aktuality

Slovenskú vyhliadkovú vežu financovali Švajčiari. Majú podiel 85 percent

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zbojska veza1mNovú drevenú vyhliadkovú vežu sprístupnili pri rozvoji turistického ruchu v sedle Zbojská nad Tisovcom. Je jedným zo vstupov do národného parku Muránska planina.

Nová vyhliadková veža je spojená s kaplnkou, prispôsobená aj na cirkevné podujatia. Veža je súčasne aj zvonicou. Tvorí ju drevená konštrukcia oplášťovaná šindľom. Ukrýva drevené schody do troch poschodí. Navrchu je otvorená terasa, chránená dreveným zábradlím. Veža je ukončená drevenou strechou a je pokrytá šindľom.

Výstavbu realizovali v rámci programu Rozvoj ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch – na severe regiónu Gemer-Malohont. Projekt prebiehal v rôznych lokalitách východného a stredného Slovenska. Realizovali ho dobrovoľníci od októbra 2011 do novembra 2016. Celkové náklady prevýšili sumu 2,6 mil. €. Z toho 2,2 mil. € poskytlo Švajčiarsko. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj švajčiarsky veľvyslanec na Slovensku Alexander Wittwer.

Vyhliadková veža je vo výške 725 m nad morom. Z Tisovca do sedla Zbojská jazdí počas sezóny parný ozubnicový vlak. Na vrchol vedie náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca. Z iného smeru privádza návštevníkov k veži cyklotrasa cez Plačkovú dolinu. Zdatnejší turisti prichádzajú cez atraktívny kaňon Čertova dolina.

Zbojska veza2V

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina