aktuality

Prechádzku korunami stromov vybudovali v Tatrách

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bachledka1mNa hrebeni Spišskej Magury v Bachledke vyrástla jedinečná drevostavba. Tvorí ju náučný drevený chodník v dĺžke 1234 metrov s miernym stúpaním a mieri do korún tatranských stromov. V druhej časti špirálovito pokračuje na vyhliadkovú vežu až do výšky 32 metrov.

Bachledova dolina ako výnimočné zimné stredisko už viac rokov priťahuje atrakciami aj počas letnej sezóny. Premiéru má aj prvá oficiálna jesenná sezóna. Zaslúžilo sa o to otvorenie Chodníka korunami stromov 29. septembra 2017. Jesenná sezóna potrvá do 6. novembra 2017.

Bachledka2mCelodrevená konštrukcia chodníka je šetrne osadená v lesnom poraste. Chodník je postavený na 120 stromoch douglasky, s max. výškou 25 metrov a max. priemerom kmeňa 48 cm. Nenarúša ekosystém lesa a ponúka jedinečný dotyk s časťou prírody, ináč „chodcami“ nedostupnej. Po celej dĺžke sú osadené tri edukačné zástavky. Samotný chodník je dlhý 603 metrov a odbočka z neho špirálovito (max. 6°) stúpa na drevenú vežu. Končí podestou s 360-stupňovým výhľadom na národné parky TANAP a PIENAP, na nenarušenú prírodu Zamaguria. Pohľad do prázdna spod nôh (cez ochrannú sieť) je ako z 9. poschodia.

Bachledka3mReportáž z výstavby Chodníka korunami stromov Bachledka (tento oficiálny názov Bachledovej doliny používajú od roku 2015) si budete môcť prečítať v Drevárskom magazíne 11/2017.

Je to siedmy projekt nemeckého architekta Josefa Stögera s podporou Erlebnis Akademie AG. Prvý chodník realizovali v Bavorsku (2009). V Nemecku sú 4 drevené chodníky. Ďalšie dva chodníky postavili v Českej republike: na Lipne (2012) a v pohorí Krkonoše – Jánske Lázně (2017). „Stezka v oblacích“ na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkom, o ktorej sme písali v DM 5/2016, nie je z autorskej dielne Josefa Stögera.

Foto: Prvé prechádzky po slovenskom chodníku prilákali tisícky návštevníkov Tatier. Prevahu mali poľskí a českí milovníci prírody. (Foto: Anton Mrník)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina