aktuality

Designéři IKEA se ve výzkumné stanici NASA učí navrhovat řešení pro malé byty

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IKEA Mars1mPosádka designérů IKEA nastoupila počátkem června na speciální misi. Jejím úkolem je výzkum prostorově úsporných řešení pro navrhování interiérů v malých bytech. Jejich práce probíhá na skutečné výzkumné stanici Mars.

Pětice designérů byla po tři dny uzavřena ve stanici o půdorysném průměru cca 10 m, zbudované v poušti ve státě Utah (USA).

„Připravil jsem jim program, který se od předpokládaného programu posádky na Marsu nijak neliší,“ uvedla vesmírná architektka NASA Constance Adamsová, která výzkumnou stanici navrhla a během mise měla pětici designérů IKEA na starosti. Poznamenala také, že kromě malých obytných prostor se astronauti musí naučit používat ekonomické sprchy, seznámit se s odolnými stavebními materiály a připravovat si vlastní jídlo. Protože každý kilogram hmoty přepravované na Mars přijde na 2 miliony dolarů, žádný kus obalu se nevyhazuje.

IKEA chce získané poznatky uplatnil při řešení interiérů malých městských bytů. Na společném projektu se podílí i Vysoká škola průmyslového designu ze švédského Lundu, která své absolventy posílá na výcvikové tábory NASA od roku 1999.

Zdroj: Quartz

IKEA Mars2

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina