aktuality

Reakce ALDP na článek Hospodářských novin

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Lesni prace4Proti článku „Lesníci po inventarizaci Lesů pátrají, kam zmizely miliony kubíků dřeva“, který dne 10. 1. 2017 zveřejnily Hospodářské noviny, se důrazně ohradila Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP).

Podle ní je článek tendenční. Ve zveřejněné tiskové zprávě se píše:

„Tvrzení, že státní podnik Lesy ČR (LČR) nechává ve svých lesích těžit externí firmy pod minimální či nepřehlednou kontrolou nebo dokonce, že velká část zjištěného manka je dána tím, že objem dřeva po pokácení neměří správci lesů – pracovníci LČR, ale sama firma a LČR pak zpětně vykazují, kolik dřeva vytěžily, neodpovídá skutečnosti. Tato a podobná tvrzení jsou lživá a neodpovídají současné praxi. Je nutno zmínit, že u nemalé části surového dříví, které pochází z těžeb ve správě LČR a následně je uváděno na trh, je prováděno měření pracovníky LČR předem. Objemové množství dříví těženého smluvními partnery LČR je pod trvalou a důslednou kontrolou pracovníků LČR. A to jak na úrovni jejich nejnižších provozních jednotek revírníky, tak i pracovníky odboru interního auditu – oddělení provozní kontroly LČR, která provádí kontroly s velkou intenzitou a důsledností.

Závěrem bychom rádi zdůraznili, že i členské firmy ALDP by rády znaly důvody pro rozdíly, které vyplývají z provedené inventarizace a jsou připraveny dle svých možností při objasnění spolupracovat. Za základ považujeme nestranné posouzení používané metodiky měření a vykazování těžby. Z provozní praxe lze doložit nemalé ztráty, které vznikají odlišnými způsoby měření. Konkrétním příkladem může být ve výrobním procesu v lese používané měření mechanickými měřidly ve složitých provozních podmínkách a naproti tomu daleko dokonalejší měření opticko-elektronickými měřidly, kterými je prováděna přejímka dodaného dříví na měřících linkách v dřevozpracujících provozech.“

Zdroj: TZ ALDP

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina