aktuality

Lesnické firmy vypověděly Lesům ČR 76 % zakázek

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Státní podnik Lesy ČR dostal od lesnických firem kvůli současné situaci na trhu se dřevem výpověď ze 76 % kontraktů na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže.

Možnost ukončit smlouvy předčasně dohodou firmám nabídl sám státní podnik. Učinil tak na základě usnesení vlády z 25. září.

Pro firmy je nejhorší pád cen dřeva způsobený kalamitními těžbami v ČR a celé střední Evropě. Firmy se ve vztahu k Lesům ČR řídí smlouvami uzavřenými v době stabilní situace na trhu. U nyní na trhu dominantního sortimentu smrkového dřeva z nahodilých těžeb klesly podle generálního ředitele LČR Daniela Szóráda meziročně ceny na 1100 až 1300 Kč za m3 z předchozích 1500 až 1800 Kč. Podle lesníků je kolaps na trhu se dřevem tak zásadní, že by mohl vést až k likvidaci těžařských firem.

No uzavření nových smluv budou Lesy ČR těžby na dotčené jednotce zadávat zejména prostřednictvím veřejných aukcí. Nové kontrakty by podnik s firmami chtěl uzavírat k 1. dubnu 2018.

Letošní plán hospodaření Lesů ČR by podle dřívějšího Szórádova vyjádření ukončování smluv ohrozit nemělo. Za leden až srpen letošního roku vzrostl podniku hrubý zisk meziročně o 10,3 % na 3,78 mld. Kč.

Zdroj: ihned.cz

Ilustrační foto

Související články:

Levné dřevo zřejmě přepíše smlouvy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina