstruovat.

Letošní 28. ročník veletrhu FOR ARCH si nenechalo ujít 81 056 návštěvníků, což je o 9954 lidí více než loni, a 187 akreditovaných novinářů (loni 167). Na hrubé výstavní ploše 39 402 m2 se jim představilo 800 vystavovatelů (loni 841), z toho 81 zahraničních ze třinácti zemí (loni 67 ze 14 států), kteří zde ve svých expozicích s celkovou čistou plochou 21 330 m2 prezentovali nejnovější trendy a technologie ve stavebnictví a přidružených oborech. Novinkou pro vystavovatele i návštěvníky bylo sjednocení dosavadních souběžných veletrhů a sloučení všech oborů pod hlavičku FOR ARCH. Přibyl také nový obor „Zabezpečovací technika“ s širokou nabídkou zabezpečovací techniky či systémů ochrany budov i osob, který se podle pořádající akciové společnosti ABF setkal s velmi pozitivním ohlasem návštěvníků, kteří proto i na příštím ročníku veletrhu najdou řadu novinek z oblasti zabezpečení majetku a osob.

Tradičně pestrý doprovodný program

Nejeden z návštěvníků, a to jak z řad oborné, tak i laické veřejnosti, neopomenul kromě expozic věnovat svoji pozornost doprovodnému programu. Ten byl stejně jako v předchozích letech odstartován 6. ročníkem Konference ředitelů projektových společností, kde na 500 účastníků z řad ředitelů a zástupců architektonických společností a projektových kanceláří mělo možnost diskutovat o aktuální situaci v sektoru projektové přípravy, nových zakázkách a připravovaných legislativních změnách. Souběžně s touto konferencí a za nemalého zájmu početného publika proběl také odborný seminář s názvem “Odhalené záhady – rozluštěná tajemství – vady dřevěných prvků staveb“. Jednalo se o blok vyřešených problémů ve stavbách s diskuzí nad těmito problémy se zástupci organizátora semináře společnosti WOODEXPERT z Holešova. Další prostor k diskusi druhý den veletrhu nabídlo zhruba 200 odborníkům letos poprvé proběhnuvší TECHNOLOGICKÉ FÓRUM – odborné setkání zástupců oborů, které přímo či nepřímo souvisí se stavebnictvím. Jeho účastníci si mohli vyslechnout názory investorů, developerů, projektantů, představitelů státní správy, samosprávy, akademické obce i vystavovatelů a následně s nimi diskutovat mimo jiné např. o dopadech novely stavebního zákona či nové technologii pro chytré budovy BIM (Building Information Modeling – proces vytváření a správy dat o budově během celého jejího životního cyklu).

V rámci doprovodného programu, kromě fungování řady speciálních a návštěvníkům volně přístupných poradenských center (PC) pro všechny zastoupené obory (např. PC dřevostaveb, PC stínící techniky a otvorových výplní, PC vytápění apod.), proběhl ještě 5. ročník Matchmaking Business Meatings neboli obchodních B2B jednání mezi zástupci stavebních firem, podnikatelů a dalších institucí ve stavebnictví. Zúčastnilo se jich 82 registrovaných firem z 9 zemí, které mezi sebou uskutečnily celkem 174 předem domluvených obchodních jednání. Návštěvníci z řad nejen majitelů nemovitostí, nájemníků či zástupců bytových družstev a měst, ale také odborníků a architektů našli své téma na předposlední den veletrhu konané odborné konferenci „Jak bezpečněji bydlet“. V jednotlivých prezentacích se jim mimo jiné dostalo odpovědi na nejrůznější problémy související s používáním bezpečnostních prvků v prostředí bydlení, jako např. na význam bezpečnostního zámku, kamerových systémů v bytových domech apod.

Své příznivce mezi návštěvníky si již tradičně našlo také finálové kolo 21. ročníku soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, jejímuž průběhu věnujeme samostatný prostor na str. 58 – 59 v tomto vydání DM.

Široká a zajímavá nabídka také v expozicích

Na nezájem návštěvníků si již tradičně nemohl stěžovat ani „personál“ jednotlivých expozic. A to nejen těch, jejichž produkt získal některé z ocenění v rámci soutěže Grand Prix o nejlepší exponát, ale i těch neoceněných či do soutěže nepřihlášených, neboť i tam bylo vždy co vidět. Z oceněných, v daném případě čestným uznáním odborné poroty, nelze nezmínit ostravskou firmu Vlastimil Sládek – SAUNY SALUS, zabývající se vývojem, výrobou a prodejem saunových kamen a kabin včetně jejich příslušenství. Zmíněné ocenění získala za zde prezentovaný SALUS FIRE FIGHTER neboli zařízení, které spolehlivě zabrání vzniku požáru v sauně. Tvoří ho snímací radarová čidla umístěná v ochranné liště v úrovni saunových kamen, externí nádrž na vodu o obsahu 10 l, elektroventily, tlakové a hladinové spínače, signalizační zařízení, bezpečnostní silová část a skrápěcí sprcha. Jedná se o plně automatický systém bezpečného radarového snímání předem určené plochy se znalostí rozpoznání materiálů vložených na jakákoliv saunová kamna. Funguje tak, že po 3 sekundách se aktivuje světelná a zvuková signalizace a po 20 sekundách systém odpojí kamna od silové části a začne je skrápět vodou. Skrápění je omezeno časem nebo množstvím vody.

V expozici jihlavské společnosti MASONITE CZ o zájem návštěvníků soutěžily hned dva z celkem 46 přihlášených exponátů. Prvním z nich jsou interiérové voděodolné a nárazuvzdorné dveře AQUA EXTREM, určené pro náročné provozy, jako např. nemocnice, mlékárny, bazény, průmyslové provozy aj. Rám dveří tvoří plastový hranol s hliníkovou výztuhou, vyplněný EPS deskou a opláštěný 2 mm silným ABS materiálem, zajišťujícím jejich odolnost. Voděodolné otočné dveře jsou vhodné pro osazení do ocelové zárubně s těsněním nebo voděodolné obložkové zárubně AQUA. Mohou být vyrobeny i v protipožárním provedení (El 30, Rw 32 dB) nebo s úpravou klima III do místností s výkyvem teplot. Druhou novinkou z produkce MASONITE CZ jsou certifikované protipožární dveře LUME EXTRA Safety Acoustic s deklarovanou bezpečnostní třídou RC 2 a zvýšenou protihlukovou odolností. Představují jednokřídlé plné otočné dveře (s konstrukcí DP3) s polodrážkou pro osazení do ocelové zárubně s těsněním s de­klarovanou třídou požární odolnosti EI1 30/EI2 30/EW 30 a současně s bezpečnostní třídou RD 2 a hodnotou váhové vzduchové neprůzvučnosti Rw 34–35 dB. Jsou vyráběné sériově a s příslušným zabudovaným kováním slouží jako protipožární uzávěr pro dělení na požární, bezpečnostní, protihlukové úseky a na únikové cesty.

Pozornost nejednoho z návštěvníků se pak soustředila také na vchodové dřevohliníkové dveře společnosti Eurookna Pražák z Milotic u Kyjova se speciálním bezbariérovým hliníkovým prahem ZERO od firmy Gutmann (práh s přerušením tepelného mostu, vodotěsnost 250 Pa). Tato kombinace, s minimálním cca 1,5 mm vysokým přechodem přes vchodové dveře, představuje ideální technické řešení pro vozíčkáře i starší lidi a nachází uplatnění jak v soukromých bytech či domech, tak hlavně ve veřejných objektech.

Návštěvníci řešící problém, jak opravit povětrnostními vlivy či jinak poškozený povrch dřevěných eurooken, mohli nalézt řešení v expozici soběslavské společnosti WINDOW servis. A to v podobě firmou aplikovaného zahraničního systému vnějšího hliníkového opláštění, které lze instalovat na většinu již zabudovaných eurooken bez poškození fasády. Vlastní instalace se z 90 % provádí z exteriéru, kdy se dílensky připravené profily (po předchozím zaměření jednotlivých oken) připevňují na narážecí plastové podložky, přišroubované po obvodu okenního rámu a rámu křídla. Závěrečnou operací je utěsnění zasklívací spáry silikonem. Použitím tohoto systému vznikne mezi původním eurooknem a opláštěním asi 10 mm široká mezera, zaručující pravidelnou cirkulaci vzduchu a tím odvětrávání vlhkosti od dřevěného rámu.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor

Oceněný saunový protipožární SALUS FIRE FIGHTER, jehož systémovým základem je lišta se snímacími radarovými čidly

Společnost MASONITE CZ představila v rámci novinek letošního podzimu hned dvojici speciálních dveří AQUA EXTREM (v šedém provedení) a LUME EXTRA Safety Acoustic

Firma EUROOKNA PRAŽÁK se pochlubila vchodovými dveřmi s bezbariérovým prahem ZERO s minimálním asi 1,5 mm vysokým přechodem přes dveře

Společností WINDOW servis aplikovaný zahraniční systém pro „oblékání“ dřevěných eurooken…

…do dílensky připravených hliníkových profilů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina