Nízké úrokové sazby hypoték zvedly poptávku po bytech a rodinných domech tak vysoko, že poptávka již několikanásobně převyšuje nabídku. Zákazníky nestíhá uspokojovat ani největší tuzemský výrobce dřevostaveb RD Rýmařov. „Máme již naplněný nejen letošní rok, ale i ten příští,“ říká obchodní ředitel společnosti Jiří Pohloudek.
Přestože je firma schopna hrubou stavbu rodinného domu postavit během několika dní, zákazníci jsou na tom dnes podobně jako zájemci o luxusní auta – musí čekat několik měsíců nebo dokonce let. Kdo dnes uzavře objednávku, ten se zahájení výstavby dočká nejdříve v roce 2019.
V současné firma vyrábí okolo 10 – 12 domů týdně. Tento počet by potřebovali zvednout alespoň na 16. Společnost však naráží na nedostatek zaměstnanců. V rýmařovském závodě aktuálně zaměstnává téměř 500 lidí a dalších 200 si najímá externě. „Potřebovali bychom dalších zhruba dvě stě lidí. Ti se nám dnes ale shání velmi těžko,“stěžuje si Pohloudek.
Podnik by ocenil především posily z Ukrajiny. Spoléhá přitom na právě schválenou novelu zákona o zaměstnanosti, která by mohla ještě letos nábor pracovníků z Ukrajiny výrazně urychlit. Do té doby chce rýmařovský výrobce dřevostaveb částečně omezit export svých domů do ciziny. Aktuálně uzavírá kanceláře v Berlíně, aby mohl věnovat většinu pozornosti tuzemskému trhu, který je rok od roku větší. Loni v Česku stavební firmy vůbec poprvé postavily více než dva tisíce dřevěných domů. Čtvrtinu z nich měl na svědomí rýmařovský podnik. Ten postavil celkem 501 domů za 1,1 miliardy korun.
Přestože je pro firmu nejdůležitější český trh, ciziny se úplně vzdát nechce. Působit proto bude, i když v omezeném rozsahu, v Německu, Rakousku, na Slovensku a v Polsku. Právě polský trh podle firmy do budoucna skýtá velký potenciál kvůli velkému množství starých domů, které již nebude možné rekonstruovat.
Společnost se však dívá také dál na západ Evropy. Tam sice neplánuje stavět vlastní domy, velkou příležitost ale vidí právě v rekonstrukcích stávajících. Využít chce také rostoucího tlaku Evropské unie na snižování energetické náročnosti budov. Zapojila se proto do evropského projektu More-Connect, kterého se účastní evropské podniky a univerzity, mezi nimi například i ČVUT. Cílem je navrhnout velkoplošné zateplovací panely z obnovitelných zdrojů, které sníží energetickou náročnost budov. Panely chce český výrobce dřevostaveb vyrábět na nové výrobní lince, kterou plánuje postavit. V první fázi chce panely dodávat do Nizozemska, kde se počítá s rozsáhlou obnovou starého bytového fondu.
Zdroj: Hospodářské noviny
Foto:Jeden z nejžádanějších rodinných domů typu Kubis 5+kk firma prodává za 2,3 milionu (foto: RD Rýmařov)