MASONITE CZ spol. s r.o., největší český výrobce dveří s tradicí již od roku 1960, představil na stavebním veletrhu FOR ARCH interiérové dveře se zvýšenými užitnými vlastnostmi.
První podzimní novinkou jsou certifikované dřevěné protipožární dveře LUME EXTRA Safety Acoustic s deklarovanou bezpečnostní třídou RC 2 a zvýšenou protihlukovou odolností. Sériově vyráběný produkt s příslušným zabudovaným kováním s osazením do ocelových zárubní se používá jako požární uzávěr pro dělení na požární, bezpečnostní, protihlukové úseky a na únikové cesty. Druh konstrukce dveří DP3 s požární odolností EI1 30/EI2 30/EW 30 má hodnotu váhové vzduchové neprůzvučnosti Rw 34–35 dB. Protipožární dveře musí být v plné verzi, ale povrchová úprava je vyrobena na přání zákazníka. Každé protipožární dveře se identifikují bezpečnostním štítkem.
Novinkou, určenou pro provozovatele průmyslových, komerčních a občanských provozů, jako jsou výrobní provozy, bazény, nemocnice, automyčky, kuchyně atd., jsou interiérové voděodolné a nárazuvzdorné dveře AQUA EXTREM. Jsou odolné proti vodě i nárazu a mohou mít i protipožární odolnost (EI 30, Rw 32 dB). Pokud v prostorech dochází k výkyvům teplot, dveře se vyrobí s povrchovou úpravou klima III., která zajistí rovinnost dveří a jejich celistvost. Odolnost povrchu je zajištěna opláštěním 2mm ABS materiálem (plast). Rám dveří tvoří plastový hranol s hliníkovou výztuhou s polystyrenovou výplní. Otočné dveře s polodrážkou se osazují do ocelových zárubní s těsněním nebo do voděodolných obložkových zárubní AQUA. V individuální specifikaci si lze vybrat i nerozbitné prosklení až do ¾ velikosti dveří.
„Nové produkty reagují na zvyšující se požadavky českého a slovenského trhu na speciální interiérové dveře, a to protipožární, bezpečnostní a akustické,“ komentuje Ing. David Krubner, obchodní a marketingový ředitel MASONITE CZ spol. s r.o., a doplňuje: „Dále je viditelným trendem v povrchové úpravě dveří odklon od kašírování ke kontinuálně lisovanému laminátu (CPL). Je to v současnosti nejžádanější druh povrchu. Zajímavé také je, že trend bílé barvy dveří se drží již několik desetiletí a stále neopadává. Na našem a slovenském trhu také roste poptávka po vyšších dveřích (od 2100 mm), které se používají v rezidenčním i nerezidenčním sektoru a dodávají místnostem punc exkluzivnosti.“
Jihlavský producent vyrobil v loňském roce cca 590 000 kusů dveří s obratem 608 mil. Kč. Podstatnou část výroby exportuje do 10 evropských zemí. Dveře a zárubně dodává do různých sektorů trhu, od dodávek pro velkoobchodní řetězce až do sítí prodejen se stavebním materiálem. Prodejní místa na českém trhu se trvale rozšiřují a v současné době 271 prodejen obsluhuje celý region.
Při zavádění nových produktů, stejně jako při průběžném zlepšování výrobních postupů, využívá vývojový tým technickou podporu MASONITE výzkumného centra, které sídlí v americkém Chicagu. Tato podpora je významným benefitem koncernové příslušnosti.
Ing. Pavel Šatný, MBA, generální ředitel MASONITE CZ spol. s r.o., dodává: „Změny ve výrobě, portfoliu i organizaci společnosti jsme zahájili již v loňském roce. Pro příštích pět let máme připravenou investiční strategii ve výši 150 mil. Kč, která se zaměřuje na zlepšení technologických postupů, automatizaci a robotizaci, prosazení se na nových trzích a marketing. K investicím do automatizace přistupujeme také z důvodu nedostatku kvalifikovaných pracovních sil v našem regionu Vysočiny. Výrobní provoz je v 3směnném režimu, ale přesto to není dostatečné. Naší pozici v zahraničí budeme posilovat marketingovými aktivitami, účastí na veletrhu BAU 2019 v Mnichově a také zvažujeme širší spolupráci s CzechTrade na jiných trzích. Například ve Francii, Holandsku a Německu potřebujeme více představit naši společnost a přístup ke zpracovávání dřevěných produktů s ohledem na environmentální vhodnost a ekonomicky udržitelné lesní hospodaření související s naší certifikací FSC.“