Po nepříznivém roce 2016 očekávají ředitelé stavebních společností v následujících dvou letech mírný růst sektoru o 2,2 %. Tržby by přitom měly růst ještě o něco málo více, a to o 3,5 % v roce 2017 a 2,7 % v roce následujícím. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované analytickou společností CEEC Research.
K poklesu stavební výroby v 1. – 3. čtvrtletí 2016 došlo oproti stejnému období v loňském roce dle zveřejněných hodnot Eurostatu nejen v Česku, ale i v okolních státech, jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko. Německo nebo Rakousko jsou přitom na obdobných hodnotách jako v minulém roce.
V roce 2017 by mělo dojít k meziročnímu růstu stavební produkce v průměru o 2,2 %, přičemž na kladném vývoji se shodly tři čtvrtiny (76 %) stavebních firem. Naprosto stejný vývoj očekávají ředitelé stavebních společností i v roce následujícím. Podle jejich předpovědí by mělo v roce 2018 dojít k růstu sektoru v průměru o 2,2 %.
Tržby stavebních firem by však v následujících letech měly očekávaný růst produkce mírně překročit. V roce 2017 predikují ředitelé stavebních společností růst tržeb o 3,5 %, přičemž na tomto údaji se bez větších rozdílů shodly firmy napříč celým sektorem. Další růst tržeb se očekává v roce 2018, a to o 2,7 %.
Stavební společnosti měly v době výzkumu, tedy v říjnu a listopadu 2016, nasmlouvané zakázky v průměru na 7 měsíců dopředu. Nejvíce zakázek mají nasmlouvané velké stavební společnosti, a to na 8,4 měsíce. Bezmála třetina stavebních společností (31 %) má přitom více práce než ve srovnatelném období roku 2015. Polovina (52 %) velkých stavebních společností však avizovala, že má méně práce než před rokem, což je propad v zásobníku práce, který nezaznamenaly žádné další firmy.
Vytížení kapacit jednotlivých společnosti je sice stále na velmi vysoké úrovni (92 %), avšak oproti srovnatelnému období minulého roku došlo k poklesu. Nejmenší vytížení potvrdily firmy zaměřené na inženýrskou výstavbu (90 %).
Ilustrační foto