Liberecký kraj letos opět udělil titul mistra tradiční rukodělné výroby. Dekret obdrželi dva pečlivě vybraní zástupci ovládající stará řemesla, která jsou v současnosti na ústupu nebo hrozí jejich zánik.
Vyhlášení 6. ročníku ocenění letos proběhlo koncem května v rámci Staročeských řemeslnických trhů v Turnově, v rámci kterých krajská radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová předala cenu Jaroslavovi Brožovi, výrobci březových metel, a Josefovi Břečkovi, který je specialistou v oboru truhlářství a tesařství.
Josef Břečka ze Žďáru v Podbezdězí je v oboru tesařství a truhlářství ojedinělým řemeslníkem. V práci se dřevem, ale i kamenem a dalšími tradičními materiály se řídí výlučně historickými předlohami a postupy, které získává zejména ze starších budov, ale i z literatury. Pro svou práci využívá pouze repliky historických nástrojů, které si často sám vyrábí. Kromě důsledného řemeslného postupu ctícího stavebněhistorické lidové tradice je jedním z mála řemeslníků, který získané znalosti a dovednosti předává svým zaměstnancům a kolegům.
Lidové tvůrce už od roku 2001 oceňuje Ministerstvo kultury, které jim uděluje certifikát nositel tradice lidových řemesel. Od roku 2012 vznikl obdobný titul pro Liberecký kraj. V minulosti dekret získali například pekařka perníků Jiřina Růtová, umělecký kovář Jaroslav Mojsl z Turnova, sklář Jaroslav Sochor z Železného Brodu, malířka skla Jana Sosková nebo Zdeněk Rydygr, který vytváří tradiční masopustní masky. Odbornou stránku ocenění zaštiťuje Muzeum Českého ráje v Turnově, které nominuje vybrané řemeslníky, a návrh poté posoudí krajský výbor pro kulturu a odborníci z řad muzejních pracovníků.
Foto: Rekonstrukcí původních objektů lidové architektury se zabývá oceněný truhlář a tesař Josef Břečka (foto: roubenky-brecka.cz)