Mapovanie tvorby slovenských architektov v rokoch 2015 a 2016 približujú súťaže CE.ZA.AR 2016 a Cena Dušana Jurkoviča 2016. Ocenené diela vystavujú prostredníctvom fotografií a stručného popisu na spoločnej výstave Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline od 2. februára do 5. marca 2017.
Riaditeľ PGU Mgr. Milan Mazúr do koncepcie projektu (spolu s akad. arch. Dušanom Voštenákom) zaradil ocenené projekty CE.ZA.AR 2016 – Cena Slovenskej komory architektov a nositeľov Ceny Dušana Jurkoviča 2016 – vypísanej Spolkom architektov Slovenska. Priestor doplnili zdokumentovaním aktuálnej témy, ktorá trápi Žilinčanov, „Športovej haly na Bôriku“.
Žilinskú športovú halu s unikátnou kopulou z lepeného dreva vidieť na fotografiách ako vyzerala „včera“ a „dnes“. Územné povolenie dostala pred 40-timi rokmi (1977), výstavba prebiehala v rokoch 1980–1986. Od júla 2008 je hala zatvorená a chátra.
Po ťažkých súbojoch o jej zachovanie zvíťazilo riešenie s jej komplexnou rekonštrukciou. Autorom „haly zajtrajška“ je Ing. arch. Michal Diviš, ktorý spolupracoval na projekte s Ing. arch. Ľudovítom Kupkovičom, podieľajúcom sa aj na pôvodnom riešení. Spolu s Ing. Andrejom Bašistom, CSc. z vtedajšej VŠLD Zvolen vypracovali projekt viacúčelovej haly pre športové, výstavné a kultúrne podujatia zakrytý kopulou vytvorenou zo 44 lepených vrstvených lamelových nosníkov oblúkového tvaru. Kruhový halový priestor má priemer 92 metrov. Hracie plochy mali 4500 metrov štvorcových, hľadisko s tribúnami ponúkalo 3200 miest na sedenie, pričom kapacitu bolo možné rozšíriť sedadlami na hracej ploche až na 6000 miest. Za neobvyklé a efektné riešenie dostali autori Cenu Zväzu slovenských architektov za rok 1986.
Foto hore: Unikátna športová hala na Bôriku je v súčasnosti v žalostnom stave. Foto: Dr. Anton Mrník
Maketa žilinskej „haly zajtrajška“. Nový projekt by zachoval drevenú strechu a aj športoviská pod ňou. Foto: Dr. Anton Mrník