aktuality

Na tradičnom historickom mieste osadili vianočný strom

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vianocny stromBLPosledný deň s letným časom využili v Bratislave na prevoz a osadenie vianočného stromu. Bolo to o desať dní skôr ako vlani. Dôvodom je skoršia výstavba drevených stánkov a pódia Vianočných trhov.

Potom by sa ťažká technika už nedostala do úzkych uličiek historického Starého mesta. Vianočný strom osadili na tradičné miesto na Hlavnom námestí. Smrek darovala hlavnému mestu rodina Mackova z mestskej časti Karlova Ves. Strom vyrástol v Líščom údolí na pokojnom mieste. Ničomu neprekážal a nebol ani obmedzovaný elektrickým vedením. Vysoký je 17 metrov s hmotnosťou 2 tony. Smrek obyčajný je vyšší a širší ako bol vlaňajší smrek omorikový (vysoký 13 m). Podľa počítania letokruhov na pni má smrek 30 rokov. Po zapustení kmeňa do zeme bude vysoký 16 metrov. Zatiaľ je neozdobený.

Predvianočná trhová atmosféra sa na Hlavnom námestí začne 18. novembra. Strom bude vysvietený až do 30. decembra, keď začnú prípravy na Silvestrovské oslavy. Predstaviteľ Mestských lesov Bratislava Rudolf Ivičič zvýraznil, že jeho likvidácia nezaťaží odpadové hospodárstvo: vetvy zužitkujú v ZOO, ihličie pôjde do kompostu, kmeň rozpredajú na kúrenie v krboch.

Vianočný strom v Bratislave bol v skutočnosti jediným adeptom, vhodnú veľkosť a vzrast hľadali v mestských porastoch od mája. Až do konca roku 2016 musia jeho vetvy vydržať zelené.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina