aktuality

Nejlepším živnostníkem Zlínského kraje je kolář

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Krystynik mNa Zlínsku letos mezi živnostníky zabodoval a Česká Spořitelna Živnostníkem roku 2016 Zlínského kraje se stal kolář Augustin Krystyník.

Augustin Krystyník se narodil v rodině koláře a jak to tak u rodinného a tradičního podnikání bývá, v tradici se rozhodl navázat. Vyučil se v Horním Benešově a v roce 1989 znovuotevřel živnost po svém otci, která stála už od roku 1936. „U mého otce jsem měl během učení praxi a za minulého režimu jsme po práci provozovali kolařinu společně,“ popisuje hlubokou rodinnou provázanost byznysu Krystyník. Než se o něm lidé dozvěděli, práci sháněl těžko. A tak když se zakázky nehrnuly, začal navštěvovat skanzeny a různé akce, kde ho měli lidé šanci poznat. A co se nestalo, práci mu začali vozit sami. Dnes vyrábí pan Krystyník všechny typy a druhy dřevěných loukoťových kol.

„Dělám i karosářskou práci, kočáry, bryčky, výdřevy do starých aut, včetně kol,“ vyjmenovává A. Krystyník. Ale nejzajímavější zakázku popisuje až záhy: „Nyní jsem dokončil karoserii trolejbusu. Je to funkční replika, která jezdila před 100 lety v Českých Velenicích.“

Tradičních regionálních řemeslníků je pomálu a k tomu se vztahuje také jedno z jeho velkých přání. „Rád bych toto řemeslo předal mladé generaci. Spolupracuji s učilištěm v Jaroměři a doufám, že se mi to podaří,“ dodává vítězný živnostník.

„Musím se přiznat, že jsem si myslel, že už se v tomto případě jedná o mrtvé řemeslo, ale to, co pan Krystyník předvádí nejen s koly, mě naprosto uchvátilo a opět to dokázalo, že je potřeba tradiční a lokální řemeslo bezmezně podporovat,“ okomentoval důvod volby porotce Milan Sedláček z České spořitelny.

Vítězové krajských kol se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Foto: Živnostník roku Zlínského kraje 2016 Augustin Krystyník (vlevo)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina