aktuality

Těžební firmy chtějí měnit či rušit smlouvy s Lesy ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Lesni prace4Firmy těžící dřevo se bojí dopadů kůrovcové kalamity na severu Moravy a následků vichřic v okolních zemích. Podle Hospodářských novin, které informaci zveřejnily, chtějí těžební firmy kvůli nižším cenám dřeva na trhu měnit své smlouvy s Lesy ČR. V současné podobě se totiž pro ně stávají nevýhodnými. Případná dohoda by však mohla státní firmu přijít na stovky milionů až miliardy korun.

„Situace je u některých firem katastrofální. Pokud se nedohodneme, mohlo by to mít na některé naše členy likvidační dopady,“ citují HN výkonného ředitele Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) Zdeňka Musila. Podle něho totiž smlouvy nepočítaly se současným kalamitním stavem a firmy by je tak chtěly měnit či rušit.

Druhým aktuálním problémem je podle ALDP lesní kalamita a polomy v okolních zemích. Jak řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce šéf Lesů ČR Daniel Szórád, jen v sousedních regionech Bavorska, Horního Rakouska, Slovenska a v Polsku letos popadalo na 16 milionů kubíků dřeva. Tedy zhruba stejně, jako se v Lesích ČR vytěží za celý rok.

„V tuto chvíli se tak na trh dostává obrovské množství dříví. Často je to přitom v oblastech, kam historicky míří velká část dříví z Česka, tedy ve zpracovatelských závodech v rakouském a německém příhraničí,“ říká Musil.

Oba tyto faktory vytváří finanční tlak na těžební firmy, které mají výkupní ceny ve smlouvách fixně zakotvené. Těm by proto vyhovovalo, aby státní firmě za kubík vytěženého dřeva platily nižší cenu, než v tendrech vysoutěžily.

Zdroj: HN

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina