aktuality

Český nábytkářský průmysl by měl v letošním roce opět dosáhnout skvělých výsledků

aparatea_728x90-itatools-gif
aparatea_350x90-itatools-gif
aparatea_728x90-itatools-gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Produkce nábytku v České republice v letošním roce podle kvalifikovaného odhadu Asociace českých nábytkářů (AČN) a společnosti Apicon Consulting překročí 45 miliard korun. V porovnání s rokem 2016 by to mohlo být až o 500 mil. Kč více. Import by se měl pravděpodobně přiblížit hodnotě 19 mld. Kč, export 27,8 mld. Kč.

Výše uvedenou velmi pozitivní předpověď spolu s dalšími oborovými informacemi zveřejnila AČN na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení 8. ročníku mezinárodního veletrhu FOR INTERIOR (5.–8. 10. 2017) na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech. „Při našem odhadu respektive dopočtu jsme vycházeli z hodnot dosaženého ekonomického výsledku za první pololetí roku 2017, přičemž jsme zároveň brali v potaz i dynamiku vývoje,“ uvedl na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš.

ACN2017 graf1

Exportní výkonnost (vývoz – dovoz / tržby) českého nábytkářského průmyslu by se v letošním roce mohla po několika letech mimořádného růstu zastavit. Podle tajemníka AČN by to samo o sobě nemuselo být špatné znamení, pokud by ovšem tento pokles byl nahrazen tuzemskou spotřebou. „V případě exportní výkonnosti tuzemského nábytkářského průmyslu očekáváme, že oproti rekordnímu roku 2016, kdy se dostala na 20,52 %, letos naopak poklesne o 0,84 % na 19,68 %. U vlastního exportu by podle našich předpokladů mělo dojít k dalšímu zvýšení vývozu nábytku o více jak 810 mil. Kč, čímž by letošní exportní hodnota měla překročit 27,8 mld. Kč. Mimo to věříme i v další zlepšení růstu tuzemské spotřeby nábytku na 36,29 mld. Kč. Stále však platí, že ve spotřebě nábytku nejsme na předkrizové hodnotě, kdy před deseti lety v roce 2007, přesáhla hodnota spotřeby 37 mld. Kč,“ doplňuje Ing. Lukeš s tím, že nadále pokračuje růst objemu dováženého nábytku ze zahraničí a lze tak v letošním roce očekávat překročení 50% hranice podílu importovaného nábytku na tuzemské spotřebě.

ACN2017 graf2ACN2017 graf3

Důležitým faktorem ukazujícím na kvalitu dováženého nábytku je jeho průměrná cena na kilogram, která by však v letošním roce měla dle odhadů odborníků dramaticky klesnout. „Očekáváme, že průměrná hodnota dováženého nábytku bude 39,67 Kč/kg, zatímco hodnota exportovaného nábytku bude 77,26 Kč/kg. Tento výkyv můžeme do určité míry přičíst kurzovým výkyvům, ale jen z části. Ačkoliv není možné plošně tvrdit, že co je levné je nekvalitní, v konkurenčním prostředí má cena vždy významnou vypovídací hodnotu. Pro zákazníky může být toto číslo varováním, aby pečlivě hlídali kvalitu nabízeného nábytku z dovozu! Ono totiž až na výjimky platí, že ‚za málo peněz, málo muziky‘,“ konstatuje Ing. Lukeš a dodává, že AČV má pro zákazníka účinný nástroj, jak poznat kvalitní nábytek a kvalitní výrobní firmu. Tím je značka Česká kvalita – Nábytek, která je vydávána na základě žádosti a posouzení nezávislou třetí stranou.

ACN2017 graf4

Největší podíl na importu nábytku do České republiky má podle informací AČN Polsko, odkud by k nám letos mohl být dovezen nábytek za 4,8 mld. Kč. Druhým největším dovozcem je Německo (cca 3,5 mld. Kč) a v těsném závěsu za ním Čína, která by podle předpokladu mohla do ČR importovat nábytek za zhruba 3,1 mld. Kč. Polsko společně s Čínou letos pravděpodobně dosáhnou na téměř 43 % podílu na celkovém importu nábytku. Naopak cca 30 % českého exportu nábytku bude mířit do Německa, což představuje více jak 8,3 mld. Kč. S velkým odstupem následuje Slovensko, Francie, Spojené státy americké a další.

ACN2017 graf5

V této souvislosti pak AČN upozornila přítomné novináře na fakt, že v příštích letech může produkce nábytku u nás poměrně výrazně poklesnout v případě, že nebude na trhu dostatek dřeva s certifikací FSC. Rozhodnutí o certifikaci Lesů České republiky a Vojenských lesů a statků tímto systémem má podle ní v rukou Ministerstvo zemědělství ČR.

Grafy: AČN

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina