Firmy těžící dřevo dostanou možnost kvůli nadměrným problémům s kůrovcem a dalším kalamitám předčasně ukončit smlouvy s Lesy ČR. Státní podnik tak vyjde vstříc těžebním společnostem, které se v posledních letech dostaly do potíží. Informovaly o tom Hospodářské noviny.
Stávající kontrakty, které Lesy ČR uzavírají na pět let, vznikaly v době, kdy byla situace na trhu stabilní, a nepočítaly s příchodem kalamity. Kvůli té se těží rekordní množství dřeva, kterému nestačí kapacita zpracovatelských firem. Ceny dříví proto klesají, a některé těžební firmy ho na trhu prodávají dokonce levněji, než za kolik ho od Lesů ČR na základě současných smluv vykupují.
„Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, tak bychom mohli mnoho firem přivést do vážných existenčních problémů s dopadem na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Na základě usnesení vlády z 25. září Lesy ČR také vyzvou své smluvní partnery k jednání o platnosti stávajících obchodních smluv. „Naší prioritou je pokračovat ve spolupráci. Vzhledem k převisu nabídky dříví nad poptávkou a nízkým cenám kalamitního a kůrovcového dříví však připouštíme možné ukončení smluvních vztahů dohodou. Jednat o tom s firmami budeme do 9. října. Pokud dojde k ukončení smlouvy, vyhlásíme okamžitou veřejnou zakázku, abychom nalezli nové smluvní partnery a práce pokračovaly,“ uvedl ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Zdroj: Lesní ochranná služba zajišťovaná Ministerstvem zemědělství ČR; korekce dle dat Českého statistického úřadu
Navazující oblast = kraje Jihomoravský, Zlínský, Pardubický (okresy Svitavy, Ústí nad Orlicí), Vysočina (okresy Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou) a Jihočeský (okres Jindřichův Hradec).