aktuality

Nábytkáři se kvůli rozhodnutí IKEA bojí o tisíce pracovních míst

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IKEA skrineHospodářské noviny ve svém vydání z 10.8. upozornily na problémy, které hrozí některým českým nábytkářským firmám kvůli oznámení společnosti IKEA, že nejpozději od roku 2020 přestane odebírat výrobky ze dřeva pocházejícího z lesů, které nemají certifikát FSC.

„Dnes je certifikace FSC jediným systémem, který splňuje naše požadavky na globální úrovni,“ citují HN mluvčí společnosti IKEA Zdeňku Peckovou.

Systémem FSC jsou však v Česku certifikována pouhá 2 % lesů. Naopak 70 % tuzemského porostu drží označení PEFC. Ten však podle švédské firmy a ekologů negarantuje dostatečně šetrné hospodaření v lesích, například ochranu lesní půdy.

Postoj Ikey v HN odmítá Stanislav Slanina, výkonný ředitel PEFC Česká republika: „IKEA si diktuje podmínky podnikání na českém trhu. To zcela postrádá smysl za situace, kdy systém PEFC garantuje trvale udržitelné hospodaření v lesích také, a kromě toho patří česká lesnická legislativa k nejpřísnějším na světě, což se rozhodně nedá říct o zemích, kde je dominantní systém FSC.“

PEFC je podle Slaniny rozšířený ve 40 zemích světa a v Evropě převažuje – většina lesů má tento certifikát ve Finsku, Francii, Itálii i Norsku. „Rovný přístup k certifikátům PEFC a FSC zaujímá například Evropská komise a podobně systém hodnotí i Světový fond na ochranu přírody,“ dodává pro HN Slanina.

Například Polsko má polovinu lesů certifikovaných systémem FSC. A celkově čtvrtina všech držitelů této certifikace je v Rusku, kde má toto označení téměř 80 % lesů.

Kolem certifikací tak momentálně v Česku probíhá vážný spor. Podnikatelé vyzývají i premiéra Bohuslava Sobotku, aby situaci řešil. Dopisy poslala hospodářská komora, která chce certifikaci FSC, i agrární komora, která je naopak proti. „Neměly by být dávány podmínky pro jeden systém. PEFC máme vyzkoušený, v lesích se hospodaří dobře,“ říká prezident agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Také ministerstvo zemědělství i státní podnik Lesy ČR již dříve certifikát FSC odmítly. „V zemích s přísnou státní lesnickou legislativou, jakou má i Česko, není certifikace lesních majetků nezbytnou zárukou kvality lesnického hospodaření. Vyžaduje ji pouze trh,“ uvedla již dříve mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lesy ČR obhospodařují přibližně 1,3 milionu hektarů lesů. Certifikace by je podle společnosti FSC vyšla na 1,34 Kč za hektar na rok. U PEFC cena pro vlastníky nad 100 hektarů činí 2 Kč z hektaru. „Ano, cena je na první pohled u FSC menší, ale jsou za ní nepřímé náklady,“ tvrdí Slanina z organiaze PEFC.

Podle Petra Jelínka ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, ve kterém je 650 majitelů, je dosavadní certifikát PEFC vhodný pro středoevropské podmínky a vlastníci ho kvůli postoji IKEA měnit nebudou. Objem zpracovaného dřeva pro švédský řetězec se v Česku pohybuje okolo 380 tisíc m3 za rok. Z celkově zpracovaného objemu okolo 16 milionů m3 dřeva to činí asi 2 %. „I kdyby IKEA odešla, tak krach českých firem nehrozí,“ tvrdí v HN Slanina.

To si však nemyslí tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš, podle něhož by se podniky mohly dostat do problémů. „Společnosti BJS Czech, Jitona, Dřevotvar Jablonné nad Orlicí a DH Dekor říkají, že je nedostatek dřeva s FSC certifikací na našem trhu ohrožuje a žádají asociaci, abychom v tomto směru vyvíjeli aktivity, které by FSC surovinu na našem území zajistily,“ citují HN tajemníka AČN Tomáše Lukeše.

Nedostatek dřeva certifikovaného FSC v Česku by prý mohl ohrozit na 2000 zaměstnanců přímo ve výrobních podnicích a dalších přibližně 2000 u dodavatelů výrobních společností.

„Z cenového i ekologického hlediska je pro nás nutné, abychom mohli využívat k výrobě nábytku naše dřevo. Nyní musíme část dovážet z Polska nebo ze Švédska, což je nevýhodné,“ dodává v HN Lukeš.

Podle odhadu AČN pro švédského prodejce nábytku vyrábí v České republice 8 dodavatelských firem. Obrat, kterého tyto podniky díky dodávkám pro Ikeu dosahují, se podle asociace ročně pohybuje okolo 3 miliard korun.

Zdroj: Hospodářské noviny

Ilustrační foto

Uložiť

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina