aktuality

Rozhľad na celé okolie, až po Slovenskú bránu

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Novopostavená rozhľadňa nad Novou Baňou poskytuje rozhľad nielen na mesto, ale  aj na pohorie Štiavnických vrchov, Vtáčnika a Slovenskú bránu (vstup na stredné Slovensko). Vidno z nej aj časť rýchlostnej cesty R1.

Drevená konštrukcia rozhľadne je umiestnená na vysokom základe z nyolitového kameňa, ktorý vyťažili v blízkosti rozhľadne. Umiestnená je vo výške 625 metrov nad morom, priamo na teritóriu turistickej zastávky Háj a má celkovú výšku 21 metrov. Má tri vyhliadkové poschodia. Najvyššie poschodie má vystúpenú podlahu do všetkých strán vo výške 12 metrov. Celá konštrukcia, vrátane schodov, zábradlia, podláh a krovu strechy je z dreva. Nad strieškou je osadený dvojkríž, ako symbol slovenskej štátnosti.

Rozhľadňa je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Náklady na výstavbu presiahli sumu 90 tisíc €. Mesto zabezpečilo aj terénne úpravy, informačné tabule, vyhliadkový ďalekohľad. Chcú tu osadiť kamerový systém, osvetlenie a wi-fi pripojenie.

To, že drevená rozhľadňa má mohutný základ z nyolitového kameňa, nie je náhoda. Viaže sa na sústavu viacerých baní kameňa, z čoho pochádza aj názov mesta Nová Baňa. Na rozhľadni onedlho pribudnú informačné tabule o ťažbe a kamenárskej výrobe v minulosti. V kameňolomoch vyrábali kamenári mlynské kamene a možno ich nachádzať roztrúsené na viacerých miestach v rôznom stupni rozpracovanosti.

Foto: Nová drevená rozhľadňa nad Novou Baňou (foto: TASR)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina