Typ osídlenia a pôvodné drevené stavby v Čičmanoch a vo Vlkolinci ochraňujú už 40 rokov formou Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry. Obe obce zaradili medzi pamiatky Slovenska 26. januára 1977.
Unikátna ľudová architektúra – maľované zrubové drevenice tvorili v Čičmanoch pôvodnú zástavbu. Zdobili ich jednoduchými ornamentmi nanášanými bielym vápnom. Stavby zaujali aj popredného slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý vypracoval projekt Čičmianskeho gazdovstva pre Národopisnú výstavu v Prahe (1895). Po požiari hornej časti dediny (1921) využili jeho stavebné plány na obnovu a rekonštrukciu dediny. Dolná časť má zachovaných 110 objektov. Celkom majú Čičmany 36 národných kultúrnych pamiatok.
Vlkolinec bol v minulosti súčasťou Ružomberka. Najväčší rozmach mal v 18. storočí, tvorilo ho 70 domov a hospodárskych budov. Zostalo 33 pamiatkovo chránených roľníckych usadlostí. Dominantou je zachovaná drevená zvonica a studňa, obe pokryté šindľom. Sídlo charakteru podhorských usadlostí s typickou zrubovou výstavbou so šindľovými strechami tvorí drevená architektúra rodinných domov a hospodárskych stavieb, škola a kaplnka Panny Márie. Celá pamiatková rezervácia Vlkolinec je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Ilustračné foto hore: Typická maľovaná drevenica v Čičmanoch
Dominanta Vlkolinca – drevená zvonica ako centrum folklórnych slávností