aktuality

Predaj drevených stolčekov a debničiek na náradie podporí záchranu kaštieľa

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vianoce kastielJelsava mBývalým nezamestnaným z Jelšavy umožnili počas tohto roka pracovať na údržbe a záchrane jelšavského Coburgovského kaštieľa. Priamo v kaštieli si zriadili tiež stolársku dielňu na účely starostlivosti o drevené prvky, napríklad zárubne dverí či okenné rámy, ako aj výrobu rôznych konštrukcií.

Pred Vianocami vyrábali v dielni popri svojich pracovných povinnostiach aj drevené stolčeky a debničky na náradie. Na ich výrobu použili odpadové drevo, ktoré získali z miestnej píly. Predávali ich na podujatí „Vianoce v jelšavskom kaštieli“. Z predaja finančne podporia záchranu kaštieľa.

Na záchranné práce v kaštieli zamestnali 13 nezamestnaných. Podieľajú sa najmä na statickej konsolidácii a sanácii vlhkosti múrov. Projekt záchrany v roku 2016 podporilo Ministerstvo kultúry sumou 23 tisíc €. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytlo zamestnávateľovi náhradu finančných prostriedkov v objeme 70 tisíc €. Prostredníctvom Úradu práce Revúca slúžia tieto peniaze na mzdy a odvody zamestnaným počas 7 mesiacov. Poskytujú im aj pracovné odevy, náradie a pracovné pomôcky.

Foto: Vianoce v jelšavskom kaštieli (foto: Sobotnik.sk)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina