aktuality

Rodinné firmy se stávají podnikatelským vzorem

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MSP38Rodinné firmy zažívají velmi dobré časy, polovina z nich očekává další růst a jen 1 % z nich se bojí většího poklesu tržeb. Dvě třetiny majitelů vnímají statut rodinné firmy jako konkurenční výhodu, necelá polovina je názoru, že rodinná firma se těší u obchodních partnerů větší důvěře. Vyplývá to z průzkumu, který pro AMSP ČR provedla v květnu 2017 mezi 400 rodinnými firmami napříč obory a regiony ČR agentura IPSOS.

Již druhý rok po sobě považují majitelé rodinných firem za nejvyšší prioritu udržení nebo získání kvalitních pracovníků. Z průzkumu vyplývá, že roste problém s výběrem kvalitních pracovníků mimo rodinu, daří se jim ale na druhé straně motivovat rodinné příslušníky pro angažmá v podniku. 82 % firem přijímá zaměstnance starších 50 let, většina přitom na jakoukoliv pozici. Celkový počet zaměstnanců nad 50 let je u rodinných firem přibližně pětinový. 44 % firem poskytuje zkrácené úvazky pro matky po mateřské, pouze 3 % firem to odmítá.

Státní podpoře se rodinné podniky nevyhýbají, zejména firmy podnikající v nerozvinutých venkovských oblastech by přivítaly snížení odvodů za zaměstnance. Uvítaly by i cílené dotační programy pro rodinné firmy nebo investiční pobídky.

Pakliže by majitelé prodávali rodinný podnik, necelá polovina z nich by upřednostnila jinou tuzemskou rodinnou firmu, přibližně stejný počet respondentů ale mezi investory nerozlišuje. 70 % z nich ale cílí na předání firmy svému rodinnému následovníkovi, přičemž svoje další angažmá vidí nejčastěji v roli konzultanta nebo v dozorčí radě. „Předání je vhodným okamžikem pro přenastavení firemních procesů a vlastnických vztahů ve společnosti, které jsou v souvislosti s růstem podnikání často již nevyhovující,“ upozorňuje Jan Spáčil, partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Rodinným firmám chybí možnost kvalitního benchmarkingu s ostatními podniky podobné vlastnické struktury, stejně jako kvalitní a prověřené poradenské služby.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, shrnuje výsledky průzkumu: „Potvrzuje se, že rodinný byznys není jen o majetku a zisku, ale že majitelům jde ve velké míře o to, aby vytvářeli slušné podmínky pro své zaměstnance a podpořili okolí svých podniků. S rostoucím byznysem roste i jejich chuť nezištně podporovat společensky prospěšné aktivity. Rodinné firmy se tak postupně stávají podnikatelským vzorem, a to jak s ohledem na jejich efektivitu, tak ve smyslu solidarity.“

Při příležitosti zveřejnění průzkumu odstartovala i prestižní soutěž Equa bank Rodinná firma roku (EBRFR). Letos se do ní mohou firmy přihlásit od 10. června do 10. září 2017. Kromě tradičního zlatého, stříbrného a bronzového umístění došlo letos k rozšíření Ceny odborné poroty na dvě kategorie: Malé firmy (firmy do 50 zaměstnanců s obratem do 10 mil. EUR) a Střední firmy (firmy do 250 zaměstnanců s obratem do 50 mil. EUR). Cena veřejnosti zůstává stejná jako v předchozích ročnících a budou do ní zařazeny firmy z obou kategorií (z každé kategorie 5 nejlepších firem, které vybere porota). Vyhlášení vítězů proběhne již tradičně na Dni podnikatelů České republiky, a to 3. října 2017.

Zdroj: AMSP ČR

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina