aktuality

LIGNA 2017 přinesla velké inovace

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LIGNA2017 1mLetošní veletrh pro dřevoobráběcí a dřevozpracující zařízení, stroje a nástroje LIGNA, který se uskutečnil od 22. do 26. května v Hannoveru, byl podle oficiálního vyjádření organizátorů úspěšný. Na straně vystavovatelů vzrostl zejména počet zúčastněných zemí (z předloňských 46 zemí na letošních 50) a z hlediska návštěvnosti vzrostla zahraniční účast (na 42 000 z předloňských 40 000). Zvýšila se ale také celková čistá výstavní plocha (129 000 m2 z předloňských 120 000 m2).

Po technické stránce se LIGNA 2017 vyznačovala především tím, že nepřinesla žádné „převratné“ technické novinky, zato představila obrovské množství více či méně zajímavých inovací. Ty nejdůležitější se týkaly automatizované digitální výroby označované obecně jako Průmysl 4.0.

Nepřehlédnutelnou inovací letošní Ligny, kterou organizátoři avizovali již několik měsíců dopředu, bylo nové uspořádání výstavních hal podle průmyslového zaměření. Z dřívějšího členění, na které byli pravidelní návštěvníci veletrhu po léta zvyklí, zůstaly zachovány kategorie: „Lesnické technologie“, „Energie ze dřeva“, „Pilařské technologie“, „Výroba velkoplošných materiálů na bázi dřeva“ a „Technologie pro povrchovou úpravu“. Nově byly zřízeny dvě kategorie: „Strojní komponenty a automatizační technologie“ a „Nástroje a stroje pro zakázkovou a průmyslovou výrobu“. A právě poslední ze jmenovaných kategorií zamíchala letošním uspořádáním nejvíce. Zahrnovala v sobě totiž všechny vystavovatele, kteří byli dříve podle zaměření svých technologií členěni do 3 kategorií: „Opracování masivního dřeva“, „Nábytkářský průmysl“ a „Řešení pro dřevařská řemesla, truhlářské a tesařské dílny, příslušenství, servis“. Reorganizace těchto oborových skupin a jejich sloučení do jedné kategorie přineslo kompletní přemístění vystavovatelů na nové pozice v rámci 6 výstavních hal.

Přestože některým pravidelným návštěvníkům, ale i menším vystavovatelům, připadalo nové členění poněkud chaotické, podle organizátorů více než 80 % všech účastníků hodnotilo nové tematické uspořádání jako „dobré“ nebo „velmi dobré“. S velmi nadšenou reakcí se podle organizátory provedeného průzkumu setkalo také zvláštní upozornění na povrchové technologie, přičemž každý třetí návštěvník projevil zájem o toto téma.

Nové uspořádání si ale pochvalovali hlavně velcí vystavovatelé s širokým portfoliem strojů a technologií. „Nové uspořádání se ukázalo být velkým úspěchem. Pro naše zákazníky bylo velmi snadné se orientovat,“ poznamenal Wolfgang Pöschl, předseda divize Dřevozpracující stroje při Německé asociaci strojního průmyslu (VDMA) a předseda představenstva společnosti Michael Weinig AG.

Podrobněji se letošní Ligně budeme věnovat v připravované reportáži v DM 7-8/2017.

Foto nahoře: Letošní veletrh LIGNA v Hannoveru navštívilo 93 000 odborníků

Foto dole: Hlavním tématem letošního ročníku byl Průmysl 4.0

LIGNA2017 2LIGNA2017 3

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina