aktuality

Konference k výstavě „Josef Macholán: nejen židle…“

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V závěru výstavy „Josef Macholán: nejen židle…“, kterou připravilo Národní centrum nábytkového designu (NCND) k architektovým nedožitým 85. narozeninám (viz Dřevařský magazín 9/2017), proběhla v prostorách zámku v Bystřici pod Hostýnem v úterý 26. září odborná konference určená odborné i laické veřejnosti. Spolupořadatelem konference byl Klastr českých nábytkářů.

Na akci se sešli odborníci v oblasti nábytkové tvorby s pamětníky (Karel Bubílek, Ing. Radmil Tomčík), se zájemci o historii výroby nábytku, se studenty a začínajícími designéry. Přítomni byli někteří Macholánovi bývalí kolegové (Ing. arch. Lubomír Bombík, Oto Dostál, manželé Ing. arch. Dušana a Pavel Hráčkovi, Ing. arch. Jan Písařík, Ing. arch. Aleš Sedlák, Ing. Jozef Štofan), zástupci historiků umění, studentů ze Střední školy umění a designu v Brně, Střední odborné školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a mnozí další.

Konferenční příspěvky kolegů Josefa Macholána z Vývoje nábytkářského průmyslu v Brně (VNP), pozdějšího Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského (VVÚN), jeho dcery a spolupracovníků i kratší studentské příspěvky dokládající badatelské záludnosti studia poválečného vývoje nábytku u nás přinesly účastníkům pestrý a zajímavý program. Čtyři ze šesti odborných příspěvků byly orientovány na tvorbu Josefa Macholána v kontextu jeho zaměstnání ve VNP/VVÚN: Ing. Helena Prokopová a doc. Ing. arch. Boris Hála, Ph.D., uvedli příklady z praxe a Josefa Macholána připomněli jako mimořádně nadaného, pracovitého a laskavého člověka, PhDr. Dagmar Koudelková se pokusila o souhrn nejdůležitějších Macholánových realizací pro průmysl, Bc. Markéta Johanusová se věnovala návrhům pro n. p. Interier Praha. Dcera Ing. arch. Eva Macholánová se zaměřila na volnou tvorbu, skici, malbu, návrhy šperků i na další oblasti tatínkova zájmu. Velkým překvapením byla přednáška emeritního prorektora Vysoké školy polytechnické v Jihlavě doc. RNDr. Zdeňka Laštovičky, CSc., o specifické činnosti – tvorbě insignií pro jihlavskou vysokou školu. Insignie, při jejichž navrhování využil Josef Macholán své dobré znalosti drahých kamenů, byly účastníkům představeny i v originálech. Poměrně široké téma uzavřel referát čerstvé absolventky Sdružených uměnovědných studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Bc. Michaely Gerichové věnovaný Macholánovu učiteli J. A. Šálkovi.

Macholánova výstava a doprovodná konference znovu ukázaly, jak přínosné je zabývat se historií sice nedávnou, ale z velké části zapomenutou, i to, jak náročné je podchycení činnosti jednoho autora v plné šíři. Přestože je k dispozici řada archivních pramenů, informace z dobových periodik, katalogů, dobová fotodokumentace, je sepsána autorova bibliografie, nelze říci, že je Macholánova tvorba zmapována a definitivně uzavřena. Výstava, konference i zapojení studentů do badatelského výzkumu v rámci seminárních a bakalářských prací je prvním krokem ke komplexnímu zpracování, které by mělo být zakončeno autorovou monografií.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina