aktuality

Stavaři očekávají v letošním i příštím roce mírný růst

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavebni trh 1V roce 2017 očekávají ředitelé stavebních společností mírný růst sektoru o 2,7 procenta. Tržby by podle predikcí ředitelů měly růst více, a to o 4,4 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se skupinou Saint Gobain.

Výkon stavebního sektoru by v následujících dvou letech měl mírně růst, predikce ředitelů stavebních společností jsou však opatrné. V letošním roce by mělo dojít k meziročnímu růstu stavební produkce v průměru o 2,7 %, přičemž na kladném vývoji se shodly téměř tři čtvrtiny (71 %) ředitelů stavebních firem.

Pesimistické jsou ve výhledech na letošní rok především firmy zaměřené na inženýrské stavby a velké stavební společnosti, které očekávají růst v hodnotě 1,8 % respektive 2,1 %.

Dařit by se naopak mělo společnostem zaměřeným na pozemní stavitelství (růst 3 %) a malým a středním firmám (růst 2,9 %). Opačná situace se objevuje v předpovědích pro rok 2018. Zatímco by růst výkonu stavebního sektoru měl dosáhnout v průměru 1,5 %, velké stavební firmy predikují růst o 3,4 %. Malé a střední firmy v dlouhodobém horizontu naopak předpokládají růst jen o 0,8 %.

Tržby stavebních firem v následujících letech by měly podle ředitelů mírně překročit očekávaný růst produkce. V roce 2017 predikují ředitelé stavebních společností růst tržeb o 4,4 %. Lepší výsledky předpokládají v tomto ohledu společnosti zaměřené na pozemní stavby a velké stavební firmy (růst o 5,3 % respektive 5 %). Mírně pesimistické jsou z hlediska tržeb firmy specializující se na inženýrské stavby, když predikují růst tržeb jenom o 1,7 %. Celkově opatrnější je odhad vývoje tržeb na rok 2018, kdy by se podle ředitelů měly zvýšit o 2,5 %.

Stavebnictvi Q1 2017 graf m

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina